Biraz karton, biraz yapıştırıcı ve bolca hayal gücü: Michel Gondry

01

Onunla ilk olarak çektiği birbirinden yaratıcı müzik klipleri ile tanıştım. İyi bir müzik klibinin bol bütçe ve çılgın efektler gerektirmediğini, biraz hayal gücü ve belki biraz da kağıt ve yapıştırıcı ile ne harika işler çıkarılabileceğini gösterdiği için de sıkı bir takipçisi oldum. Björk’ten Radiohead’e, The Rolling Stones’dan The White Stripes‘a pek çok ünlü şarkıcı ve gruba çektiği kliplerde ve filmlerinde canlandırdığı, o masalsı, çocukça, basit ve bir o kadar da etkileyici dünyayı çok sevdim. İşte bu hayal diyarının mimarı, yeni filminin gösterimi ve bir de söyleşi için ülkemize geliyor! Detaylar yazının sonunda…

YouTube Preview Image

Müthiş video kliplerin yanı sıra, senaryosunu Charlie Kaufman ile birlikte yazdığı kült film Eternal Sunshine of the Spotless Mind‘ın yönetmen koltuğunda da onun olduğunu öğrenince, yaptığı diğer işleri araştırmaya başladım ve her yeni keşifte yaratıcılığına bir kez daha şapka çıkardım.

02Yönetmene 50’ye yakın ödül ve senaryosuyla da Oscar kazandıran Eternal Sunshine of the Spotless Mind/Sil Baştan dışında, yeteneğini konuşturduğu başka filmler de var elbette. İlk filmi Human Nature/İçgüdü, The Green Hornet/Yeşil Yaban Arısı, pamuktan bulutlar, selefondan deniz ve kartondan TV stüdyosu gibi, Gondry kliplerine alışkın olanları gülümsetecek detaylarla bezeli The Science of Sleep/Rüya Bilmecesi, The We and the I ve favorilerimden biri olan Be Kind Rewind/Lütfen Başa Sarın bunlardan bazıları…

03

04

Science of Sleep’teki meşhur büyüyen el sahnesini, yönetmenin beğendiğim kliplerinden biri olan Foo Fighters – Everlong‘da da görüyoruz.

Alain Chabat, Gaël Garcia Bernal

YouTube Preview Image

Yaratıcı kliplerinden biri olan Star Guitar‘a, Stomp gösterisi ile ilgili olan bundan bir önceki yazımda da yer vermiştim. Söz kliplerden açılmışken, “keşke müzisyen olsam da, klibimi o çekse” dediğim insan Michel Gondry’nin bir kaç başarılı videosuna daha değinmek istiyorum. Bunlardan biri Kylie Minogue’un Come Into My World şarkısı için çekilen klip. Aynı mekanda dönüp duran, birbirinin sağından solundan geçen birden çok Kylie Minogue’u izlediğimiz bu videonun yanı sıra, The Chemical Brothers’ın Let Forever Be videosu ve sadece bir projeksiyon makinesi ile neler yapılabileceğini gösteren, The White Stripes’ın Dead Leaves and the Dirty Ground videosu ilk akla gelenler…

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Gondry son olarak, hayalgücünü kullanma dehasını bir başka sanat alanında; edebiyatta gösteren Boris Vian‘ın, Günlerin Köpüğü(L’ecume Des Jours) romanını sinemaya uyarlamıştı. Okuyan bilir; filme çekilmesi belki de en zor romanlardan biridir Günlerin Köpüğü. Mekanlar alıştığımız mekanlara benzemez; ruh haline göre yeniden şekil alır, karakteri değişir, başkalaşır… Kitabın filme çekilmesi daha önce denenmiş, fakat ortaya çıkan film, kitabın bu özel durumunu yansıtmakta yetersiz kalmış. Gondry’nin bu projeye başlayacağı haberini almadan önce, bu kitabı ancak Michel Gondry uyarlayabilir diye düşünmüştüm. Dolayısıyla haberi alınca hiç şaşırmadım ve sonucu heyecanla beklemeye başladım. Fakat bu kitap ve film uyarlaması başka bir yazının konusu olsun.

0607

Yönetmenin merakla beklenen son belgeseli Uzun Boylu Adam Mutlu Mu?, Noam Chomsky ile Canlandırma Bir Sohbet ise Türkiye’deki ilk gösterimini !f İstanbul’un “Digiturk Galaları” bölümünde yapacak. Uzun Boylu Adam Mutlu mu?’da Gondry yine yapacağını yapmış ve dilbilimci, filozof, tarihçi, mantıkçı, aktivist, eleştirmen ve yazar Noam Chomsky ile yaptığı sohbetleri, animasyon tekniği ile birleştirip bambaşka bir izleme deneyimine dönüştürmüş.

08

Michel Gondry, gösterimin ardından bir de söyleşiye katılacak. Yeşim Tabak moderatörlüğünde gerçekleşecek olan ve Michel Gondry’nin kendini, işlerini ve ilham kaynaklarını anlatacağı bu sohbeti, 17 Şubat akşamı saat 19:30’dan itibaren SALT Beyoğlu’da ücretsiz olarak izleyebilirsiniz.

Gondry, İstanbul’a ayak basmadan önce bir de sürpriz yapmış, yine masalsı dünyaları müzikle bir araya getirdiği, Metronomy‘nin Love Letters şarkısı için harika bir klip çekmiş! Bu da bu yazının bonusu olsun!

YouTube Preview Image