Büyüle bizi Natacha Atlas

Bu ismi hiç duymuş muydunuz? Elektronik müzik alanında -daha doğrusu Arap-Doğu ezgileriyle harmanlanmış etnik elektronik müzik demek daha doğru olacak- çok önemli işlere imza atmış bir isimdir. Eğer kendisi ile daha önce tanışma şerefine kavuşamadıysanız bu yazıda sizi tanıştırmaya çalışacağım. Atlas’ın tarzına, sesine ve yaptığı müziğe yıllardır hayranım. Hatta zaman zaman biraz da aşığım sanırım…  Peki kim bu gizemli Natacha Atlas?

Natacha Atlas (20 Mart 1964), Belçika doğumlu Mısırlı müzisyen. Kendisi Arap ve Kuzey Afrika müzik tarzını, elektronik müzikle harmanlayarak dinleyiciye sunmasıyla tanınır. Müziğinde hip hop, drum and bass ya da reggae gibi farklı türlerin etkileri bulunur. Hayatının büyük kısmı farklı coğrafyalarda geçtiğinden farklı kültürler içinde edindiği deneyimin müziğine etkileri çok olmuştur. Groove Alla Turca adlı albümde Burhan Öçal ile de çalışmıştır. (Vikipedi’den)

Aslında biraz eksik yukarıdaki tanımlama. Natacha Atlas profesyonel anlamda müzik hayatına aslen Trans Global Underground ile başlar. Kısaca TGU olarak bilinen grup için Ekşi Sözlük’teki şu tanımlamalar hoşuma gitti:

90’ların başında farklı geçmişler ve kültürlerden gelen değişken DJ, yapımcı ve müzisyen kadrosu ve tek bir tarza sıkıştırılmayı kabul etmeyen bir müzikal anlayış ile ortaya çıkmış bir grup.

Başka dünyalara açılan ender kapılardan biri. Alsın seni New York a götürsün, oradan alsın seni Mısır’a fırlatsın, kafanı zevkten, zevkin de dâhil olduğu transtan alsın duvarlara, dünyalara vursun. Alsın melankolik yapsın, alsın hiperaktif yapsın, seni hastalığın, deliliğin ötesine götürsün. Daha ne istersin sanattan, daha ne istersin müzikten!

Peki, bu kadının büyüsü, sırrı ne?

Tam da yukarıdaki tanımlama Atlas’ı dinlerken yaşadıklarınızı anlatıyor aslında. O şarkı söylemeye başladığında 1001 Gece Masalları’ndaki sihirli halıya binip tüm dünyayı bir çırpıda gezmiş gibi hissediyorsunuz kendinizi. Doğu ve Batı enstrümanlarının harika bir sentezinden oluşan altyapılar üzerine binen Arap gırtlağından yükselen gizemli ve büyüleyici enfes bir vokal. Bazı otoriteler Natacha Atlas’ın sesini Doğu müzik âleminin gelmiş geçmiş en büyük efsane seslerinden Ümmü Gülsüm ve Lübnan’lı Feyruz (Fairouz) ile aynı kefeye koyarlar.

Natacha Atlas’ın benim en sevdiğim özelliği müzikal çeşitliliği. Dünya çapında ünlü pek çok isimle beraber gerçekleştirdiği ortak çalışmalar ve coverları  tadından yenmeyecek işlere dönüşüyor. Düetlerine örnek vermek gerekirse, Jean Michel-Jarre ile beraber seslendirdikleri C’est La Vie, Rai müziğin prensi Cheb Mami –Sting’in efsane Desert Rose parçasındaki arkadaş bu- ve tanıdık bir isim Burhan Öçal ile yaptıkları işler akla gelebilir.

Coverları ise adamın aklını alır. Aralarında neler yoktur ki bu coverların! Benim- ve okuduklarımdan anladığım kadarıyla pek çok insanın favorisi- Mon Ami La Rose, Ne Me Quitte Pas, I Put A Spell On You (“Divine Intervention” filminde kullanıldığı sahneyle seyredilmesi özellikle tavsiye olunur), James Brown klasiği This Is A Man’s World ve efsane James Bond filmlerinden From Russia With Love’ın aynı adlı soundtrack çalışmasının coveri ilk akla gelenlerdir.

Size onunla ilgili komik bir anımı anlatayım da tam olsun. Yıllar önce İstanbul’un Fethi’nin 500. Yıl kutlamaları dahilinde Harbiye Açık Hava’da  Natacha Atlas’ın konseri olduğunu öğrendiğimde dumura uğramıştım. Önce hadi canım palavradır dediğimi hatırlıyorum. Sonra da dayanamayıp Deniz’le beraber konsere gitmiştik. Ve hakikaten de bir kaç grup sonra Natacha sahne almıştı. Hem de ne almak! Fetih kutlamaları kapsamında belediyenin düzenlediği ücretsiz etkinliğin izleyicileri, çoluğunu çocuğunu çitlembiğini kapıp gelen orta karar vatandaşlardan oluşmaktaydı. Etine buduna dolgun Natacha’yı biranda dansöz kıyafetleri ile sahne de çıkkıdı çıkkıdı oynar görünce yaşadıkları kültür şokunun etkisinden çıkamamışlardı. Yüzü, gözü kızaran aileler yavaştan demir alıp konseri terk edince az sayıda izleyici ile Natacha’nın müziğini doyasıya dinlemiştik.

Şam’ın şekeriyle Arabın yüzüyle ilgili bir laf vardır ama Natacha’nın büyüsü bozar bu lafı…

Mon Ami La Rose’un müthiş klibi

YouTube Preview Image

I Put A Spell On You  – Cover

YouTube Preview Image

Ne Me Quitte Pas -Cover

YouTube Preview Image