Bir solukta Kuala Lumpur

Malezya, gezidiğim ülkeler arasında en farklı bulduğum yerlerden biri.  Uzakdoğunun bu renkli ülkesi dileyenler için gökdelenlerin hüküm sürdüğü renkli ve eğlenceli bir kent gezisi, dileyenler için dünyanın en eski yağmur ormanlarında macera dolu bir seyahat sunabiliyor. Bu hafta, yolu başkent Kuala Lumpur’a düşecekler için mutlaka görülmesi ve yapılması gerekenler listesi hazırladım.

Kısaca temel bilgilerle başlayalım;  Malezya, Güneydoğu Asya, Endonezya ile Güney Çin Denizi Sınırında, Vietnam’ın güneyinde yer alıyor. Kuzeyinde Tayland, Güneyinde Endonezya ve Singapur ile komşu…Ülkemizden uçuş süresi yaklaşık 10-12 saat. Saat farkına gelince Malezya bizden 6 saat ileride…Hava durumundan da bahsedelim : ülkede tropikal iklim hakim. Ve her mevsim bol yağış alıyor. Muson rüzgârlarının etkisiyle özellikle ocak ve mayıs ayları arasındaki sürekli yağışlar, nem oranının % 80 lere kadar yükselmesine neden oluyor. Ortalama sıcaklıklar 21 derece ile 32 derece arasında değişiyor

 

 

Kısaca “KL” olarak adlandırılan başkent Kuala Lumpur, kuşkusuz uzak doğunun  en hızlı gelişip büyüyen kenti. Önce “Petronas Kuleleri” ne çıkın. Burası bir iş kulesi olduğundan sadece 42. kata çıkış izni veriliyor. 2 kuleyi birbirine bağlaya “Skybridge” den kenti seyretmek mümkün. Petronas’a  Pazartesi günleri ziyaretçi kabul edilmediğini hatırlatalım.

Kuala Lumpur’un en hareketli caddelerinden biri “Bukit Bintang Caddesi”. Çok sayıda mağaza ve alışveriş merkezi var. Akşam saatlerinde caddeye açılan sokaklardan biri olan “Jalan Alor” da malay mutfağını keşfedebilirsiniz.

 

Kuala Lumpur Gol Bahceleri , sehrin icinde serin ve dinlendirici bir ortam sunuyor.Egzotik cicekler, yesil bitkiler, etkileyici heykeller, cesitli parklar ve devasa gorunumlu yagmur agaclari arasinda yuruyus yapabilirsiniz. Parkın içinde orkide bahçesi, kelebek parkı, kuş parkı ve daha pek çok bölüm bulunuyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kuala Lumpur bir’’alışveriş cenneti’’.Dünyaca ünlü markaların, yemek seçeneklerinin ve sinema salonlarının bulunduğu dev alışveriş merkezlerinin yanısıra sokaklar da şaşırtıcı ve keyifli pazarlarla dolu. El sanatları, hediyelikler, kıyafetler, takılar ve Asya’ya ait antikalar için Central Market’a uğrayın.

Her ayın ilk cumartesi günü, sokağa kurulan Kuala Lumpur Arts eserlerini görücüye çıkarmak isteyen 80 sanatçıyı biraraya getiriyor. Ayrıca gün içinde kukla gölge oyunları gibi geleneksel sanat gösterileri, ücretsiz film gösterileri yapılıyor.

Malezyalılar arasında en sevilen yemeklerden biri nasi lemak. Ançuez, mürekkepbalığı, yumurta, salatalık ve kırmızı biber ezmesi ile servis edilen, hindistan cevizinde pişirilmiş pirinç yemeğidir. Tadına bakmayı ihmal etmeyin.

 

 

 

 

 

 

 

 

En ünlü Hindu tapınaklarından biri Batu Caves.Hintlilere göre bu mağarayı ziyerat etmek hac ibadeti olarak kabul ediliyor. Tapınağa ulaşabilmenin yolu 272 basamaklı merdiveni tırmanmaktan geçiyor. Mağara içine yapılan tapınakta ise Hintlilere ait yüzlerce heykel ve mağarada yaşayan maymunlar dikkat çekici.