Bişiy yaparım ben bunla ki!

984006_10151641903962603_880890831_nEvde bir köşede durup yer işgal eden, fakat tam da yukarıdaki efsane karikatürdeki his nedeniyle atmaya kıyılamayan eşyalarınız çok mu? Korkmayın, yalnız değilsiniz. Benimki genlerimden kaynaklanıyor; dedem en yüzüne bakılmayacak metal parçasından harikalar yaratır, babamsa en paslı yamuk çiviyi bile atmaya kıyamaz, annemi bazen çileden çıkarır ama ne yapar ne eder onu gerçekten de bir yerde kullanırdı! Haliyle benim de yolda yürürken gözüm inşaat paletlerine takılıyor, bir karton ruloya dakikalarca düşünceli düşünceli bakıyorum ve bir yerde bir metal kutu görsem aklım çıkıyor! İşte o atıl durumdaki nesneyi alıp, bakınca içinizi neşeyle dolduracak bir şeye dönüştürmeye yarayan bu eyleme “Upcycle” demişler. Sınırları sadece yaratıcılığınızla sınırlı olan bu eylemin sayısız güzel örneği mevcut. Hepsini anlatmaya yerimiz yetmez ama başarılı bulduğum bir kaç başarılı örneği paylaşmak istedim.

Tuvalet kağıdı rulosu: Aslında her şey bunlarla başladı! Kalabalık bir sıkça çıkan bu rulolar, şekli ve malzemesi itibariyle beni uzun süre “bundan bişeyler yapılır ama ne?” diye düşündürdü. Ne yapacağımı bilmeden -ama elbet bulurum umuduyla- uzun süre biriktirmiştim. Biriktirdiğim ruloların sonu umduğum gibi olmadı; evde ciddi bir alan kaplamaya başlayınca kendilerini mecburen geri dönüşüme yolladım. Derken çok sonra çeşiyli boylardaki karton ruloların bazı yararlı kullanım alanları keşfettim. Tam aklımdakini hala bulamasam da umutluyum, aramaya devam ediyorum. :)

R1Bir hevesle alınıp bir kenarda tozlanan gitarlar, kaykaylar ve nicelerine ağıt:

R2

Cam şişe-Kavanoz: Beni tanıyanlar ne kavanoz delisi bir insan olduğumu bilir. Kavanozun çöpe gitmesine en üzüldüğüm malzemelerden biri olmasının en önemli nedeni; yeryüzündeki en şahane malzemelerden biri olan camdan yapılmış olması. Bakın cam eşyalar, asıl işlevleri dışında hayatımızda nasıl başka yerler edinebilir:

R3Teknoloji çağı artıkları: Devir, hızla değişen teknolojinin hayatımıza soktuğu onlarca elektronik aletin devri. Hayatımıza bu hızlı giriş, beraberinde aynı hızda da çıkışı getiriyor. Hal böyle olunca da, ilk gördüğümüzde renklerine hayran kaldığımız gıcır gıcır disketler, bilgisayar parçaları, tekerleğinin arasına pislik biriken eski toplu mouselar gibi malzemeler, çoktan birer nostalji nesnesi haline geliveriyor.

R4Düğme: Onun kadar kaplandığı her şeyi güzelleştiren nesne az bulunur. İnanmayanlar buradan buyursun:

R5Lastik: Arabanızın eski kabak lastikleri garajda duruyor mu? Şekil ve hissiyat olarak gayet itici olan bu nesne bakın güzel ve çekici şeylere nasıl evrilebilir?

R6Şişe Mantarı: Dokusu, hissi çok sıcak malzemelerden biri daha… Şişe mantarını başka bir şey için kullandığınızda, bir zamanlar korumakla yükümlü olduğu sıvıyı tükettiğiniz o keyifli anları hatırlatması da cabası!

Eski Mutfak Gereçleri: Mutfakta yer kalmayınca bazı eski gereçler emekliye ayrılır. Bazıları bu emekliliği dolapların karanlık köşelerinde geçirirken, bazıları bu dönemi emeklilik bunalımına girmeden rengarenk ve keyifli bir şekilde geçirir:

R8

Palet: Yük indirilen bir yerde üstüste istifli görünce aklımın çkmasına neden olan malzemelerden biri daha! “Şekilsiz, pis bir malzeme bu, neden aklın çıkıyor, iyi misin kuzum?” diyorsanız hiç yorum yapmıyor, sadece sizi aşağıya bir göz atmaya davet ediyorum:

R9Ve herhangi bir kategoriye girmeyen ama değinmeden geçemediğim diğer başarılı el emeği “dönüştürme hikayeleri”:

R10

Keyifli değil mi? Kalanı gelecek yazıda…