Bişiy yaparım ben bunla ki! – Son Bölüm

R0

Evimizde yer tutan, fakat atmaya kıyamadığımız, yukarıdaki meşhur Fırat karikatüründeki gibi bir hisle “bir şey yapılır bununla ama ne?” dediğimiz eski eşyalara yeni bir kullanım alanı açma önerilerimize daha önce de değinmiştik. Birazdan okuyacağınız yazı ise bu üç bölümlük serinin son kısmı. Keyifli okumalar…

Askı:  Elbise dolabımızın sessiz sakinlerine artık ihtiyaç kalmadığında onları dönüştürebileceğiniz çok fazla seçenek var: Gözlüklerinizi, takılarınızı ya da mutfakta kupalarınızı asabileceğiniz bir askı, bir mandallık, kağıt havlu-streç film tutucu ve daha pek çok şey elbette… Ama benim favorim; bir tarife bakarak yemek yaparken, yemekle iç içe olan ellerinizin kitabın sayfalarını kirletmesini ya da sayfaların kapanarak kaldığınız yeri kaybetmenize neden olmasını önleyecek bir kitap tutucu.

aski-toplu

Kabuk ve doğal malzemeler:  Sadece eşyalar değil, yediğimiz yiyecekler, ağaç dalları ve kabuklar da yaşadığımız yere yepyeni bir hava vermek için ciddi bir potansiyele sahip. Örneğin antep fıstığı yedikten sonra çöpe attığımız o dayanıklı kabukları çok şık bir kolyeye ya da masa süsüne de dönüştürebiliriz. Sevdiğimiz birine bir hediye verirken not kartına süsleme yapmak için marul kullanmak hiçbirimizin aklına gelmezdi herhalde! Aynı şekilde, yarısını yediğimiz elmanın diğer yarısını bez çantamıza baskı yapmak için kullanabileceğimiz de. İlkokuldaki patates baskıyı andıran bu yöntemle kağıt, kumaş, perde, kıyafet gibi pek çok yüzeye renkli baskılar yapabiliriz.

Yılbaşında bir çam ağacımız olsun istiyorsak, dolaptaki yarım paket düdük makarnayı raftan indirebilir ve ağacımızı tamamladıktan sonra dibine koymak için mumluk aradığımızda ise az önce yediğimiz elmalardan birini alıp içini oyarak çok şirin bir mumluk yapabiliriz.

kabuk-toplu

Eski kırtasiye malzemeleri:  Ufalan renkli kalemler bir bileziğe, tokaya ve başka kalemleri içinde tutacak bir kalemliğe hayat verirken, eski silgiler de defterlerimizi rengarenk baskılarla doldurabileceğimiz damgalara dönüşebiliyor. O şekilsiz klipslerin bu kadar işe yarayacağını önceden kestirmek ise oldukça zor. Cüzdanınızın olmadığı ya da kablo karışıklığı arasında kaybolduğunuz durumlar için birebir!

kirtasiye-toplu

Eski kıyafetler:  Artık giymediğiniz, küçük gelen kıyafetleri değerlendirmenin en keyifli yolu elbette onları ihtiyacı olan bir başkası ile paylaşmak. Fakat birine verilemeyecek durumda olan iyice eskimiş kıyafetler için bile hala ikinci şanslar mevcut: Kot pantolonları duvar panosu, kalemlik ve çantaya, eski ayakkabıları saksı ya da kuş yemliğine, eski gömleğinizi mutfak önlüğüne, eski kazağınızı evcil hayvanlar için sıcacık bir yatağa, teki kaybolmuş eldiveninizi çocuklar için bir oyuncağa, tişörtünüzü pazar çantasına ve karavatları ise elbise ya da yer paspasına çevirebilirsiniz…

kiyafet-toplu

Mandal-tahta çubuklar:  Belki kurutma makinesi aldınız, belki de balkonu olmayan bir eve taşındınız ve artık mandala ihtiyacınız yok. Ama abajura, peçeteliğe, sepete ya da elbise askısına hala ihtiyacınız olabilir! Çay karıştırma çubukları ise kalemlik ve saksı olarak yeni hayatlarına devam edebilir. Benim favorim ise; internette görüp biraz da geliştirerek kardeşimin düğününde nikah şekeri için uyguladığımız gelin-damat!

mandal-toplu

 gelin-damat

Teneke kutular:  Belki salçanız bitti ya da sıvı yağ tenekesi boşaldı. Ama bir de iyi yanında bakın; yeni bir lambanız, havluluğunuz, kalemliğiniz, çiçeklerinizin yeni bir saksısı, kedinizin içine girip mutlu mesut saatlerce çıkmayacağı bir kutusu, dışardaki kuşların ise şirin bir yemliği oldu.

teneke-toplu

Yapı malzemeleri:  Asıl amaçları ile de oldukça işlevsel olan bu malzemeler, hayatlarını kitaplık, askılık, çiçeklik ve kalemlik olarak geçirmekten de oldukça keyif alıyor gibi görünüyorlar.

yapi-toplu

Bu yazıyı yazarken yaratıcılık pırıltılarıyla dolu sonsuz seçenekten oldukça zor bir eleme yapmak zorunda kaldım. Örnekler misliyle arttırılabilir. Ama kalanını sizin hayalgücünüze bırakıyorum. Çünkü aşağıdaki örnekte de görebileceğiniz gibi; yaşadığımız yeri daha renkli hale getirmek ve geri dönüşüme katkıda bulunmak için aslında tek ihtiyacımız olan şey sadece biraz hayalgücü… Belki biraz da boya, o kadar! :)

citler