Bişiy yaparım ben bunla ki! – 2

R0

Geçen yazıda evde bir köşede durup yer işgal eden, fakat atmaya da kıyamadığımız eşyalar için alternatif kullanım fikirlerini derlemiştik. Bu yazıda da birbirinden yaratıcı örneklerle devam ediyoruz:

Meyve-sebze kasası: İlk kez tek başıma eve çıktığımda haliyle pek çok eşyaya ihtiyacım oldu. Aynı anda masa, dolap, komidin, dergilik, ayakkabılık, vb pek çok şey birden olabilen bu malzemeyi keşfettiğimde ise evimin havası birdenbire değişti. Tüm arkadaşlarımın bayıldığı bu mobilyaları yapmak içinse manavların-pazarcıların ihtiyacı olmayan kasaları alıp, zımparalayıp cilaladım. Aslında buna çok da gerek yok, orijinal halleri de çok güzel çünkü. Boyanınca da çok güzel durduklarını da belirtelim. Portakal kasası gibi dayanıklı olanlarından alır ve altına döner tekerleklerden de vidalarsanız, uzun süre keyifle kullanacağınız ve de yapımı tamamen size ait harika bir mobilyanız olur.

R1

Plastik ambalajlar: Üretimi daha ucuz ve kolay olduğu için günümüzde plastik ambalajlar hayatımızı ele geçirmiş durumda. En sık çıkardığımız evsel atıklar genellikle plastik şişeler ve kutular… Doğada en zor çözünen malzemelerin plastik türevleri olduğu düşünüldüğünde, bu malzemeleri yeniden kullanmak için çok fazla nedenimiz olduğu aşikar. Aşağıda çocuk oyuncağı, tekne(!), kaşık, kürek, cüzdan, süs, gazetelik ve abajur gibi bir kaç kullanım örneği bulabilirsiniz:

R2

Bobin-Varil: Şu kablo makaralarını yolda her gördüğümde bir ucundan yuvarlayıp eve götüresim geliyor! :)

R3

Bavul: Eskiden çekçekli bavullar yoktu tabii. Tahta, vb malzemelerden yapıldığı için kendisi bile şimdinin dolu valizleri kadar ağır olan bu bavullar, kullanmak için çok elverişli olmasa da, evlerimizde kendine nostaljik bir yeniden kullanım alanı oluşturmak açısından biçilmiş kaftan.

R4

Bardak: Keyifli bir masada yemek yerken elektrikler kesildi diyelim. Kadehleri ters çevirip şık bir mumluk elde edebilirsiniz. Ya da artık sıkıldığınız eski bardakları renkli kartonlarla kaplayarak neşeli mumluklara dönüştürebilirsiniz. O da olmazsa kantinde plastik bardaklarla oynamayı bir adım ileri götürerek, masadaki hoşlandığınız kişi için bir çiçeğe dönüştürebilirsiniz.

R5

Çatal-kaşık: Oldukça kolay işlenebilir bir malzemeye ve kendine has bir geometriye sahip bu malzemeler, adeta yeniden kullanılmak için yapılmış:

R6

Eski mobilyalar: Mobilyalar eskidiğinde elden çıkarması en zahmetli malzemelerden biri olur. Bu durumu kendilerine ikinci bir şans vererek lehinize çevirmek mümkün. Bunun için yapmanız gereken bazen sadece boyamak, kumaş kaplamak ya da bir kısmını kesmek olabilir. Böylece eski bir küvet şık bir kanapeye, eski bir televizyon balıklarınız için yeni bir yuvaya, dikiş makinesi lavabo altlığına ya da çocuğunuzun eski beşiği şimdiki çizim masasına dönüşebilir.

R7

Eski Ev Eşyaları: Biraz da malzemeden bağımsız takılalım. Hayalgücünün eski eşyaları dönüştürme yeteneğine güzel bir kaç örnek daha: Bir priz, gazete kağıdı, eski gözlükler ve eski şemsiye iskeletleri…

R8

Sayfalar sürecek enginlikle ve bir o kadar da keyifli bir konu bu. Ama hepsine göz atmaya hem yerimiz yetmez hem de hayal gücümüze de biraz iş bırakmak lazım! Haftaya son bir bölüm daha yapıp dosyamızı noktalayacağız.