Bir solukta BANGKOK

Uzak doğu seyahatlerinin en önemli duraklarından biri hep Tayland’ın başkenti Bangkok olur. Bölgede geçirilecek beyaz kum- güneş tatillerinin hep başlangıç noktasını oluşturur bu kent. Herkes çoğu zaman denizle buluşmanın heyecanı içinde Bangkok’a gereken ilgiyi göstermez. Evet Bangkok kalabalıktır, karmaşıktır, gürültülüdür ama ziyaretçilerine çok renkli, çok eğlenceli bir kaç gün vaadeder. yeter ki nereye gideceğinizi ne yapacağınızı bilin. İşte Bangkok’a yolu düşecekler için hazırladığım mutlaka görülüp yapılması gerekenler listesi…

Bangkok, Tayland’ın en büyük şehri, Thai dilinde “Melekler Sehri” anlamina geliyor.  Ülkenin en büyük ve en güzel yüzen pazarı olan Damnoen Saduak Floating Market,yani yüzen pazar  Bangkok’a 104 kilometreuzaklıkta. Günübirlik turlarlara katılıp bölgeye gitmek mümkün. Suyun üzerinde konumlanmış bu ilginç pazar yeri yöreye özgü kanolarla gezilebiliyor. Kanolardan alışveriş yapılıyor.

Uzak doğunun Venedik’i olarak anılan başkentte tekne turuna çıkmadan dönmek olmaz.  Şehir, Chao Phraya nehrinin iki yakası üzerine kurulmuş durumda. Taylandlıların ilginç kanal yaşantısını yakından görebileceğiniz gezi sırasında timsah ve yılan çiftliklerine uğrayıp, farklı gösteriler izleyebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Wat Traimit tapınağındaki 4,5 ton ağırlığındaki altın Buda heykeli ise göz kamaştırıcı. Paha biçilmez heykel, Bangkok limanının genişletilmesi çalışmaları sırasında, vinçten düşen dev bir beton bloğun içinden çıkmıştı.

Görülmesi gereken bir diğer yer de “Kwai Köprüsü”. Tren yolculuğu ile ulaşılabilen köprü  II. Dünya Savaşı’nda inşa edilmiş. Bu arada bölgede köprüye hakim manzarasıyla pek çok balık restorantı bulunuyor.Öğle yemeği için alternatif olabilir.

                                                        

 

 

 

 

 

 

Tayland için tropikal meyve cenneti demek yanlış olmaz. Kentte dolaşırken pek çok tezgahta bu leziz meyvelerden bulabilirsiniz. Ananaslar, mangolar, rambutanlar ve dragon fruitlar arasında seçim yapmak imkansız. Tadını çıkarın.

Buraya kadar gelmişken masaj yaptırmadan dönmeyin. Bu konuda dünyaca meşhurlar biliyorsunuz. Ben Thai masajı yerine aromatik masajları tercih ettim. Masaj yaptırmadan mutlaka ön bir bilgi alın. Kas veya eklem sorununuz varsa da bunu önceden belirtin.