Bir yetişkin inisiyatifi: The Fun Lab Project

“Oyun, oynamak içindir.”

Haftalardır davetli olduğum halde bir türlü katılamadığım ama sonunda geçen Perşembe 12.oyuna katılma fırsatı bulduğum oldukça eğlenceli yeni bir yaklaşımdan bahsetmek istiyorum Pazartesi yazımda. Fun Lab Project (Yazının kalanında Fun Lab olarak anacağım).

Neyin nesi bu Fun Lab?

Çok özet bir tanımla yetişkinler için bir oyun grubu… Yani nasıl iki yaş grubu çocuklarımızı bir arada oyun oynasınlar, sosyalleşsinler diye haftada bir iki gün oyun grubuna yolladıysak, bu girişim de onun yetişkin versiyonu.

Biraz daha detaylı bir tanımlamayla aslen Fun Lab, hayatları çocuk bakmak ve iş arasında sıkışan bir grup ebeveynin durun yahu neler oluyor, ya bize ait zamana ne oldu? tadında bir silkiniş ve uyanışının ürünü.  Silkiniş sonrası ne mi olmuş? Beyin takımı ve çekirdek katılımcı kadrosu, her hafta Perşembe akşamları iş çıkışı kendilerine zaman ayırma isteklerini hava uygunsa çocukluğumuzun oyunları ile açık havada; değilse kapalı mekanlarda dart, tırmanma duvarı, bowling v.b. aktivitelerle gidermeye başlamış. Kışın ilerleyen aylarında kutu oyunlarının devreye gireceği söylentiler arasında.

Ne diyorsun babacım koca koca kadınlar ve adamlar ne işler peşindesiniz, amacınız ne sizin? diyebilirsiniz.  Bir kez gelin zehri alın bünyeye sonra konuşalım bu konuyu.

Fun Lab’ın fikir ana ve babaları aynı yaşlarda çocuklara sahip olduğumuz arkadaşlarım aslen. Kim bunlar? Seda Aydın, Yasemin Erdin Tavukçu, Ersin Tavukçu,  Zeynep Cin, Ceyhan Witzel,  Ali Refik, Volkan Ergen ve diğerleri.  Kurucu ekip girişimcilik konusunda tescillidir bu arada. Çocuklarını gönderecek istedikleri eğitimi veren bir anaokulu bulamadıkları için birleşip Montessori prensibiyle eğitim ve öğretim veren Küçük Kara Balık Çocukevi’ni kurmuşlardı.  Yeni amaçları da attıkları temeli devam ettirip bir Montessori İlkokulu kurmak…

Dönelim Fun Lab’a. Ekip her Perşembe 20:00 gibi merkez üs olarak belirledikleri Kadıköy Moda’daki Yoğurtçu Parkı’nda buluşuyor. Havanın durumu, buluşma mekânını değiştirebiliyor tabii ki. Böyle bir değişiklik facebook üzerinden üyelere duyuruluyor. Gerçi twitter adresi de etkinleştirildi geçen hafta. Yazının sonunda gerekli linkleri vereceğim merak etmeyin.

Şu ana kadar iyi giden havalar nedeniyle pek değişmedi sanırım mekân. Sonrasında ekibin beyin takımının Facebook sayfası üzerinden grubun üyeleriyle beraber belirlediği haftanın oyunları oynanıyor. Neler mi bunlar? Zihninizdeki zaman makinesine binin ve –yaşınıza göre-30-35 yıl öncesine gidin. Hangi oyunları hatırlıyorsunuz? Zorlayın biraz zorlayın. Çıkmaya başladı mı bir şeyler? Hadi ipucu vereyim. Yerden yüksek, yakar top, istop (hem de isim takmalısından), ip atlamaca ve belki de bu hafta katılırsanız sizin derinliklerden bulup çıkaracağınız unutulmuş bir başkası…

Etkinlikler 1,5-2 saat kadar sürüyor. Yeteri kadar ter atıp yorulduktan sonrası after party mevcut ekip arasında. Kadıköy’ün nöbetçi yemekçilerinde acıkan bünyeler doyurulduktan sonra hava iyiyse dışarıda, değilse içeride de eğlenilebilecek bir mekanda isteyen içkisini isteyen sıcak kahvesini (ben ilk katıldığım oyun sonrasında hiiç kahve görmedim bu arada) yudumlayarak günü tamamlıyor. Bu kadar hengâme neden, ne oluyor sonrasında başınız göğe mi eriyor derseniz bu girişimin özündeki ortak felsefemiz şu: Oyunun insan denen yaşam formunun hayatının her aşamasında çok önemli olduğu gerçeği… Oyun oynayan çocuğun zekâsının ve sorun çözme yeteneğinin geliştiğini ve sosyalleşme ihtiyacının giderildiğini biliyoruz.  Hayatın rutin gaileleri –para kazanmak, işe gitmek, çocuğa bakmak v.b.- sebebiyle yetişkinlerin tamamen unuttuğu gerçek bir oyun oynama (Playstation, PSP ve bilgisayar oyunu değil ama) ihtiyacı giderildiğinde de benzer faydalar neden sağlanmasın? Bir işe yarayıp yaramadığını görmenin yolu gelip bir kez denemek.

Fun Lab’ın bazı basit kuralları var:

Çocukla katılım yok. Bu aktiviteler tamamen ebeveynlere ve yetişkinlere açık.

Rahat kıyafet, tercihen spor ayakkabı.

Yedek tişört ve kıyafet bulundurulması faydanıza olacaktır.

Aktivitelerin Perşembe geceleri olduğu gerçeğini bilmek.

İşte böyle… Hayatlarımızın internet, bilgisayar, sosyal –aslen sanal-medya, çocuklar, sorumluluklar v.d.  tarafından kuşatıldığı, radyasyon ve diğer bilimum dalgalarla çevrelendiği giderek daralan dünyamızda kendi aramızda ufak bir kaçışa varsanız Fun Lab’a bekleriz.

http://www.facebook.com/funlabproject

twitter.com/funlabproject

The Fun Lab Project Tanıtım

YouTube Preview Image
Comments
  1. deniz

    5 yaşındaki LN yaşıtı başka bir arkadaşı olan ST ile konuşmaktadır:
    “Yapmadığımız şebeklik kalmadı nihayet babamı oyun grubuna yazdırabildik… Ne diller döktük neler neler yaptık… Evde kafa dinliyoruz vallahi… biraz oyun oynasın bütün gün oturuyor işyerinde…”
    “Evet evet ben de benimkileri yazdırdım gerçi ilk zamanlar giderken mızmız filan yapıyorlar ama iyice alışsınlar da biz de pijama partisi filan yapalım… hazır onlara bakan birileri varken…”