Bu kış da Radyo Eksen ile geçer

Adam gibi radyo dinleme alışkanlığım lise yıllarına denk gelir. O zamanlar tek dinlediğim kanal Kent FM’di. Ağabeyimin bir müzik seti vardı hani çok amaçlı olanından. Bir katında kaset çalar, bir katında CD çalar en üstünde de pikabı olanından. Onun her katı ikimiz tarafından ayrı ayrı kullanılırdı her gün. Ama ben en çok akşam olmasını bekler, Kaan Çaydamlı ve Mete Avunduk’un sunduğu “Kaybedenler Kulübü başlasa da neşemizi bulsak” derdim itiraf etmek gerekirse. Kendileri idollerimdi. Benim jenerasyondan aslında birçok kişinin o programı dinlediğini duyunca şaşırmıştım. “Kendilerini 3-5 kişi dinliyordur” diye düşünmüştüm hep. Bir de üstüne filmi çıkınca “Vay be” demiştim, demek ki adamların sağlam bir hayran kitlesi varmış. Her neyse o zamanlar benim için varsa yoksa Kent FM’di. Çaldığı müzikten programına kadar her şeyiyle bana hitap ederdi. Zaten o dönemlerde adam akıllı diyebileceğiniz elle tutulur radyo kanalı da pek yoktu. Varsa yoksa ilaç gibi radyolar, yada kop kop pop…

Neyse yıl oldu 2000. Bir arkadaş, “Eksen’i dinledin mi gerçekten güzel çalıyor” diye sordu. Henüz dinlememiştim. Sonra gel zaman git zaman dinlemeye başladım. “Herhalde hiçbir radyo kanalı benim dinlediğim müzikleri bu kadar çalamaz” diye içimden geçirirken, belli bir zaman sonra fark ettim ki artık ben, dünya müzik piyasasını Radyo Eksen’den takip eder olmuştum.

Radyo Eksen’in yeni logosu…

Hiç bilmediğim bir şarkıyı dinleyip beğendiğimde direk o grubu internetten araştırmaya ve albümünü almaya başlamıştım. İtiraf ediyorum; evimde son 12 yıldır biriken arşivin kaynağı Radyo Eksen’dir. Zira başka bir kanal dinliyor musun diye sorsanız, ayda yılda bir, iki üç kanal sayabilirim sizlere.

Sabah vapurda (şimdi metrobüs oldu o) Gülşah Güray’ın seksi ve hoş sesinin sunumunda çaldığı harika parçalarla ayılıyor, akşam iş dönüşü bence dünyanın en güzel ses tonuna sahip Güven Yıldız’ın huzur veren, kimi zamanda “Al başını Taksim’e git” diye gaza getiren şarkıları eşliğinde bir iş günümü tamamlıyorum. Güven sağ olsun benim zaman zaman “Güveeeen bu akşam …. şarkısını çalar mısın?” gibi isteklerimi bu güne kadar kırmadı, sabırla çaldı. Kendisine teşekkürlerimi sunmayı bir kez daha borç bilirim…

Neyse, “Nereden kabardı bu Radyo Eksen aşkı birden bire” diye soracak olanlar olabilir. Efendim, Radyo Eksen yeni yayın döneminde oldukça orijinal sayılabilecek değişikliklere gitti. Ben birkaç tanesine rastladım ve çok da hoşuma gitti diyebilirim.

Örneğin, artık gün içerisinde plaktan şarkılar çalmaya başladı ki benim en çok hoşuma giden değişiklik bu oldu. Plaktan çıkan o nefis ses, kulaklıklarınızdan kulağınıza ulaşıveriyor ve müthiş keyif veriyor. Ve artık Eksen, Türkçe gruplara da yer vermeye başladı. Geçenlerde tesadüfen ‘Plan’ diye bir gruba rastladım. Çok hoşuma gitt ve ileride iyi işler yapacakmış gibi duruyorlar.

İkinci güzel haberi de bu ülkenin mizah anlayışı en gelişmiş köşe yazarlarından biri olan Kanat Atkaya’nın artık Radyo Eksen ekibine dahil olduğunu öğrendiğimde aldım. Kanat Atkaya ‘33-45’ adlı programıyla plak arşivinden seçtiği şarkıları her pazar saat 18.00’da çalacak. Eminim süper bir program olacak. Bu pazar ilk yapacağım iş bu programı dinlemek…

Radyo Eksen’de Türkçe saykodelik şarkılar zamanı… Tarkan Teymen Türk rock camiasının en kült isimlerini Radyo Eksen’de çalacak. ‘Ve telefon acı acı çalar’ her Cumartesi saat 22’de Eksen 96.2’de olacak.

Artemis Günebakanlı seçtiği şarkıları Radyo Eksen dinleyicileri için çalacak. Manyetik Bant her Cumartesi saat 23’te dinleyicileriyle buluşacak. Bir güzel haber daha… Radyo Eksen partileri Babylon Lounge’da başlıyor. Bundan böyle her ayın ilk cumartesi gecesi Babylon Lounge’da Radyo Eksen müzikleri çalacak.

En güzel haberi en sona sakladım. Açık ara en sevdiğim DJ Güven Yıldız da yeni bir program sunmaya başlayacak. Pazar geceleri 00.00’da ‘Bağımsız müzik hareketi’, dünden bugüne indie müziği kurcalayacak.

Kısacası bir kış daha tazelenmiş Radyo Eksen ile geçecek.

Frekansınızı 96.2’ye ayarlamayı unutmayın…