Bir Britpop rüyası

Teenage Cancer Trust concert - London

23 Mart 2013 cumartesi akşamı, South Kensington civarlarındaki Royal Albert Hall adlı muazzam yapının, en az kendisi kadar muazzam dev sahnesinde Britpop’un efsane husumeti resmi olarak sona erdi. Oasis’in Noel Gallagher’ı ile Blur’ün Damon Albarn’ı birlikte şarkı söyledi. Üstüne üstlük onlara davulda Paul Weller eşlik etti. Biz o sırada 2.katta 29 numaralı locada şarap içiyorduk, Bu tarihi olay, kayıtlara böyle geçti…

Oasis ve Blur, yolu 90’lardan geçmiş her insan evladının müzikal tarihinde yer almış iki gruptur.

Blur’ün 1994 yılında yayınlanan “Parklife” albümü Britpop’un patlamasına neden olmuş,  aynı yıl Oasis “Definitely Maybe” ile İngiltere’de doğma, işçi sınıfından olma rock yıldızlarını  dünya müzik listelerinin üst sıralarına taşımıştır.

Hayatımıza bundan yaklaşık 20 yıl önce girmiş Britpop’un bu iki efsanesi, meydana getirdikleri fırtınanın yanısıra, dünya müzik tarihinde çekişmeleriyle de anılır. Aralarındaki rekabet, İngiltere’de hatta dünyanın başka bir çok yerinde kutuplaşmalara neden olmuş, “Blur mü Oasis mi” sorusu en az “Nikon mu Canon mu” sorusu kadar jenerik hale gelmiştir.

Şahsen ben Blur’ü severim. Bunda müzikten çok iyi anlamam gibi havalı bir neden aramayın. 3 çok basit, gayet şahsi sebebi var: 1. Oasis’in adının Beatles ile haddinden fazla anılmış olması-ki Beatles’ı sevmem- kendilerine karşı mesafeli bir duruş geliştirmeme sebep olmuştur. 2. Damon Albarn’ın Noel ya da Liam’dan daha yakışıklı olması kabul edilebilir bir tercih sebebidir. 3. Yaptıkları müzikte Blur’ü daha yaratıcı ve cesur bulmam da hayata bakış açımın sonucu olsa gerek.

Damon_Albarn_to_collaborate_with_Noel_Gallagher_music_scene_ireland

Ağustos 1995’te Blur’ün “Country house” single’ını Oasis’in “Roll with it” single’ıyla aynı günde piyasaya sürmesiyle resmi olarak başladığı rivayet edilen, Noel Gallagher’ın Blur elemanları için “İnşallah AIDS’den ölürler” demesiyle had safhasına ulaşan husumet, bir süredir yumuşamış gibiydi.

Noel ile Damon’ın beraber futbol oynamalarından, son olarak geçen ay Brit Ödülleri’nde kameralara verdikleri sarmaş dolaş pozlardan bir şey olacağı belliydi. İşte o şey yani malumun ilanı cumartesi akşamı gerçekleşti.

İngiltere’nin önemli sivil toplum organizasyonlarından biri olan, kanserli gençlere yardım amaçlı Teenage Cancer Trust’ın Londra Royal Albert Hall’da düzenlediği gecede aynı sahneye çıkıp birlikte söylediler. Onlara  gitarda Blur’ün bir diğer önemli adamı Graham Coxon ile davulda gecenin sürpriz ismi olarak Paul Weller eşlik etti. Seçtikleri parça Blur’den “Tender”dı. Söylentilere göre bu parça Noel Gallagher’ın fikriymiş ve gitarla çalması kolay olduğu için bunu istemiş. Can çıkar huy çıkmaz.

YouTube Preview Image

Teeenage Cancer Trust konseri için RAH’ın kapıları saat 6.45’te açıldı. Konser 7.30’da başladı. Noel Gallagher ile Damon Albarn tam olarak saat 8.30’da sahnede birarada göründü. Profesyonel kameraların yanısıra yüzlerce cep telefonu –bizimkiler de dahil- olayı belgeledi. Kanıtlar yerli yerine konduktan sonra gece, Noel Gallagher’ın Oasis’ten ayrıldıktan sonra yoluna devam ettiği Noel Gallagher’s High Flying Birds ile devam etti.

20 yıllık husumetin resmi olarak geride kaldığına tanıklık etmenin yanısıra, Noel Gallagher ve yüksek uçan kuşlarını dinlemek de keyifliydi.

YouTube Preview Image

Oasis’in güzel şarkı yapan adamının Noel olduğunu bir kez daha hatırlattı. Noel’in AKA…What A Life ve Dream On gibi yeni parçalarla Oasis’i aşmış olduğunu düşündürdü.. Ne kadar şanslı olduğumuzu düşündürdü… Keşke Oasis dağılmasaydı şu şarkılara Liam da eşlik etseydi diye düşündürdü…

Noel Gallagher sahnesinde Oasis’den de bazı hatırlatmalar yaptı. RAH’daki futbol fanatiği kıvamındaki Oasis hayranları Wonderwall, Supersonic, Don’t look back in Anger ile tavana zıpladı. Salondaki extacy yutmuş (!)  kalabalık ne yalan söyleyeyim biraz ürperticiydi.

YouTube Preview Image

Bu arada aynı gece Damon Albarn’ın 45’inci yaşgünü olduğunu da öğrendik. Herhalde ömrü boyunca unutmayacağı bir doğum günü kutlaması olmuştur. Tıpkı bizim de hiç unutmayacağımız bir gece olduğu gibi…

YouTube Preview Image