Bir zamanlar Harold Lloyd vardı

Bizim neslin çocukluk ve ergenlik zamanlarında Harold Lloyd Show isimli bir program vardı. Zayıf, sürekli takım elbise ve fötr şapka takan, gözlüklü sakar bir tipti Harold Lloyd. Geçenlerde konuşurken aklımıza geldi açıkçası, biraz araştırma yapıp yazmaya karar verdim.Harold-Lloyd-silent-movies-14377788-1024-768

1893 yılında doğan ve 78 yaşında kanserden ölen Lloyd, tüm yaşamına çoğunluğu kısa film olmak üzere 205 film sığdırmış. Bu kısa filmler genelde Pazar günleri TRT’de yayınlanır ve severek izlenirdi. Uzun soluklu karakterleri arasında en meşhurları The Boy (Glasses veya Harold olarak da geçer) ve Lonesome Luke sayılabilir. Sadece gözlük takarak tamamen farklı bir kişiye dönüşme fikri bana hep saçma gelse de Glasses karakteri Superman’in Clark Kent haline de ilham vermiştir. Lonesome Luke ise Charlie Chaplin’in Little Tramp karakterinin basit bir kopyası gibidir. Gerçi Chaplin’den daha fazla para kazanıp, 44 odalı bir sarayda yaşamış olsa da Chaplin’in The Tramp karakteri ile ulaştığı başarıyı yakalayamamıştır. GreenAcres isimli sarayında 12 çeşme ve 12 bahçesi bulunan Lloyd, yaşadığı dönemin en zengin 10 sanatçısı arasında yer alıyordu. Son derece batıl inançlı birisi olan Lloyd’un aynı kapıdan girip çıkmak, kıyafetlerini aynı sırayla giyip çıkarmak gibi, bazı caddelerden geçmemek gibi pek çok takıntısı da vardı.

200’e yakın kısa film çeviren Lloyd’un uzun metrajlı filmleri arasında en önemlileri arasında Safety Last!, The Freshman, Speedy gibi başarılı filmler sayılabilir. Bu filmlerden en başarılısı ve en iyi 100 komedi filmi arasında gösterilen Safety Last!’in yeri ise ayrıdır. 1923 yapımı film, sessiz sinemanın en başarılı örneklerinden biri sayılmaktadır. Özellikle yüzlerce filme ilham veren ve bir ikon haline gelen, yüksek bir binanın üzerindeki saatin akrep ve yelkovanına asılı kaldığı sahne hemen tüm sinemaseverlerin hafızasında yer etmiştir.safety-last-harold-lloyd-1024x794

Filmlerinde bolca heyecan yaşatan, uzun kovalama sahneleri ve sakarlıklarıyla meşhur Harold Lloyd bir dönemin en başarılı sanatçıları arasında yer alır. Filmlerinde insanların yüreğini ağzına getirecek derecede akrobatik kovalama, kaçma, düşme, atlama gibi sahneler yer alan Lloyd, bu sahnelerin büyük çoğunluğunda dublör kullanmamıştır.

Aynı dönemlerde meşhur olan Harold Lloyd, Chaplin’in gölgesinde kalmaktan kurtulamamıştır. Chaplin konusunda da haftalarca yazı yazılabiliriz ancak bu konuyu da uzmanı yazarlarımızdan Enis Hazan’a bırakmak daha doğru olur : )

 

Meşhur saat sahnesi :)