Big Appetites kitap oluyor

squeeze-cheese-crew-640pxPostkolik’in kuruluş amaçlarından birisi, farklı ülkelerdeki yaratıcı insanlarla sizleri tanıştırıp, yaptıkları güzel işleri sizlere ulaştırmak.  Seattle’da yaşayan Christopher Boffoli, işte bu insanlardan biri.

15 yaşından beri fotoğrafçılıkla uğraşan Boffoli, ‘Big Appetites’  ismini verdiği çalışmasıyla tüm dünyada adından söz ettirmeyi başardı. Öyle ki, 100 ülkede yayınladığı çalışmasının çok yakında kitabı da çıkacak. Biz de buradan yola çıkarak Boffoli ile kısa bir röportaj gerçekleştirdik ve ne olup ne bittiğini kendisinden öğrendik.

christopherChristopher Boffoli, ‘Big Appetites’ projesine 2002 yılında başlamış. Bu projeye başlamasında birkaç çalışmanın kendisine ilham verdiğini söylüyor. Bunlardan en önemlisi, Walter Martin & Paloma Munoz’ın minik figürlerlerle gerçekleştirdiği ‘Traveller’ çalışması olmuş. Özellikle bu çalışma Boffoli’nin kafasında yepyeni bir proje yaratmış: Minik figürlerle yiyecekleri bir araya getireceği Big Appetites.

Buffoli çalışmalarında oyuncak ve yiyecekleri bir araya getirmesinin sebebini, her iki konunun da tüm dünyada herkes tarafından sevilmesi olarak gösteriyor. Bunu da “İki sempatik konuyu bir araya getirmem herkesin hoşuna gitti” sözleriyle destekliyor.

Christopher Boffoli, çalışmalarından söz ederken, bir projeye önce yiyecek ile başladığını dile getiriyor. Yiyecek seçiminde dikkat ettiği konu ise güncellik oluyor. Genellikle manavları dolaşarak en taze meyveleri temin eden Boffoli, bunları stüdyosuna getirip çekim için temizliyor. Ardından da figürde karar verip, çalışmasına başlıyor. Yiyecek fotoğrafı çekmenin makro lensle ve gün ışında çok güzel sonuçlar verdiğini söyleyen Buffoli, yaklaşık 3-4 saat içinde çalışmasını bitirdiğini söylüyor.

Boffoli’nin çalışmalarının dünyanın dört bir tarafında tanınmaya başlanması, New Yorklu yayıncı Workman’ın dikkatinden kaçmamış olacak ki, kendisine ilk kitabının yolunu açmış. Buffoli’nin ilk kitabı 256 sayfa olacak. Amerika ve Avrupa’da yazın (Henüz tarih net değil) piyasaya çıkacak olan kitap, Big Appetites çalışmasının tümünü ilk kez bir araya getirecek. Hatta Buffoli, Postkolik’e yaptığı açıklamada bugüne kadar yayınlanmamış birçok fotoğrafın da ilk kez kitapta olacağını belirtti.

Not: Bu yazı Postkolik dergisin mayıs sayısından alınmıştır.

Big-Appetites-Boffoli-Enpundit1
big-appetites-by-christopher-boffoli-2

big-appetites-christopher-boffoli-18-600x399