Biranın dergisi ‘B:ra’ artık raflarda

B:ra’yı gördünüz mü? Türkiye’nin ilk ve tek bira kültürü konulu tablet dergisi B:ra, matbu versiyonuyla artık büyük alışveriş merkezleri ve seçkin kitabevlerinin raflarında biz biraseverleri bekliyor. Halk Plajı’nın hazırladığı dergi mayıs ayından bu yana her ay düzenli olarak dijital ortamda iPad ve Android tabletlere yönelik olarak yayınlanıyor. Eylül ayından kelli ise her üç ayda bir basılı olarak da bizlerle olacak.

B:ra, biranın sosyal hayata girdiği ilk günden bugüne biraya ait her türlü konuda okuyucularına geniş bir içerik sunuyor. Derginin ilk matbu sayısının içeriğinde, Türkiye’de bira ikonu haline gelen gamzeli bardağın yaratıcı ünlü tasarımcısı Oya Akman röportajından, Anadolu’daki ilk bizlerine, Aylin Aslım’dan söyleşisinden en iyi pub’ların tanıtımlarına kadar birçok konu yer alıyor.

Büyük alışveriş merkezleri ve kitabevlerinde biraseverlere sunulan derginin satış fiyatı ise 7.5 TL. Sevindirici bir olay, nihayetinde çoğumuz bira müptelasıyız. Üç ayda bir yayımlanacak olan dergi içtiğimiz o güzel soğuk sarışına dair her şeyi sunuyor. Derginin ilk sayısı ise mayıs ayından bu yana dijital ortamda yayınlanan sayılardan seçkiler yapılarak hazırlanmıştır. Antrparantez, derginin iPad versiyonu, indirilme rakamına göre Apple Store’da ilk 10 uygulama arasında yer almış.


Uzun ömürlü olmasını umuyorum B:ra’nın. Belki hatırlayanlarınız çıkabilir, 2007 yılında Turkish Rakı diye bir rakı dergimiz vardı. Heyhat, ömrü sadece altı ay sürdü. Çok kaliteli, çok faydalı ve çok nitelikli bir rakı kültür dergisiydi. Umarım ki B:ra’nın akıbeti Turkish Rakı gibi kısa ömürlü olmaz. Bu yüzden arzum, iPad ve Android’in dışında derginin basılı halini de almanız. Zaten üç aylık bir dergi, o yüzden desteğe ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. Hazır bayram arefesindeyiz, önümüz tatil.. B:ra’yı üç şekilde de –dijital, matbu, soğuk soğuk (:- denemenizi öneriyorum.

Son olarak, yarın bayram.. İnananın, inanmayanın, etçilin, vejetaryenin, içenin, içmeyenin kısaca herkesin bayramı şimdiden kutlu olsun.. Aileniz ve sevdiklerinizle güzel bir bayram geçirin.. Ben, bu bayram da öyle yapacağım zira..