Beast neden Beast olamıyor?

‘Gösterdiğin cesaretin ödülünü aldın’ diye bitiyor benim masal kitabımda ki Güzel ve Çirkin. Diğer masal kızları gibi iki seksen yattığı yerden bir öpücükle uyandırılmayı beklemeyen Güzel sabrı ve zamanla oluşan sevgisiyle Çirkin’in (canavar) kurtarıcısı bir nevi kahramanı oluyordu. Sanırım bu masalı sevmemin başlıca sebebi masal kızının büyüyü bozacak güce sahip olması ve kesin bir gözle son paragrafa kadar Çirkin’in adının hakkını verecek çirkinlikte kalmasıydı.

Nereden çıktı şimdi bu demeyin. Beauty and The Beast hem Tv hem de sinemaya defalarca uyarlanmış en bereketli hikayelerden biridir. 80’li yılların sonunda yayınlanan Güzel ve Çirkin’i yaşı tutan herkes hatırlıyordur. Geçtiğimiz aylarda TRT1 de tekrar verilmeye başlayınca Aslan Adam Vincent’ın varlığından ve bu diziyi az çok izlediğimden daha da bir emin oldum. Diğer uyarlamalardan da haberdarım ve Çirkin’liği üstlenmiş oyuncular rolün hakkını en gerçekçi biçimde vermeye çalışmış peki ne olmuşta yıl 2000’lere dayanınca durum değişmiş.

2011 yılında yayınlanan hikaye örgüsü olarak birebir Beauty and The Beast’in bir kopyası ama günümüz gençliğinin seveceği şekilde modernize edilmiş hali olarak bilinmesi tercih edilen kitap  Beastly – Sevimsiz aynı dönemde sinemaya da uyarlanmıştı. Yakışıklı yüzüne ölesiye güvenen kibirli genç bir büyücünün bedduasına denk geliyor bir yıl içinde sözüm ona çirkin! haliyle gerçekten sevilmeyi başarırsa eski haline dönebiliyordu. Hikayenin sonunda aynada ki yüzünden iş çıkmayacağını anlayan mağdur genç kalbinin güzelliğine sığınıp kendini  aynı evi paylaşmak zorunda bıraktığı kıza sevdirmeye çalışıyordu. Tahmin edin başarıyordu da!

Geçtiğimiz haftalarda Güzel ve Çirkin CWtv kanalında 2012 cilası çekilmiş haliyle ekranlara gelmeye başladı. 80’li yılların Güzel ve Çirkin’i ile aynı ismi taşıyan karakterlere sahip dizinin revize edilmiş konusu şöyle;  Vincent 12 Eylül saldırısında ölen kardeşine yardım edemediği için bunalıma girer ve bir şekilde savaşa gönüllü katılır. Hatta bilinçli bir şekilde bir denek  grubunun arasında yer alır. Bünyelerine zerk edilen kimyasallarla ölüm makinesi haline gelen bu özel tim Hulk’dan da beter reaksiyonlar verince ortadan kaldırılır. Tek kurtulan Vincent olur ve yıllarca onu bir canavara dönüştüren kimyasalların etkisini yok edecek tedavi yöntemlerini araştırır. Aynı zamanda insanlardan uzak bir yaşam sürmekte mümkün mertebe sinirlenmemeye çalışmaktadır yoksa ani bir dönüşümle canavar olmaktadır… Catherine ise polis dedektifidir, yıllar önce annesiyle beraber kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğramıştır. Annesi gözlerinin önünde öldürülen kız kötü adamların elinden bir yaratık sayesinde kurtulmuştur. Yıllar içinde bir nevi şehir efsanesine dönüşen bu hikayenin gerçek olduğunu Catherine’de yolu Vincent’la kesişince anlayacaktır.

Dizinin kritiğini yapmaya niyetim yok. Vampire Diaries tarzı dizileri sevenler özellikle de teenage izlerler tarafından sıkı bir şekilde takip edileceğine eminim. Çünkü bilinen ve sevilen hikayeyi sağlam bir senaryoyla besleyemeyen yapımcılar çözümü sırtlarını Güzelliğe dayamakta bulmuşlar. Beast yani Çirkin, canavar yada yaratık olması gereken karaktere baktığınız da  ‘bu çirkinse dünyanın geri kalanı ne acaba? yada gözlerimde bir bozukluk var da ben mi farkında değilim?’ gibi abuk sorular sormaya başlıyorsunuz. Yanlış anlaşılmasın burada aktörün dış görünüşüne bir övgü yok sadece hikayenin  aslının bu kadar katledilmiş olmasına içerliyorum. Güzel olması gereken güzelken Çirkin olması gereken neden çirkin olamıyor merak ediyorum?

Beauty and the Beast 80’s : Her şey olması gerektiği gibi..

YouTube Preview Image