Bu kış hastalıklardan korunun

Değişken havalara bağlı olarak üst solunum yolu rahatsızlıklarının yoğun olarak yaşandığı bir dönemdeyiz. Bu hastalıklardan korunmak için spor yapmanızı öneriyorum – hem de açık havada! Hayır, yanlış duymadınız :) Kapalı salonlara doluşup kendinizi daraltmayın. Olabildiğince açık alanlara koşun. Ben, özellikle de bu mevsimde iş yerine toplu taşıma kullanmak yerine yürüyerek, bisikletle ve hatta koşarak gidiyorum. Bir çok bilimsel araştırma sonucu vücudun soğuktan değil, diğer etkenlerden dolayı hastalandığını ispatlıyor.  Norveç’te yaşayan bir arkadaşım okullarda açık alan dersliklerinden bahsettiğinde önce çok şaşırmıştım. Bu şekilde daha küçük yaşlarda metabolizma mukavemeti gelişiyormuş. Düşünüyorum da, açık havada ders verdiğim dönemlerde hiç hasta olmamışımdır. Ne zaman ki yağışlar başlıyor ve kapalı ortamlara tıkılıyoruz, işte öksürme tıksırma da o zaman bünyeden bünyeye sıçramaya başlıyor. Çözüm basit; iyi beslenin, uykusuz kalmayın ve mutlaka açık havada spor yapın.

İşe yürüyerek gitmek veya dönmek: İşyerine ulaşımınızı yürüyerek yapmanız sizi trafik çilesinden kurtaracağı gibi güne daha iyi başlamanızı, dönüş yolu için tercih edildiğinde de stresinizi atmanızı sağlar. Açık havada yürümek kışın başa dert olan kilo sorunu için de iyi bir çözümdür. Ayrıca bu ara çevremdeki dostlarımın “gıdılarının” çıkması beni üzüyor. “Evim işyerime uzak,” bahanesine şöyle bir karşılık verebilirim: Lütfen son 5 kilometreyi yürüyün! Bu yürüyüş için iyi bir yağmurluk, ulaştığınızda değişebileceğiniz yedek iç giyim ve su geçirmeyen bir bot yeterli olacaktır. Bu malzemeleri sürekli kullanacağınız için masraf bahanesiyle karşıma çıkmayın. Hem sizi doktor ve ilaç harcamasından da kurtarıyorum. Yol giderinizdeki azalma ve trafik çilesinden kurtuluşta yanında hediyesi.

Kış aylarında koşu: Her zaman tercih edilmeli ancak ben de kabul ediyorum ki çoğu iş grubu için işe ulaşımı koşuyla yapmak pek mümkün değil. Tatil gün veya günlerinde açık havada yapılacak koşu, size yaz aylarında sıcak nedeniyle koşamadığınız saatlerde spor yapma şansını da verecektir. Koşuya başlarken üşümeyecek kadar giyinmiş olmanız yeterlidir. Unutmayın ki, koştukça ısınacaksınız.

İşe bisikletle gitmek: Keşke yollar buna izin verse de tüm yolu bisikletle gidebilseniz. Bu mümkün olmasa bile, yolun bir kısmını toplu taşıma araçlarını kullanarak, geri kalanını da bisiklete binerek gidebilirsiniz. Son günlerde toplu taşımada bisiklet nakli konusunda çok çaba harcıyoruz. Bu mücadeleye destek olmak ve bu haklı bu isteğimize ulaşmak için siz de metroya, vapura ya da motora bisikletle binin.

Tüm bunları yaparken. Dengeli beslenmeye ve her zamankinden daha çok vücudunuzu dinlendirmeye özen gösterin. Unutmayın, spor ruh sağlığı için de en iyi ilaçtır.

Comments
 1. Esra

  İşe yürüyerek gitmek fazla ütopik 😀 Hele hele İstanbul’ da :)
  Hadi yürüdük diyelim, kan ter içinde iş başımı yapacağız? Sadece kıyafet değiştirmekle olmaz ki, Duş almak gerek, nerede alacağız? :) Evet güzel öneri ama uygulanamaz malesef. Sabah 8,5′ ta iş başı yap, akşam 9 da eve git, ne zaman yürüyeceğiz? Mesaiye yetişebilmek için sabah 7 de evden çıkmak gerekiyor, akşamsa eve varmak 9 u buluyor. Kim sabahın 5 in de kalkıp yürürüm, eve gelirim hazırlanırım sonra işe çıkarım diyebilir yahu 😀 Yine soruyorum ne zaman yürüyeceğiz? Bunun için ancak patron falan olmak lazım ki, saat sorunumuz olmasın. :)
  Bisiklet daha iyi bir çözüm gibi ama, yine İstanbul ‘ da pek mümkün değil. Hem de bir kadın olarak hafta sonu sürmesi bile yapabilmek ancak bir kaç sempte mümkün. Ayrıca yağmurlu havalarda da uygun değil. Yani işin gerçeği işe git, eve gel, işe git, eve gel, bütün kış böyle geçiyor malesef :( En iyi çözüm eve bir koşu bantı alıp TV karşısında kullanmak, fakat ona da bütçe ayırmak gerekiyor, yine çözüm değil :(

  • Aziz Alparslan

   Sevgili Esra; Yürüme temponuzu o kadar yüksek tutmanıza gerek yok. Otobüse yürür tempoda yürüseniz yeterli-terlemezsiniz. Zaten sorun burada başlıyor: olayı gözünüzde büyüttükçe çözümsüzleşiyor. Çevremde çok arkadaşım denedi oldu. Hepsi maaşlı çalışan ( ben yapıyorum demiyeceğim zira dikkat ettiyseniz demiştim ). Bence olayı baştan ele alıp kendinizi iyi bir motivasyonun içine sokun. Hedef kitlemizsiniz :)