Bu saatler çok eğlenceli

Saat takmayı severim. Hatta sevmenin ötesinde baya bir düşkünlüğüm var diyebilirim. Fakat öyle marka takıntım yoktur. Hoşuma ne giderse onu alırım. Birkaç bin liralık saatim de var, 100 liralık saatim de. Eğer tasarımını beğendiysem, modeli hoşuma gittiyse o iş tamamdır.

Gereğinden fazla sayıda saatim olduğum için bir süredir saat almıyordum. Derken geçtiğimiz haftalarda internette dolaşırken Atop’a rastladım. (http://www.atoptimezone.com) Hani bir şeye görür görmez vurulursunuz ya, birkaç dakika sonra saatlerden birini almaya kararımı vermiştim bile. Ama hangisini?

Hemen nedir bu Atop, kimdir diye araştırmaya başladım. Daha önce duymadığım bir markaydı. Kısa bir araştırmadan sonra gördüm ki, zaten Atop Türkiye pazarına üç ay önce girmiş. Yani duymamam normalmiş. 1984 yılında Tayvan’da kurulan Atop, dünya saati ürünlerinin dünyadaki tek üreticisi olmanın yanı sıra Tayvan, Amerika, Avrupa, Japonya ve Çin patentlerinin de sahibiymiş. Dünya saati denince ilk akla gelen marka olan Atop, şu an 50 ülkede satılıyormuş. Birçok tasarım ödülünün de sahibiymiş.  Örneğin WWS Serisi kol saatleri ile 2007’de Red Dot Tasarım Ödülü’nü almış. Ödül, tasarım dünyasının Oscar’ı olarak kabul ediliyor.

Atop’un enteresan bir özelliği var. Daha çok iş adamları ve sık seyahat edenlere yönelik bir marka olarak konumlanmış.  Saatin en önemli özelliği ise dünyanın 24 saatlik zaman diliminde olan şehirlerindeki zaman değişimini gösteren mekanizması ile 12 saat esaslı ekrana sahip olması. Sadece bezeli çevirerek istediğiniz şehrin saatini ayarlayabiliyorsunuz. Bu sayede yurtdışı saat farkını hesaplamanıza gerek kalmadan dünyanın neresinde, saat kaç hemen öğrenebiliyorsunuz.  Özetle benim gibi sık seyahat eden biri için biçilmiş kaftan.

Renkli görüntüsüyle Swatch saatleri de andıran marka, şu an sadece internet üzerinden satılıyor. Fiyatı 230 liradan başlıyor. Yakında geleneksel satış kanallarında da satışının başlayacağını belirtelim.