Bu gömlekte tam 6500 vida var

andrew2Vidalarla harika işler çıkaran Andrew Myers, hayranlık duyduğumuz sanatçılardan biri. Yakın bir zaman içinde tamamladığı gömlek çalışmasının hemen ardından kendisiyle kısa bir görüşme yaptık ve merak ettiklerimizi birinci ağızdan öğrendik.

Almanya’da doğan, çocukluğu İspanya’da geçen Myers, uzun süredir yaratıcı insanların şehri Kaliforniya’da yaşıyor. Aslında Myers bir heykeltıraş ve uzmanlığı heykeller. Bu alanda da çok güzel işler yapmış olsa da, tanınması 2008’de başladığı Screw Art ile olmuş.

Önceleri ailesinin ve yakın arkadaşlarının portrelerini yaparak bu alanda adından söz ettirmiş. İlk çalışmalarında 2000 civarında vida kullanırken, bugün bu rakam 10 bine kadar çıkmış durumda.

Fotoğrafta gördüğünüz gömlek Myers’ın son işi. Herhalde daha önce böylesini görmemişsinizdir diye düşünüyoruz. Yapılması tam dört ay sürmüş. “It’s been a long day” olarak adlandırdığı bu çalışmasında Myers, 6 bin 500 vida kullanmış. 4 metreye 4 metrelik bir kontrplak üzerinde gerçekleşen çalışmanın zemininde ise 1910 ve 1930’lı yıllara ait Fransız gazeteleri var.

Not: Bu yazı Postkolik dergisinin mayıs sayısından alınmıştır.