Bir İngiliz aile komedisi: Outnumbered

İngilizler soğuk olur derler, ama bu dizi gerçekten çok sıcak… Evet Outnumbered’dan bahsediyorum. 2007 -2011 yılları arasında BBC One’da yayınlanan dizi ülkemizde de Digiturk Comedymax’da yayınlandı.

Londra’da yaşayan 3 çocuklu Brockman ailesinin sürekli kaos içerisindeki yaşamlarının anlatıldığı dizi, genellikle dizi yazar ve yönetmenlikleri yapan Andy Hamilton ve Guy Jenkin’in elinden çıkma. IMDB reytingi 8,5 olan dizi, BAFTA, British Comedy Awards, National Television Awards gibi bir çok ödüle aday olmuş ve kazanmış. Dizinin en önemli özelliği ise semi-improvize olması, yani metne bağlı kalınmadan anlık diyaloglar kullanılması.

Karakterlerimize gelince: Baba Pete (Hugh Dennis) tarih öğretmeni, Anne Sue (Claire Skinner) part-time asistanlık yapıyor. Sue disiplinli bir anne, Pete ise  genellikle daha rahat, “aman sorun çıkmasın, başım ağrımasın” modunda; çocukların sürekli soru ve sorunlarıyla bunalan ebeveynler rolünde gerçekten çok başarılılar. Sue ‘nun şok geçirmiş hali ile Pete ‘in bıkkın, bezgin suratıyla çok sık karşılaşıyoruz dizi boyunca.

Çocuklar ise tam evlere şenlik…

Dizinin yıldızı kesinlikle Karen (Ramona Marquez); dizi ilk başladığında henüz 5 yaşında olan, bitmek tükenmeyen soru ve yorumlarla herkesi şaşkına çeviren bu sevimli ufaklık, bir gün satanist olmaya karar verirken, bir gün lezbiyen olmak ister, TV ‘de gördüklerini taklit eder, ölü bir fare için cenaze töreni düzenleyebilir. Karen’ı ikna etmek de çok zordur, mesela 13. cuma günü okula gitmenin tehlikeli olduğunuı düşünür ve bu konuda size onlarca teori sunabilir. (Not: bu performansı alttaki youtube linkinden izleyebilirsiniz, ne yazık ki türkçesi mevcut değil.) Nezaket, yakınlık gibi sosyal becerileri henüz gelişmemiş olan Karen, sarılmalar, kucaklaşmalardan da hiç hazetmez. Karen’ı canlandıran Ramone Marquez dizideki performansı ile 2009 yılında henüz 8 yaşındayken British Comedy Award ödülünü de kazandı.

Abisi 8 yaşındaki Ben (Daniel Roche) sürekli hayal dünyasında yaşayan, inanılmaz yalanlar söyleyebilen, aşırı hiperaktif bir çocuk. En büyük abileri Jake (Tyger Drew-Honey) 13 yaşında,  telefon ve laptop olmadan yaşayamayan, ergenlik problemleri, kızlar ve yaramaz kardeşleriyle uğraşan biri.

Dizide zaman zaman görünen Teyze Angela, Büyükbaba Frank ve Büyükanne Gran gibi yan karakterler de mevcut.

Dizi oldukça doğal ortamlarda ve doğal çekimlerle yapılmış. Görsel efektler, müzik vb. kullanılmıyor. Gülme efektleri gibi şeyler de yok, nerede güleceğiniz  artık size kalmış: )

Başarılı dizinin Amerikan versiyonunun da çekilmesi planlanıyor. Dizinin henüz ülkemizde DVD’si yok ama çıkmasını umuyoruz…

 

Outnumbered – Karen explains why Friday the 13th is dangerous:

YouTube Preview Image