Çağın “baş” belası MİGREN!

Son birkaç gündür iş temposunun oldukça yoğun ve yüksek olması, belirsiz saatler, bozulan düzen, artan stresle birlikte migren nöbetleri kaçınılmaz bir sondu. Emrah Gürkan da daha bu sabah bu ara tembelleştin hiçbir şey yazmıyorsun diyince ne yazsam ne yazsam diye düşünürken aniden gelen yeni migren kriziyle birlikte acımı siz sevgili dostlarımla paylaşmak istedim :) (bu arada şu an bu yazıyı anlatamayacağım ağrılar eşliğinde yazıyorum)

İstanbul gibi kocaman bir şehirde yaşıyoruz; herkes bir koşuşturma içinde, hayat çok hızlı akıp gidiyor, hep bir şeylere yetişmeye çalışıyor gibiyiz! Bu kadar stresin en doğal sonucu bence tabiî ki migren! Şimdi sizlere sorsam 10 okuyucudan 5 tanesinin migrenden muzdarip olduğuna bahse girerim!

Yazının daha derinlerine inmeden alternatif bir migren tedavisiyle ilgili beni çok güldüren bu videoyu izlemenizi öneririm ama sakın evde denemeyin, sadece izleyin :

YouTube Preview Image

Peki kimdir bu kapımızdaki yanı başımızdaki sinsi düşman MİGREN?
Migren, ani ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten başlayıp 72 saate kadar uzayabilir ki bu savaştan galip çıkarsanız bence siz bir kahramansınız demektir. (Benim de 48 saatlik bir nöbetim olmuştu L) Günümüzde nörolojik bir hastalık olan migrenin en kötü yanlarından biri de kişinin hayat kalitesini olumsuz etkilemesidir. Yapılan araştırmalarda erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülen bu illet! esnasında bulantı, kusma, baş dönmesi, ışık ve ses hassasiyeti, duygu durumunda değişiklikler ve görme kaybı, konuşmada bozukluk, kısmi felç ve uyuşukluk gibi nörolojik bulgular baş ağrısına eşlik edebilir. Bazen baş ağrısı olmadan da sadece nörolojik bulgular veya bulantı-kusma ile kendini gösteren migren atakları da olabilir.

Bu MİGREN denen hastalığın bir de çeşitleri varmış!
Evet, maalesef… Size demiştim bu MİGREN denen şey tam bir illet ve bence baş ağrısı diyip geçmeseniz iyi edersiniz. Bu şey çeşit çeşit!

Migren çeşitlerini “auralı” ve “aurasız” olarak ikiye ayırabiliriz.

Aurasız migren hastaların % 80-90’nında görülür. Sadece baş ağrısı semptomunun olduğu migren ataklarıdır. Auralı migren tamamen düzelen bir veya daha fazla nörolojik bulgunun olduğu ataklardır.

MİGREN denen bu illetten nasıl kurtuluruz?
Migren denen bu hastalık günümüzde tedavi edilebilmektedir ama buradaki püf nokta! Hastaya en uygun tedavinin hangisi olduğunu bulabilmektir. Migren tedavilerini ilaç ve ilaç dışı tedaviler diye ikiye ayırabiliriz.

İlaç tedavileri en sık ve yaygın uygulanan yöntemdir. Ağrı anında kullanılan ilaçları, her hasta hangi tedaviyi yaptırırsa yaptırsın bir şekilde hayatında bazı durumlarda kullanmak durumunda kalır. Bu ilaçlar tedavi etmez sadece o gün içinde başlamış atağın daha kolay atlatılmasına yardımcı olur. İlaçla tedavide bir de ağrı sıklığını azaltan ilaçlar vardır ki hastadan hastaya ve aynı hastada dönemsel olarak farklı etkiler gösterebilmektedir. İlaç yaklaşımı temelde tedavi edici özellik taşımadığı için migrenin en etkili tedavisi sorusunda kategorize edilmeyebilir. Ancak en yaygın uygulanan ve bilinen tedavi yaklaşımı olduğu için değerlendirilmiştir.

Migrende diğer tedavi yöntemleri içinde klasik tıbbın uyguladığı botoks uygulaması ve migren cerrahisidir. Her ikisi de uygulayanlar açısından çok olumlansa da elde edilen sonuçlar çok parlak değildir.

Klasik tıp yaklaşımı dışında yer alan tedavi yaklaşımları içinde, bilimsel integratif tıp içinde yer alanlar ve alternatif tıp içinde yer alanlar vardır. İntegratif tıp içinde yer alan akupunktur, hipnoz, homeopati, nöral terapi en önemli yöntemlerdendir ve hem bilimsel hem de etkilidirler.

Siz de migrenlileştiremediklerimizden misiniz?
Yazıyı sonuna kadar okuduysanız ve tescilli bir migren hastası değilseniz (en azından doktorunuzdan böyle bir tanı gelmediyse) ama arada sırada ağrıyan bir başınız varsa aşağıdaki mini testi uygulamanızı rica ediyorum. Eğer migren belirtileri var ise erken tedavi hayat kurtarır!

ID Migren Testi: Bu test, tanıya yardımcı ve hastanın kendisinin uygulayabileceği bir testtir. Son üç aydır, iki veya daha fazla baş ağrısı olan veya baş ağrısı için doktora danışma ihtiyacı olanlar uygulayabilir. Sorulardan iki veya üçüne evet diyorsanız migren olma olasılığınız %93.3 tür.

1.Baş ağrınız sırasında hiç midenizde bulantı veya rahatsızlık hissettiniz mi?

2.Baş ağrısı sırasında ışık sizi rahatsız etti mi?

3.Son 3 ay içinde baş ağrısından dolayı günlük hayatınızı sürdüremediğiniz oldu mu? (işe gidememek, ders dinleyememek vb)

ID Migren tarama testi denen ve ülkemizde de geçerliliği birkaç çalışma ile ortaya konulan bu test pozitif olduğu halde tanı hâlâ migren olmayabilir ama bu düşük bir olasılıktır. Veya test negatif, yani tüm yanıtlar HAYIR veya sadece bir yanıt EVET olduğunda, kişi yine de migrenli olabilir ama olasılık yine düşüktür.

Comments
  1. Esra

    Bazı haftalar 5 günü aşan krizler geçiriyorum, derecesi çoğu zaman en az 7 :(
    4 kez hastanelik oldum ve hep diyorum ölümüm migrenden olacak :(
    Tanı konulduğunda çocuktum :(
    Hastalığın tedavisi bulunacaksa, kobay olmaya bile razıyım :/