Bebeğinizle birlikte uyumak

İster ara sıra, ister her gece olsun, yeter ki güvenli olsun…

Gün Yayıncılık’tan bebekleriyle beraber uyumayı seven ama akıllarının bir köşesine hep “Acaba doğru mu yapıyoruz?” ya da “Bu şekilde uyumamız ne kadar güvenli?” gibi sorular takılan tüm ebeveynler için çok faydalı yeni bir rehber kitap çıktı: Bebeğinizle Birlikte Uyumak.

Bu kitabın bir özelliği de kapağı… Bebekler, çocuklar ve onlarla ilgili her konuda yazan tanınmış blogger annelerimiz Esra Sert, İrem Küçükçelebi Erdilek, Perihan Gürer, Ayça Oğuş, Yeşim Mutlu ve çocukları, bu önemli çalışmada aile albümlerinden beraber uyuma fotoğraflarıyla bu kitaba destek oldular.  Kitabın içindeki teşekkür bölümünde kendileriyle ilgili daha detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

İnsanın bebeğiyle birlikte uyuması, hemen hemen tüm çağlarda neredeyse bütün kültürlerde vardır. Ancak bizim modern dünyamızda bu uygulama, aklımıza takılan sorularla ve suçluluk hissiyle doludur.

Bebeğinizle Birlikte Uyumak’ta birlikte uyuma konusunda dünyaca tanınan James J. McKenna, birlikte uyumanın her türüne karşı çıkan tavsiyelerin neden hem geçerli bilimsel temellere dayanmadıklarını hem de ahlaki açıdan tehlikeli ve yanlış olduklarını açıklamakta. Aynı yatak paylaşılsın veya paylaşılmasın, okura güvenli şekilde birlikte uyumanın çeşitli yollarını gösteren bu kitap, birlikte uyumanın olası bilimsel yararlarına dair güncel bilgileri veriyor. Tehlikeleri ve riskleri en aza indirmeyle ilgili bölümlerle tamamlanan kitap bebeğinizle neden ve nasıl birlikte uyuyacağınızı detaylı bir şekilde açıklıyor. Bunu yaparken de bebekleriyle beraber uyuyan ebeveynlerin kullanabileceği bazı güvenli uyuma aparatlarından (ara yastığı, yatağa bitişik beşik gibi) örnekler de veriyor. Ayrıca hangi durumlarda bir bebekle yetişkinlerin aynı yatağı kesinlikle paylaşmamaları konusunda önemli bilgiler veriyor. Mesela uyuşturucu madde, ilaç, alkol veya sigara bağımlılığı, aşırı yorgun v.b.

James J. McKenna Ph.D. Edmund P.Joyce C.S.C. Antropoloji Kürsü Başkanıdır ve Notre Dame Üniversitesi Anne-Bebek Uyku Davranışları Laboratuvarı’nı yönetmektedir. SIDS ve yatak paylaşımı güvenliğiyle bağlantılı olarak emzirme konularında lider bir otorite sıfatıyla dünyanın dört bir yanında tıp, ebeveynlik ve politika konferanslarının aranan konuşmacısıdır.

Anne-bebek bakımı konusunda dünyaca ünlü uzmanlar bakın neler demiş bu kitap için:

“Bebeğinizle birlikte uyumak ebeveynliğin en tadına doyulmaz deneyimlerinden biridir ve Dr. McKenna’nın özenle araştırılmış dikkatli tavsiyeleri, efsaneleri o harikulade gerçekten ayırıyor.”

Dr. Harvey Karp (Mahallenin En Mutlu Yumurcağı kitabı yazarı)

“…annelerle ve bebeklerle ilgilenen herkes için okunması zorunlu olmalı!”

Dr. Peter J. Fleming (Ph.D.)

“Birlikte uyuma konusunda dünya otoritesinden güvenilir tavsiyeler!”

Dr. William Sears (Doğal Ebeveynlik, AZ Bebek Bakımı kitapları yazarı)

Özetle ülkemizde hatırı sayılır miktarda ebeveynin, hayatlarının en azından belli bir bölümünde bebekleriyle aynı yatağı bebeği emzirme ve kesintisiz bir uyku için paylaştığı düşünülürse bu işi en güvenli bir şekilde yapabilmelerini sağlayacak önemli bir kaynak bu yeni kitap.

Comments
  1. Sharleena

    Thnniikg like that shows an expert’s touch

  2. Jenna

    Dare to Dream Dare to dream, create, exrpole. Enter into the mystic door. To find the makings of yourself. Your talent place not on a shelf. Look and seek, seek and find. Don’t give up, It may take time. You’ve got a special gift in you. Go for it and pursue. Share your gift with those you dare. And not with those who could not care. You will know with whom to share. Take pride in the gift you have. It will support you as a staff. As you walk along your way, it will brighten up your day. Daniel1963..Comments please. Honest opinions only.