Beyler, aksesuarlarınız nerede?

Aksesuarlar biz kadınlar için su ve hava gibi vazgeçilmez. Peki ya erkekler için? Ama önce bunu cevaplayın lütfen: Erkekler çantasız yaşamayı nasıl beceriyor? Cep telefonu, cüzdan, ajanda, kalem, anahtarını nerede, nasıl taşıyorlar? Belki erkek okurlardan “itiraflar” gelir de, yıllarca çözemediğim bu sırrın ne olduğunu öğrenirim.

Aslında çantasız gezmeniz sorun değil. İyisiniz böyle. Bu konuda (da) rekabet etmemizi istemem, çantalar bize kalsın. Yoksa iPad’ini ıvır zıvırı için çok şık ve maskulen çantalar taşıyan beyler görüyorum. Gelelim asıl meseleye: Erkekler söz konusu olduğunda, aksesuarda ne kadarı karar, ne kadarı zarar? Zarar derken, lafın gelişi. Ama “az çoktur” da boşuna söylenmemiş. Yerinde, iyi kullanılmış bir aksesuar kendine güveninizi daha da artırır. Kötüsü veya fazlasından uzak durmalı.

“Bizim kaç aksesuarımız var ki, bizi rahat bırak” derseniz, haklısınız, sayıca azlar ama emin olun, çok etkili ve “mesajlılar”. Hemen birkaçını sayıyorum:

 

Kol saati: Baş tacı edin! Neden? Çünkü kol saati bir erkek hakkında çok şey söyler: Yaşam tarzınıza ve zevkinize dair en önemli ipucudur. Şahsen ben kol saatinize bakıp hakkınızda karar verecek değilim ama statünüzü, yaşınızı filan da çaktırır. Bazen hangi sporları tercih ettiğinizi bile saatinizden tahmin edebiliriz. Kol saati seviyorsanız, illa ki günlük ve özel günler için farklı modeller kullanıyorsunuzdur. Takım elbise giydiğinizde daha klasik bir modeli tercih etmelisiniz.

Yüzük: Genelde erkeklerin bir dükkana girip kendilerine yüzük alması pek olası değil. Parmağında yüzük varsa, bu ya alyanstır ya da mesela mezun olduğu okul ya da çok tutkun olduğu bir kulübün ya da hobisine ait bir yüzüktür. Ve böylesi de yeterlidir.

Kravat, papyon veya atkı: Erkeklerin çoğu mesleği gerektirmiyorsa her gün kravat takmayı sevmez. Kravatı çok önemseyenler de var tabii ki. Bir ara kimse papyondan bahsetmiyordu, adeta unutuldu, demode olmuştu. Ancak son zamanlarda papyon yükselişte, kumaştan, plastikten, her türlüsü var. Eğlenceli bir aksesuardır. Bazıları çok ustalıkla, yerinde kullanır. Tarzınızı yansıtıyorsa kullanın tabii.
Kol düğmeleri: Çok özür dilerim, dikkatim dağıldı. Kol düğmeleri deyince, aklıma Barış Manço’nun o güzelim şarkısı düştü. Hemen buraya ekliyorum. Yüzükleri bir tek ona bu kadar yakıştırıyorum. Sahneye çıkan bir insan olarak, aksesuar tabii ki onun için apayrı bir önem taşıyordu. O tümünü büyük bir ustalıkla taşıyordu…

YouTube Preview Image
Güneş gözlüğü: Kısa ve öz. Alışverişine çıkarken, sizi tanıyan ve zevkine güvendiğiniz bir kadının fikrini alın.
Bunlar da aksesuar, özenle seçin: Cüzdan, anahtarlık, eldiven, ayakkabı, şapka/bere, cep telefonu ve iPad kılıfı… Zaten az aksesuarınız var. El alemin dediği gibi “invest”, yani kalitelisine yatırım yapın.
Kolye, bileklik ve benzeri: Seven kullansın, ama sanki belirli bir yaştan sonra bunlara veda etmekte fayda var.

Comments
  1. bora

    Kendine güneş gözlüğü seçmeyi bilen bir kadın gösterin onunla çıkayım, alışverişe :)