Çantam çok ünlü

“O çanta aklımdan çıkmıyor!” Bu cümleyi hayatınızda en az bir defa duymuş olmalısınız. Sevgiliniz, eşiniz, arkadaşınız, iş arkadaşınız, anneniz, elbet biri söylemiştir. Aman, bunu söyledik diye hemen ne kadar boş şeylere kafa patlattığımızı söyleyip hemen şikayet etmeye başlamayın lütfen. Siz asıl buna takılın: “Aklımdan çıkmıyor”un manası ne? Ne de olsa, bahsettiğimiz eninde sonunda sadece bir çanta. Cevabın içerdiği şıkları duyunca biraz şaşırabilirsiniz. Bazılarının çantayla pek ilgisi yok da…

Sizce bir kadının kaç çantaya ihtiyacı var? “Bir” cevabı ihtimal bile değil. Koca bir endüstrinin çok yanıldığını mı ima ediyorsunuz? Yanıt üç ya da beş de değil. Doğrusunu söylüyorum: Bu sayı çok esnek, kişiye göre değişiyor.

Bazıları (benim gibi) bir çantaya aşık olur, uzun bir müddet ısrarla onu kullanır. Ve tüm diğer (çantaları) bir süreliğine unutur. Çantasını her gün veya sık sık değiştirenler; ya da her sezon mutlaka yeni bir çanta edinenler; adeta çanta koleksiyonu yapanlar; kötü hissettiğinde, ya da tam tersi, keyfi yerinde olduğunda (bunu “kutlamak” için) yeni bir çanta satın alanlar; yıllarca “emektar” çantasından ayrılamayanlar var. Ve bir çantayı çok beğendiği halde almayıp ama onu bir türlü unutamayanlar da var. Ki bu filmin sonu bellidir: Genelde ertesi gün, bilemedin iki gün sonra o çanta satın alınır. İlla ki alınır. Fiyatı biraz yüksekse, cevap hazırdır: Yatırım!

Çanta nasıl bir yatırım? Haklısınız, en büyük moda tutkunları veya uzmanları dahi “yatırım” cevabının bir bahane olduğunu söyleyecektir. Bu dünyanın en güzeli de olsa, bir çantasının yıllar sonra değerlenmesini beklemek fantastik bir düşünce. Olabilecek tek şey, değerli ve klasik bir modeli bir gün kızınıza hediye etmektir.

Yine de bu aksesuarı yabana atmayın. Önemsiz olsa, markalar çantalara bu kadar önem ve hatta  ünlü veya efsane kadınların isimlerini vermezlerdi. Hermes’in Birkin adlı modeli 1981 yılında, oyuncu ve şarkıcı Jane Birkin’den ilham alınarak (ve o kullansın diye) tasarlandı. Aynı markanın bir de Kelly Bag”i var. 1930’da tasarlanan ve prensesin 1956’da ilk hamileliği sırasında kullanıp meşhur ettiği çanta… Brigitte Bardot’suz olur mu? Lancel’in Brigitte Bardot; Gucci’nin Jackie (Kennedy Onassis) modelleri var. Mulberry geçen yıl Lana Del Rey’i düşünerek Del Rey modelini yarattı. Hepsini saymaya yerimiz yetmez… Model Gisele Bünchen de “çantalı ünlüler”den: Luella’nın Gisele çantası hala çok popüler.

Comments
 1. Esra

  Sırf beğendiğim için her hangi bir şey almayalı epey zaman oldu.
  Maddi durumların haricinde çok tüketen bir insan da değilimdir zaten. Bir şeyi ancak gerçekten ihtiyacım olduğunda ve “işte bu, işte buna aşık oldum” diyerek alıyorum, ve uzun uzun zaman kullanıyorum. Hatta tüm lise hayatım boyunca aynı tokayı kullandığım için epey alay konusu olmuştum arkadaşlar arasında 😀 Ama ne yapayım, ben ayrılamıyorum sevdiğim şeylerden 😀
  Fakat yıllardır kullandığım el örgüsü emektar güzel çantamı artık kullanmak istemiyorum. Hem yıprandığı için daha da yıpransın istemiyorum hem de gerçekten sıkıldım. Daha büyük, daha kullanışlı ve daha farklı bir çantaya artık gerçekten ihtiyacım var. İnternet başında ya da mağazalarda sürekli çanta bakıyorum fakat daha hala kendi el örgüsü emektar çantamdan daha fazla aşık olabileceğim bir çanta bulamadım :/ Evet bu çoğu insana göre tuhaf olabilir ama ben az şeye sahibim ve sahip olduklarımdan da kolay kolay vazgeçemiyorum. İşim gerçekten zor, bazen beğenir gibi oluyorum, sonra kendi emektar çantama bakıyorum, içim burkuluyor vazgeçiyorum. Bir süre daha bakacağım, buldum buldum, bulamadım emektar çantamla yaşamaya devam edeceğim.
  Ay bu gerçekten çok zor bir durum, biz kadınlar neden böyleyiz?

  • Suzan Yurdacan

   böyle iyiyiz:)

 2. Esra

  Size yorum yazmamdan bu yana bir kaç saat geçti ve sanırsam aradığım çantayı bulmuş bulunuyorum 😀

  http://media.markafoni.com/uploads/cache-r13013101/product/productmeta/2013/02/02/3401478/web_detail/big/49e38b2d2b454_0.jpg