Bela sizi de bulacak: The National

23c2cd42
Son dönemde çıkan albümler arasından sizi en çok hangileri heyecanlandırmıştı? Ben Nick Cave & The Bad Seeds’te heyecanlanmıştım en son. Ardından No Clear Mind’ın Mets’i geldi. Arada bir iki ismi ve albümü hatırlıyor olmayabilirim, affola. Fakat The National’ın yeni albümü Trouble Will Find Me beni o kadar etkiledi ki, albümü iki gündür dinlememe rağmen şunu söyleyebilirim: baharım kışa döndü (bu cümleyi Ersay da kurdu birebir). Tamam iyi olmasını bekliyordum, nihayetinde The National’dan bahsediyoruz ama bu denli bir etki bırakacağını önceden kestirememiştim. Ani oldu, güzel oldu..

the-national-30_46184021_big

Trouble Will Find Me.. Albümün ismi bile içeriğinin ne olduğunu söylüyor adeta. High Violet’ten bu yana, yani 2009 yılından bugüne The National’dan pek ses çıkmamıştı. Ve şimdi dört yıllık aranın ardından kulaklarımıza hücum etmeye kaldığı yerden devam ediyor Amerikanyalı beşli. Bu albümde ben Interpol tınılarını yoğun olarak yakaladım. Efsane albüm Antics gibi bir tat var Trouble Will Find Me’de de. Ayrıca yine Stuart Staples ve Nick Cave karışımı bir bariton vokalle Matt Berninger, içimizi dağlamaya geldiğini açık açık beyan ediyor daha ilk şarkı I Should Live in Salt’ta.

The_National-0079

Biraz daha yoğun diye düşünüyorum son albümde melankoli. Diğer albümlerde biraz daha mı ‘kaçış’ kapısı fazlaydı, ben mi yanlış hatırlıyorum? Şunu da itiraf etmem lazım: diğer albümlerde dinlemeyip geçtiğim şarkılar olurdu. Bu albümde ise böyle bir lüksüm olmadı. Bir şarkıyı da ‘şunu bir geçeyim’ savurganlığı ile hakladığımı hatırlamıyorum. Albüm çıkalı –aslında malum ortamlara düşeli- çok olmadı, iki gündür kulağımda. Fazla iddialı olmak istemiyorum, öznel olacağım: en iyi albümleri bu olabilir benim için grubun. Saf melankoli, saf yoğunluk ve duygu patlaması.. Yaz mevsiminin eli kulağındayken çıkacak albüm değildi bu. Keşke 4-5 ay önce çıkarsaydı National bunu.

l_941d5905498f43fbb6b1e0927930a4d5

Bazı grupları özgünlüğünden dolayı seviyorum, bazılarını ise içinde birden çok grubu ihtiva ettiği için. The National ikinci grupta. Joy Division’u duymak çok güzel çünkü onlarda. Interpol’un o yoğun mid’li gitarlarını hissetmek keza. Tindersticks’vari ‘chamber rock’ tınısı o kadar yoğun ki, arkadan Stuart’ın o kalın sesi girdi girecek diyorum. Yine de hepsinin toplamında post-punk’ın peygamberi gelip toparlıyor beni. Nick Cave’in ruhu geziniyor tüm albümde.. Bu liste hep böyle uzayıp gidiyor konu The National olunca. Çok fazla uzatmadan diyorum ki, dört yıl yoktu elemanlar. Bir döndüler, pir döndüler.. Tüm şarkılar dayanılmayacak seviyede harikulade. Ama bir Heavenfaced var ki.. Şimdiden herkese bol hüzünler.. Alkolü de fazla abartmayın, benden size tavsiye..

The National – Heavenfaced:

YouTube Preview Image


The National – I Should Live in Salt:

YouTube Preview Image