Çarşı: Sadece topun peşinden koşmayan adamlar

2006-05-24_143203_carsiEvet, belki ligimiz kalite olarak Premier Lig’in yanına bile yaklaşamıyor. Parasal değer olarak İspanya ve İtalya Ligleri ile karşılaştırılması bile abes. Ama bu ülke futbolunun öyle bir değeri var ki, artık dünya çapında ve onlar sadece ‘top’un peşinden koşmuyor.

 Liverpool’un “Kop” grubu dünyada taraftar gruplarının öncüsü olarak kabul edilir. “You’ll never walk alone” (Asla Yalnız Yürümeyeceksin) sloganları ile efsaneleşmiştir “The Kop”. AC Milan’ın “Fossa dei leino” su, Boca Juniors’un “La Docca”sı ve Real Madrid’in “Ultras Sur” u dünyaca ünlü taraftar gruplarından ilk aklımıza gelenler. Türkiye’den ise bu listeye sanırım sadece ‘Çarşı’yı ekleyebiliriz.

İşte o Çarşı bugün zor günler yaşıyor.

Futbolun sadece ‘top’tan ibaret olmadığını gösterdikleri için cezalandırılıyorlar. Hem de bunu ilk defa Gezi parkı eylemlerinde de yapmadılar. Defalarca futbol dışı konularda onların eylemlerine tanıklık ettik. Özellikle 1 Mayıs’larda hep meydanlardaydılar.

fotograflarcarsidan-dolmabahce-camiine-tesekkur-ziyareti-_4512_dhaphoto1(1)Belki bugünlerde çok yazılıp çiziliyor ama biraz da ben hatırlatayım:

Demokrasi beşiği diye tanımlanan Avrupa ülkelerinde teninin rengi siyah olan futbolculara insanı insanlığından utandıracak çirkinlikte ırkçı saldırılar, tezahüratlar yapıldı ve hala da yapılıyor. Bunlardan en çok gündem olanı o dönemde Barcelona forması giyen Samuel Etoo idi. Eto’ya kim mi sahip çıktı tabi ki, Çarşı. “Çarşı ırkçılığa karşı – Hepimiz Eto’yuz” pankartı, ırkçı söylemlerden ötürü futbolu bile bırakmayı düşünen Eto için açılmıştı.

Sonra söyleyin bana hangi taraftar grubu depremzedelerin durumuna dikkat çekmek için, o ilin plaka numarasına tekabül eden dakikada üstünü çıkarıp onlar için üşüdü?

Peki ya hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü için açtıkları, “Çekik gözlü Japon kardeşim Dr Miyazaki” pankartı? Unutmadık değil mi bunları?

Terör olayları için “şehitler ölmez, vatan bölünmez”… Filistin için, “Gazze ağlamasın”, “Her yer Filisintin, hepimiz Filistinliyiz” pankartları da onların farklı meselelere karşı da bir duruşları olduğunu gösterdi.

Tabi bunlar sadece birkaçı, kısaca zihnimizi tazeleyelim diye yazdım. Tazeleyelim ki unutmayalım, unutup da yargısız infaz yapmayalım.

Çarşı, “haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır” şiarıyla hareket eden bir topluluktur. Ve susmadılar, bugün de susmuyorlar. Susmadıkları için de muktedirleri rahatsız etmeye başladılar.

DSC_0279Ama sanmayın ki, susacaklar. Çarşı asla susmayacak, susturamayacaklar!

Yeniden ayrıştığımız, kamplara bölündüğümüz şu günlerde, konulara tepeden bakmayı biraz olsun becerebilelim. Sol yanımız ya da sağ yanımız, neremiz ağrıyorsa ağrısın ihtimam gösterelim. Çünkü her yan bizim, her yer bizim

Hükümetler gider hatta devletler yıkılır ama biz 1000 senedir burada olduğumuz gibi yine var olacağız ve yaşayacağız, yüz yüze bakacağız, pazarda domates biber satacağız, kimimiz konserde kafa sallayacak kimimiz ise halayda başı tutacak. İşte olay da bu zaten hepsi bir arada olacak.

Arzulanan şudur: “inancın da inançsızlığın da baskı altında olmadığı bir ülke.”

İnanın çok zor değil. Ve unutmayın, akıllı insan, oyuna gelmeyendir, oyunlara piyon olan değil.