Bu albümleri mutlaka dinleyin

Merhaba. Şöyle bir düşündüm bazı proje grupları uzun ve kalıcı olamasalar da yaptıkları albümler gerçekten kaliteli ve uzun ömürlü olabiliyor. Grupların durgunluk dönemlerinde ortaya atılan bu projeler son zamanlarda da bayağı popüler olup en azından hem dinleyenler hem de müzisyenler için zevkli ve eğlenceli bir hale gelebiliyor. Bu projelerde genellikle dünyanın en önemli müzisyenleri ve gruplardan seçme adamlar bir arada oluşturdukları band projelerde iyi işler ortaya çıkabiliyor. Yine düşündüm; hangi albümleri beğenip ısrarla dinlemeye devam etmişim:

Hughes Turner Project – HTP (2002) : Müthiş kadro, iki dev solist Glenn Hughes (Deep Purple, Black Sabbath) ve Joe Lynn Turner (Deep Purple, Rainbow, Yngwie Malmsteen’s Rising Force) uzun süreden beri süre gelen arkadaşlıklarını bu müzikal proje ile pekiştirmişler. HTP 2 (2003) ve konser albümleri “Live in Tokyo” (2002) adlı nefis albümleriyle ile tam 2 yıllık  bir proje grubu ama devam etmelerini çok isterdim. Diğer müzisyenler yine olağanüstü grupta; Paul Gilbert (gitar), John Sykes (gitar), Akira Kajiyama (gitar), JJ  Marsh (gitar), Vince DeCola (klavye), Shane Gaalaas (davul).

Mogg / Way – Chocolate Box (1999) : İki eski dost yaşayan efsane UFO grubunun elemanları solist Phil Mogg ve bas gitarist Pete Way‘in Ufo‘dan arta kalan zamanlarda oluşturdukları bir proje grubu. Cocolate Box çıkardıkları ikinci albümleri. İlki 1997 yılındaki “Edge of the World”; albümdeki gitarları shreder gitarist George Bellas çalmış. Bu albümde ise yine üst düzeyde müzisyenler çalışmış; Phil Mogg (vokal), Pete Way (bas), Aynsley Dunbar (davul), Jeff Kollman (gitar),  George Bellas (gitar), Paul Raymond (klavye), Simon Wright (davul),

Allen / Lande – The Revenge (2007) : Yine iki müthiş vokal ve birlikteliklerinden doğan tam 3 müthiş albümümlerinin ikicisi. Melodik rock/heavy metal grupları Symphony X in solisti Russel Allen ve Jorn solisti Jorn Lande (Masterplan) nin müzikal düetleri, mükemmel parçalar, hard rock – heavy metal ve içinde birazcık da olsa proresif öğelerin bulunduğu iyi grup. “The Battle” (2005), “The Revenge” (2007), “The Showdown” (2012) adlı albümleri var. Gitar, bas ve klavyelerde belirli bir solo kariyeri olan ve şu anda Primal Fear grubunda çalan Magnus Karlsson,  Jaimi Salazar (davul)

Black Country Communion – Afterglow (2012) : İlerleyen yaşına rağmen enerejisini hiç yitirmeyecek gibi duran Glenn Hughes (Deep Purple, Black Sabbath) un dev kadrosuyla oluşturduğu süper grup. Şu ana kadar 3 adet albümleri var; Black Country (2010), 2 (2011), Afterglow (2012). Gitarlarda rock blues un günümüzün en önemli ismi Joe Bonamassa; aynı zamanda bazı parçalarda da solistlik görevini üstleniyor. Glenn Hughes (vokal, bas), Joe Bonamassa (gitar, vokal), Derek Sherinian (Planet X, Platypus) klavye, davullarda ise Led Zeppelin John Bonham’ın oğlu Jason Bonham.

Chickenfoot – Chickenfoot III (2011) : Yine bir toplama proje grubu. Grubun elemanları hepsi birbiriden kıymetli. Çıkardıkları 2 adte stüdyo albümü ve bir de konser albümleri var. Chickenfoot (2009), LV (2012 live albüm ve Chickenfoot III (2011). Uzun yıllar Van Halen’de solistlik yapmış Sammy Hagar (vokal), gitarlarda usta gitarist Joe Satriani, davullarda Red Hot Chili Peppers’ın yetenekli davulcusu Chad Smith ve bas gitarda yine Van Halen’da uzun yıllar çalışmış Michael Anthony

Ben bu işi çok sevdim. Ara sıra böyle araştırmalar yapıp bu müzikal projelerden doğan birliktelikleri ve albümleri size tanıtmaya çalışacağım. Yeni yılın ilk günlerine merhaba derken; 2013’ün hepimize huzur ve sağlık getirmesini diliyorum. Umutlarımız hiç bitmesin. Sevgilerimle.

 

Comments
  1. gürcan

    bizi böyle güzelliklerden haberdar ettiğiniz için teşekkürler.

  2. mustafa balcı

    Tavsiyelerin için sağol okan abi dinleyeceğiz (: