Bir taksi lütfen!

H&M VanessaOnu ilk tanıdığımızda henüz 14 yaşında küçük bir kız çocuğuydu. Joe diyordu, taksi diyordu… Lüleli saçlı, Fransız kızı Vanessa Paradis “Joe le taxi” şarkısıyla bir anda meşhur olmuştu. Bir yaz tatilinde, diskoda o şarkı çalarken hoşlandığım çocuk beni dansa kaldırmıştı. Oysa ben, çocuk benim farkında bile değil sanıyordum. Neyse, o yüzden olsa gerek Vanessa Paradis’nin ismini ne zaman duysam gülümserim.

Meşhur olmasına meşhur oldu ama Vanessa Paradis, Fransa’da kalma konusunda ısrar ettiği için bizler sonrasında yaptıklarını, müzik kariyerini pek takip edemedik. Çok sonra, Johnny Depp’le beraberliği sayesinde onu tekrar hatırladık. Gerçi geçenlerde, 14 yılın ardından çift ayrıldı ama Vanessa Paradis artık gündeme oturmuştu, yani moda dünyasının ve markaların “sevgilisi” olmaya devam etti. Birkaç gün önce mail kutuma, adeta baharı müjdeleyen harika bir Vanessa Paradis fotoğrafı düştü. Yıllarca stiliyle de dikkat çeken ünlü oyuncu ve şarkıcı, H&M’in Conscious, yani doğa dostu koleksiyonunun yüzü olmuştu. E bence Vanessa Paradis’ye de bu yakışır.

Doğa dostu koleksiyon da ne demek diye soracak olursanız, hem “trendy” hem de sürdürülebilir parçalardan oluşan bir koleksiyon diye özetleyebilirim. Moda bazen biraz bencil gibi algılansa da, aslında değil. Pek çok marka artık doğa dostu üretim yapmayı, doğa dostu koleksiyonlar sunmayı, tüketiciye doğru mesajlar vermeyi umursuyor. H&M de bildiğiniz gibi, her türlü yeniliğe en hızlı tepki veren, ayak uyduran markalardan biri. Vanessa Paradis’nin tanıttığı kıyafetler için söylenecek tek şey var: Tümünden iyimserlik akıyor. Tulumlar, elbiseler, üstler, hepsi çok romantik. Üstelik koleksiyon organik pamuk, geri dönüştürülmüş polyester ve Tencel gibi daha sürdürülebilir materyallerden üretilmiş.

YouTube Preview Image

 

Vintage aşığı Vanessa Paradis koleksiyon için “H&M’in Conscious Collection (doğa dostu) gibi bir oluşumunun parçası olmayı seviyorum. Ben de bu konuda elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Vintage giysiler zaten gardırobumun önemli bir parçası. Koleksiyonun hem şık, hem çevre dostu olmasına bayılıyorum çünkü eskileri tekrar tekrar giymeyi seviyorum” demiş. Biz de kendisini seviyoruz. Vanessa için acil bir taksi lütfen!

 

Box

Eskilerinizi getirin, doğayı koruyun

Biliyor musunuz, her sene tonlarca tekstil ürünü çöp olarak atılmakta. %95 oranındaki bu kıyafetler, durumlarına göre tekrar kullanılabilir, giyilebilir ya da geri dönüştürülebilir konumda. Yani tümünü “yeniden kazandırmak” mümkün. H&M’in bu konudaki çok güzel bir girişimini de duyurmak isterim. Aslında bu dünya çapında, dev bir kampanya. Bizim ülkemizde İstanbul İstinye Park, Marmara Forum ve CEPA H&M mağazalarında düzenleniyor. Müşteriler kullanılmış ürünlerini, bu üç H&M mağazasına getirebilecek. Üstelik her türlü markadan, her türlü şartta kıyafet kabul ediliyor. Dahası var: Getirilen her poşet dolusu kıyafet sahibine 5 TL’lik bir indirim çeki kazandıracak. Bu anlamlı hareketin parçası olmayı ihmal etmeyin.