Bu evde aşk ta mümkün her şey de!

Selam… Mayıs’ın sonu ve Haziran ayı, her anlamda bir bahar dirilişi ve uyanışla geçti. Toprak, doğa ve insanlar hepimiz bir silkinip kendimize geldik… Bast Home da yaz sayısıyla karşımızda! Buyrunuz bu ay Bast Home için yazdığım yazıma…

Geçen sayıda vampirler dünyasında gezinip modern tasarım ve mimarinin bazı klasik mobilyalarla buluştuğu Hoke House ile tanışmıştık. Bu sayıda hepimizin içini ısıtan kıpır kıpır yaz mevsiminin şerefine güzel bir sahil evinden ve orada çekilen Something Gotta Give/ Aşkta Her şey Mümkün üzerine ahkâm kesesim var.

somethingsdvd

Öncelikle filmi izlediniz mi? İzlemediyseniz yazıdan sonra mutlaka izleyin. İyi oyunculardan çok güzel bir mekanda izlemeye hasret kaldığımız harika bir romantik komedidir. Teknolojiye bulanmış ve bizi efekt sersemine çeviren cilalı –bu arada onlara da karşı değiliz, ileriki sayılarda onlara da el atacağım duyurulur-   Hollywood gişe canavarlarından bunalanlara çok güzel bir seçenektir Aşkta her Şey Mümkün… Şimdi gelelim kısaca filmimizin hikayesine:

Harry Sanborn (Jack Nicholson) sadece otuz yaşın altındaki kadınlarla çıkan, hayatın tadını tam anlamıyla çıkarmayı seven müzmin bir bekardır. Son sevgilisi Marin’le (Amanda Peet), Marin’in annesinin Southampton-New York’taki kumsal evinde kaçamak bir hafta sonu geçirmek üzeredir ki göğsünde ağrılar başlar ve kalp krizi geçirir. Marin’in başarılı ve boşanmış bir oyun yazarı olan annesi Erica Barry (Diane Keaton), istemeyerek de olsa yerinden kıpırdaması yasaklanan Harry’ye, o iyileşene kadar bakmayı kabul eder.

Evde baş başa kaldıklarında, Harry o güne dek hissetmediği nedenlerden ötürü Erica’ya karşı bir çekim hissettiğini fark eder. Harry’nin otuzlu yaşlardaki seksi doktoru Julian Mercer da (Keanu Reeves) Erica’nın peşine düşünce hem eğlenceli hem de romantik tatlı bir kargaşa başlar. Harry iyileşir iyileşmez evine gider ve eski alışkanlıklarına geri döner. Ne var ki, Erica’ya karşı beslediği hislerin yaşamını değiştirecek çapta olduğunu anladığında, onu geri kazanmak için kendinde büyük değişiklikler yapması gerekecektir…

Somethings Gotta Give_05

Oscar Ödülleri’nin gediklisi Jack Nicholson, ünlü oyuncular Diane Keaton, Frances McDormand ve Keanu Reeves ile romantik komedi ‘Something’s Gotta Give / Aşkta Her şey Mümkün’de bir araya geliyor. Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Nancy Meyers’in (What Women Want / Kadınlar Ne İster) üstlendiği film, gönül işlerinde, her zaman “en beklenmedik” şeyleri “beklemeniz” gerektiğini bir kez daha bizlere kanıtlıyor.

Nasıl filmin öyküsü içinizi ısıtıyor değil mi? Filmin geçtiği mekan da aynen film gibi, sıcak yaz güneşini iliklerinize kadar hissettiriyor. Something Gotta Give Amerikan sinemasında “sahil evi filmleri” kategorisinde en başa yarışabilecek filmlerden biri. Her şeyden önce yazın havasına tam olarak kapılmak için bu filmi her yaz başı bir kez seyretmek de fayda var. Yapım notlarına bakılırsa filmin Amerika’da vizyona çıkmasını takiben aylarca set tasarımcılarının telefonları susmak bilmemiş. Sebebi de şu: Arayanların “benim evimi de bu evin aynısına çevirin” istekleriymiş!

Gelelim neden bu filmin geçtiği evin bizi bu kadar büyülediğine. Öncelikle ana oturma odasından başlayalım. Yorucu bir günün ardından insanın kendini hemen üzerine atası gelen rahat koltuklar, sakin tonların dinlendirici uyumu ve şüphesiz yerdeki mavi beyaz çizgili dhurrie halının tamamladığı zarif konsept, bir sahil evinin de çok şık olabileceğinin canlı bir örneği… Bu odayı tamamlayan çok önemli bir başka detay antik Mora saati. Onsuz bu sıcak oda çok eksik kalır gibi geliyor bana.  Mora saatleri İsveç’te 18.yy sonlarında üretimine başlanan ve 19.yy boyunca üretilip, sonrasında gelişen teknolojiye yenik düşen güzelliklerden. Bu oda ile son söylemek istediğim şey havuza açılan duvarın tamamını oluşturan küçük cam bölmeli pencerelerin ve kanatlı kapıların yarattığı olağanüstü aydınlık ve ferahlık hissi…

SomethingsSaat

Evin en önemli sahnelerinden bazılarının geçtiği geniş, aydınlık ve insanı yemek yapmaya teşvik eden mutfağı da, filmin ardından tasarımcılara oturma odasının ardından en çok sipariş edilen ikinci mekan… Geniş sabuntaşı tezgâhlar çok göz alıcı değil mi? Cam kapaklı dolaplar ve altındaki duvarı süsleyen “metro fayansları” ile mutfak biz fanilere öldürücü vuruşunu yapıyor.

SomethingsKitchen

Peki, filmin yemek odasında bulunan masa, giydirilmiş sandalyeler ve masanın arkasındaki tabak koleksiyonu ile yaratılmış ambiyansa ne demeli? Set dekoratörü Beth Rubino tabaklarla süslü komodini bir arkadaşının evinde görüp bayıldığını ve bir benzerini “Aşkta Her şey Mümkün” filmi için imal ettirdiğini itiraf ediyor! Sandalyelerin giydirildiği harika kumaşın adı “Bordeaux Toile” ve Lee Jofa imzalı… Biliyorum hemen arattırdınız google hazretlerine ama  ben yazarken bakmıştım “stokta yok” yazıyor! Bu odanın verandaya açılan iki kanatlı camlı beyaz kapısının mekâna verdiği genişleme etkisi de unutulmasın lütfen!

Tüm eve hakim olan krem, bej ve beyaz renk içinizi huzurla dolduruyor. Benim şahsi favorim Erica’nın bir geminin kaptan köşküne benzeyen okyanus manzaralı olağanüstü çalışma odası. İnsan artık burada çalışır mı yoksa bütün bir gün tatlı hayaller içinde uyuklar mı bilemedim. Erika’nın sağında ve solundaki zarif kütüphaneler de beni benden aldı. Evin diğer odalarında da pek çok harika kitaplık çözümü bulunduğunu söylersek evinde çok kitabı olan ve kütüphaneye ihtiyacı olan okurların bu filmi bir kez daha izlemeleri şart!

somethingsbedroom

Son olarak Jack Nicholson’un canlandırdığı Harry karakterinin hastalığı boyunca dinlendiği yatak odası ile yazımı tamamlamak istiyorum. Bu odadaki panel duvarlar, yatak başındaki iki abajur, odanın diğer tarafındaki çekmeceli dolap, üzerindeki objeler, tablolar… Evde bulunan her eşyadan rafine bir zevkin kalitesi adeta su gibi akıyor.

SomethingHarryB

Son söz olarak iki şey söyleyeceğim:

Ev şıklık ve rahatlık arasındaki ince çizgiyi olağanüstü bir şekilde tutturuyor.

Evin sadece dışı gerçek, içindeki her şey Sony Stüdyoları’nın mucizesi olarak tasarlanmış dekorlar. Mutfaktaki sabuntaşı tezgahların kontrplak üzeri boya olduğunu söylesem? İşte set tasarımcılarının ve dekorasyonun mucizesi…

Bakalım Bast Home’un sonbahar sayısında hangi ünlü Hollywood evini masaya yatıracağız?

 

YouTube Preview Image

 

Comments
  1. denizermismeric

    Güzel film, dekorasyon dışında Harry’nin ve Erica’nın giyim tarzlarını da fena bulmamıştım :)