Bohren & Der Club of Gore geliyor!

BlackEarth-Covershot

2012’nin son çeyreğinden günümüze gelen bir ‘alternatif konser’ atağı var ve bu durum beni ziyadesiyle sevindiriyor. Yeni konser haberleri önce dumur ediyor bizi, ardından, gelmez dediğimiz grupların sapır sapır Türkiye’ye döküldüğünü, döküleceğini görüyor olmak da yaşadığımıza şükrettiriyor bir yerde. Beni son zamanlarda en çok heyecanlandıran konser haberi ise –hayır Sigur Rós değil- Bohren & Der Club of Gore oldu. Kuvvetle muhtemel kimse bilmiyor bu adamları. Yani sıfır noktasındayız diyebiliriz. Ve sıfır, bir şeylere başlamak için mükemmel bir nokta. O yüzden bu grubu da dilimin döndüğünce açıklamaya çalışayım.

bohrYeni ve farklı müzikler bulmayı, bunu da yönlendirilmeden tamamen kendi imkanlarımla keşfetmeyi çok seviyorum. Bu farklılık bir şekilde kendini belli ettiriyor o müzikte: ya tuşesi farklı oluyor ya atmosferi ya da şarkının ilerleyişi. Bu anlamda kafa açıcı şeylere yöneldiğimi söyleyebilirim. Bohren & Der Club of Gore’da da aynısı olmuştu. Yaptıkları müzik aslında caz formatına ne kadar uygun bilmiyorum bu Alman kişilerinin. Ama etiketlenmelerde kendilerine ‘dark jazz’, ‘funeral jazz’ hatta ‘horror jazz’ diye paye biçiliyor. İtiraf edeyim, ben de bu janrları merak edip adamları tanımaya giriştim. Aslında öteden beri ‘funeral’ kavramına, yani yavaşlık kavramına merakım vardı. Funeral doom dinlemem de bundan menkul bir şeydi nihayetinde. Ama funeral jazz diye bir janr görünce önce şaşırmıştım. Ardındansa devamı geldi. Adamların yaptığı ne var ne yoksa toparladım ve heriflere bıraktım kendimi.

amplifest2012-6505Bohren & Der Club of Gore’un yedi albümü ve üç de EP’si bulunuyor. Müziği tanımlamam gerekirse, David Lynch’in Lost Highway ya da Mulholland Drive’ını düşünün. Bu filmlerin görselliğini bir tarafa atın, o görselliği bire bir notalara dökün. Tam anlamıyla bu anlatmak istediğim. İnanılmaz atmosferik, salt ambiyans, yer yer korku öğeleri barındıran bir müzik. Yavaş tempolu diyeceğim, ama yavaşlık yetmeyecek. Bazen iki nota arasında onlarca saniyelik boşluk duyabiliyorsunuz. Düşük tuşeli, düşük akortlu enstrümanların (double bass, Rhodes, piyano, saksafon ve davul) bir araya gelmesiyle oluşan bu caz türü, kelimenin tam anlamıyla geceye ithaf edilmiş bir müzik. Bir kere dinleyin aşağıda, ya nefret edeceksiniz ya da bağrınıza basacaksınız. Drone tarzı gibi bu açıdan grup.

Bunu neden söyledim? Aşağıda da izleyeceğiniz üzere grup, tüm konserlerinde sıfır ışıkta veriyor tüm performansını. Karanlığı bir fon olarak değil aslında, tamamlayıcı bir öğe olarak kullanıyorlar. Çok sınırlı bir kitlesi var Bohren & Der Club of Gore’un. Açıkçası geleceklerini duyduğumda anlam veremedim ilkin. Neden gelsinler buraya? E, The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble geldi, onda neden şaşırmadın derseniz, onda da şaşırdığımı; ama o konserin, Hollanda ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin ve tesisinin 400’üncü yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde, Hollanda Kraliyeti tarafından desteklendiğini bildiğim için az şaşırdığımı söyleyebilirim. Bunda ise Bohren & Der Club of Gore, tamamen kendi tasarrufu ile geliyor Türkiye’ye, İstanbul’a, Borusan Müzik Evi’ne, 27 Nisan’da..

Bohren++der+Club+of+Gore+bohren_und_der_club_of_gore

Çok farklı, farklıdan ziyade garip ve zindan gibi bir konser bekliyor bizi orada. Kapkaranlık bir ortamda dört tane Alman’ın, sınırları ve sinirleri zorlayan derece yavaş ve garip bir müzik yapmasına şahit olacağız. Göz gözü görmeyecek bir ortamda –bu sefer The Kilimanjaro Darkjazz Ensemble’da olduğu gibi nefes aldırıcı elektronik sample’lar olmadan- bunaltıcı bir konser izleyeceğiz. Kaç kişi olacak orada bilmiyorum. Fakat gelecek insanların hepsinin Bohren & Der Club of Gore fanatiği olacağını da hesaba katıyorum. Bahsettiğim gibi Borusan Müzik Evi’nde, 27 Nisan Perşembe akşamı saat 23:00’te olacak konser. İlgiliyseniz aynı gece Bohren’den önce ölümsüz grup Labradford ve Eluvium gibi bir grup olan Library Tapes de sahne alacak aynı sahnede. İkisi de alternatif kitleyi tatmin edecektir. Biletler ise masa 35, ayakta 20 olarak belirlenmiş. Benim gibi, orada olacaklara şimdiden kolay gelsin diyorum, ağır bir gece olacak zira..

Bohren & Der Club of Gore – Midnight Black Earth (live):

YouTube Preview Image

Bohren & Der Club of Gore – Midnight Walker (live):

YouTube Preview Image