Bol Punk soslu Hip-Hop: Beastie Boys

Mike D, MCA ve Ad Rock takma adlı, Amerikalı üç beyaz gencin bir rap triosu olduğunda, yanlarına da bilgisayar DJ’i değil de tam bir plak Dj’i olan, köklere bağlı Mix Master Mike’ı aldıklarında ne olacakları sorusuna tabii ki Beastie Boys’dan başka cevap gelemez. Aslında 1979 yılında bir Hardcore Punk grubu olarak kurulan Beastie Boys, günümüze kadar hala aktif kalmayı başarmış nadir Hip Hop oluşumlarının başlarında yerini almıştır. Başlarında oldukları kesin, çünkü günümüzün popüler isimleri onlar piyasadayken daha anne rahmine düşmemişlerdi.

Önceleri sadece günümüz Beastie Boys’una kalacak Michael Diamond (Mike D), Adam Yauch’un (MCA) dışında iki tane daha elemanla birlikte kurdukları New York temelli bir Hardcore grubu olan Beastie Boys, ‘The Young and the Useless’ın gitaristi Adam Horovitz’in gruba ‘Ad Rock’ olarak dahil oluşuyla günümüz Beastie Boys’u halini almıştır.

No Sleep Till Brooklyn

YouTube Preview Image

1983’te piyasaya sürdükleri EP’leri ‘Cooky Puss’ onların ilk rap denemeleri olmasına rağmen, New York underground ortamının hit şarkıları arasında çoktan yerini almıştır. İlk Hardcore EP’lerini piyasaya sürdüklerinde bile Black Flag ve Dead Kennedys gibi efsanelerden destek alan bu gençler, yollarına rap triosu olarak devam etmeye karar vererek yanlarına bir de Dj alıp yeni EP’leri olan ‘Rock Hard’ı yayınladılar.

Gratitude

YouTube Preview Image

“Hardcore’dan Rap’e geçmek isteyip 180 derece döndü demesinler” hesabı mıdır bilinmez, EP’leri ‘Rock Hard’ ile Rapcore’un da en iyi örneklerini vermeye başladılar. Public Image Ltd. ile başlayıp, Madonna’nın ‘Like A Virgin’ turnesiyle devam ettikleri konser deneyimleri ise onları fazlasıyla motive eden ve gevşekliklerine gevşeklik katan etkenler olmuştur. Şaka bir yana, ‘Rapçi’ olmaktan öte iyi müzisyenler olmaları her zaman yaptıkları albümleri dinleyici için paha biçilemez hale getirmiştir.

A Year and a Day (Live in Miami 1992)

YouTube Preview Image

Asıl patlamaları 1986’da yayınladıkları ilk albümleri ‘Licensed to ill’ ile gelecektir. Rolling Stones’un dergi kapağında ‘Üç Aptal Bir Şaheser Yarattı!’ başlığıyla yer almalarını sağlayan bu albüm, 80’li yılların en çok satan albümü olmuş ve haftalarca Billboard listelerinin başını çekmiştir. ‘(You Gotta) Fight for Your Right (To Party!)’ ve ‘No Sleep Till Brooklyn’ gibi marşlaşmış şarkıları da bu albümün singlelarındandır. Grandmaster Flash ve Run DMC gibi babaları örnek alarak yola çıktıklarını ‘Hello Nasty’ albümünün efsane parçası ‘Intergalactic’ için Rap kategorisinde en iyi grup performansı Grammy ödülünü alırken bile belirtmişler, yine bu albümle ‘ En iyi alternatif performans’ dalında da ikinci Grammy’i evlerine götürmüşlerdir. Punk’tan ve Hardcore’dan gelme köklerle rahat duramayacakları belli olan bu vahşi çocuklar, 1992 çıkışlı ‘Check Your Head’ albümlerini canlı enstrümanlarla kaydederek bize -ilk EP’lerinden bu yana- nereden geldiklerini tekrar hatırlatmıştır. Dinleyiciler onlar için ‘iyi bir rap grubu’, ‘iyi bir punk grubu’ diye dursun 2007’de ‘Pop – Punk enstrümantal bir albüm yapmak istedik.’ diyerek ‘The Mix- Up’ isimli albümlerini yayınlamışlar ve ‘En iyi pop-enstrümantal albüm’ dalında 3. Grammy’lerini kapmışlardır. Bir önceki albümleri olan ‘To The 5 Boroughs’ ile de Hip Hop’ı yeniden tanımlarcasına kaliteli bir iş çıkarıp ‘Hip hop ne abi Afro – Amerikalı rapçilerin dramından müzik mi olur’ diyen sığ kafalı dinleyici kitlesine de üç iyi müzisyenin tüm hünerlerini göstererek gereken cevabı vermişlerdir.

Beastie Boys farklı dallarda olmak üzere 3’ü Grammy, toplam 7 ödül kazanmış, dünya çapında 40 milyondan fazla albüm satmıştır.  2011’in Mayıs ayında 8. stüdyo albümleri ‘Hot Sauce Committee Part Two’yu yayınlayan bu üç beyaz adamdan MCA lakablı Adam Yauch’un kanser nedeniyle 4 Mayıs 2012 tarihinde hayatını kaybetmesi, Beastie Boys fanlarını boynu bükük bırakan acı bir kayıptır. Ama yine de Beastie Boys efsanesi, her zaman Ron Shelton’ın 1992 yapımlı ‘Beyazlar Beceremez’ filmini hatırlatırcasına, dinamizmi jenerasyonlara ilham vermiş ve bu işi fazlasıyla beceren beyazlar olarak kalacaktır.

Something’s Got To Give

YouTube Preview Image