Bir Mutantın Hikayesi: Wolverine

Marvel’in çizgi romanlarının tutkunları uzun zamandır bekledikleri Wolverine’in yeni filmine nihayet kavuştular. Ben de ilk vizyon gününü kaçırmadım ve Wolverine’i izlemeye gittim. Filme elbet değineceğim, gerçi Wolverine’i yani Hugh Jackman’i izlemekten filme çok odaklanamasam da… Ama gelin Wolverine’i Marvel Comics’in kaleme alışından yani doğuşundan bugüne biraz hatırlayalım istiyorum.

Wolverine-Wallpaper-wolverine-3508352-800-600

Marvel Comics tarafından kaleme alınan Wolverine, Marvel Comics’in en beğenilen süper kahramanlarındandır. Yaşadığı bir olay sonrasında (buna da değineceğim) Logan ismini alan Wolverine’in gerçek adı James Howlett’tir. Len Wein, John Romita Sr. ve Herb Trimpe tarafından tasarlanan Wolverine, kökeni sansargillerden gelen mutantlaşmış bir buz porsuğudur.

Annesi Elizabeth Howlett’in uşakla yaşadığı yasak aşkın meyvesi olan Wolverine, uşak Thomas Logan’ın babası John Howlett’i öldürmesiyle gerçekte olduğu kimliğe bürünür ve Thomas Logan’ı öldürür. Doğaüstü güçlerinin ilk kez bu olayla farkına varan Wolverine, daha sonralarda gerçek babasının Thomas Logan olduğunu öğrenecek ve hayatını Logan ismiyle sürdürecektir. Annesinin intiharı birlikte orduya katılan Logan, Wolverine ismini ise orduda alır.

MARVEL-Universe-Comic-2-Pack-Hulk-vs-Wolverine-comic-39830

 

Wolverine’in Marvel dünyasına girişi ve okurlarla buluşması ilk olarak The Incredible Hulk’ın 180. Sayısında bir sonraki bölümde yer alacak konuk karakter olarak duyurulmasıyla başlar. Marvel dünyasında birçok çizgi romanda boy gösteren Wolverine; Incredible Hulk, Avengers, Secret Defender, Alpha Flight, Weapon X, Hydra, S.H.I.E.L.D. ve tabii ki X-Men gibi hikayelerde hayranlarının karşısına geçti. Marvel ailesine ilk katıldığı The Incredible Hulk’ta yaratıcıları tarafından maskeli ve sarı-mavi kostümüyle çizilen Wolverine’in çizerlerinden Len Wein onun evrimleşmiş bir buz porsuğu olduğunu ileri sürer fakat sonraki yıllarda John Romita maskesiz 40 yaşlarındaki Logan’ı çizecektir.

miller wolverine

Bir mutant olan Wolverine, kökeninin geldiği sansargiller gibi hayvani his ve reflekslere sahiptir ayrıca kendi kendini iyileştirme özelliği de vardır. Kendi kendini iyileştirme özelliği sayesinde Wolverine’in, zihinsel yaralar da dahil olmak üzere aldığı tüm yaraları kendiliğinden iyileşmektedir. Orijinalinde kemik olarak çıkan pençeleri süper bir asker olması adına, Weapon-X tarafından tüm iskeleti parçalanmayan bir metal olan Adamantium ile kaplandığından şekil değiştirmiştir. Bu pençelerin kesemediği tek nesne Kaptan Amerika’nın kalkanıdır. Fakat başka bir seride de Magnetium tarafından Wolverine’in iskeletindeki adamantium sökülüp atılmıştır. Tüm bunların yanında Wolverine, özel güçlerinin dışında, yumruk dövüşünde de oldukça ustadır.

Çok iyi bir asker olan ve hayatını bir göçebe olarak sürdüren Wolverine’in aşk hayatının da çok iyi olduğu söylenemez. O’na aşık olan kadınların ortak kaderinin ölüm olduğu kahramanımız ilk olarak birlikte evden kaçtığı Rose’u uykusunda pençeleriyle öldümüş, son aşkı Jean’i de yine pençeleriyle ölüme göndermişti.

jeangreyinwolverine

Şüphesiz ki Wolverine’in en çok parladığı ve en çok hayran topladığı seri X-Men serisidir. O’nun seriye girişi ilk kez 1975 yılında Giant-Size X-Men çizgi romanının birinci sayısıyla olacaktır. Sonuç olarak Wolverine X-Men serisinin en fazla ilgi gören karakteri olmuştur. Hugh Jackman tarafından canlandırılan Wolverine karakteri de ilk filmin ardından en beğenilen karakter olmuş ve diğer iki filmde de ana karakter olmuştur.

Wolverine 2013

the_wolverine_2013_movie-wide

Gelelim 26 Temmuz 2013 tarihinde 100 milyon dolar bütçeyle vizyona giren Wolverine filmine. James Mangold tarafından yönetilen filmin başrolünde Wolverine karakteriyle gönüllerde taht kuran Hugh Jackman ile Will Yun Lee ve Tao Okamoto’yu izliyoruz. Henüz izlememiş olanlarınız için kısaca filmden bahsedeyim; film geneliyle özellikle dövüş sahneleriyle oldukça iyiydi ama bu filmi neden 3D yaptıklarını hiç anlamadım. 2 saat boyunca gözlerimize işkence yapıldı desem yeridir. Ama film ve Wolverine buna değmez mi? Değer elbet!

Marvel-Wolverine-2013-Wide-Wallpapers-1024x576

Büyük aşkı Jean Grey’in ölümünden sonra kaçak bir hayat süren ve depresyona sürüklenen Wolverine, geçmiş hayatını ve kimliğini unutmak isterken bir gün çok eskilerde hayatını kurtardığı bir arkadaşının ölüm döşeğindeki son isteğini yerine getirmek için Japonya’ya gider. Yashida şirketlerinin kurucusu olan bu yaşlı adam ölüm döşeğindedir ve Wolverine’e bir teklifi olacaktır. Wolverine’i kendi kendini iyileştirme gücünden kurtarabileceğini ve onun normal bir hayat sürüp, normal bir insan gibi ölebileceğini söyler. Gelen bu teklifle yanlış bir şeyler olacağını hisseden ve teklifi geri çeviren Wolverine’i macera dolu bir dizi olay beklemektedir.

Daha fazla anlatıp filmi açık etmenin gereği yok sanırım şimdiden hepinize iyi seyirler : )

YouTube Preview Image