Bond kızları…

Son zamanlarda James Bond’u yine ve bolca konuşup birilerine haksızlık ettiğimizi fark ettim: Bond kızlarına! Bond filmlerine ilginin 50 yıldır devam etmesinde karizmatik James Bond karakterinin olduğu kadar, çekici, cesur, esrarengiz, tehlikeli ve hepsi birbirinden farklı; ve hatta hatta kılık kıyafetiyle de dikkat çeken ve her an harika görünen Bond kızlarının da payı var.

50 yıl demişken, bu heyecanla beklenen tam 23 film tam altı James Bond demek (sırasıyla, Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan ve son olarak Daniel Craig). Peki ya Bond kızları? Onlar sayıca fazla çünkü sadece James Bond’un aşık olduğu kadın değil, her filmde dikkat çeken birden fazla kadın karakter oldu. James Bond iyi hoş da, hiç düşündünüz mü Bond kızları olmasaydı ne olurdu? Bunca aksiyona rağmen en ünlü ajanın hayatı çok daha sıkıcı, renksiz, heyecansız olmaz mıydı? Tabii ki erkek izleyicileri de unutmamak lazım; eminim onlar da Bond kızları en az James Bond’un kendisi kadar önemsiyor!

İnanın ki ödevimi yaptım, gelmiş geçmiş tüm Bond kızlarını araştırdım; isim, rol ve özelliklerini çalıştım, stillerini de inceledim. Üzülmeyin ama hepsini bu konuya dahil edemeyeceğim, aksi halde bu yazıya bitirme projesi muamelesi yapmalıyım. Ancak bugüne kadar en çok konuşulan, en ikonik Bond kızlarını ihmal edemeyeceğimize karar verdim. Bir numaralı Bod kızı, “Dr. No”da denizden “doğan”, pardon çıkan Honey Ryder, yani Ursula Andress. Geniş kemerli, krem rengi bikinisiyle James Bond’un aklını başından alıp pek çok erkeğin rüyasına girmekle kalmadı; kadınlara ve hatta yıllar sonra müzik dünyasına da ilham oldu (Maria Carey’nin “Honey” klipini hatırlayın). Ursula Andress’in o halleri diğer Bond kızlarına da örnek oldu: “”Die Another Day”deki Jinx, yani Halle Berry de turuncu (ve tabii ki kemerli) bikinisiyle izleyicilerden tam puan aldı. Ve en son “Skyfall”daki Berenice Marlohe da eminim rolüne hazırlanırken Ursula Andress’i hep aklında tuttu. “Casino Royale”deki Bond kızı Vesper Lynd, (Eva Green) şık bir elbisenin ne kadar etkileyici olabileceğini hatırlattı. Arkası askılı, ilginç dekolteli siyah elbisesi (hemen sağdaki fotoğraf) hiç unutulmadı.

“The World Is Not Enough”taki Dr. Christmas Jones, yani Denise Richards atlet ve şort gibi sade ve spor parçaların da yeterli, ve tabii ki çok seksi olabileceğini gösterdi. Aynı filmdeki Sophie Marceau’yu da hatırlayalım. Kıyafeti ve  özellikle de saç şekli uzun süre kadınlar tarafından taklit edildi. Kim Bassinger da Bond kızları arasında! Kaplan baskılı mayosu (soldaki fotoğraf) anında hit oldu. “Live and Let Die”daki Solitaire (Jane Saymour)  kadınlara kırmızı bir elbisenin gücünü hatırlattı. Tabii ki bunca James Bond filminde onlarca farklı Bond kızı izledik. Onları canlandıranlar arasında İngiliz, Fransız, bir Japon, bir Polonyalı ve bir Malezyalı, hatta Miss Universe yarışmasına katılmış bir oyuncu da vardı; “Beatles” üyesi Ringo Starr’ın eşi Barbara Bach ve Peter Seller’ın eşi Brit Eckland da Bond kızları listesinin bir parçası. Son “Bond kızı” da günlerce konuşuldu: Londra’daki Olimpiyatlar’ın açılışında (sözde) paraşütle atlayan Kraliçe Elizabeth, bence her haliyle, en çok da bu olaya olan esprili yaklaşımıyla Bond kızı olmanın hakkını verip alkışı hak etti.