BBC One’dan mini dizi: Mayday

Mayday

Gizemli kasabalarda tekinsiz kasaba ahalisinin bakışları arasında ortadan kaybolan genç kızlar ile ilgili fazlasıyla dizi izlediğimizin farkındayım. Mevzu böylesine tanıdık olunca insan yine mi aynı şey demeden edemiyor fakat Mayıs ayının ilk haftası BBC One kanalında yayınlanmaya başlayan ve her gün bir bölüm yayınlayıp beş bölüme sığan hikayesini sona erdiren mini dizi Mayday hem suç hem de gerilim türünden hoşlananlar için izlenmeye değer bir yapım olarak öne çıkıyor.

uktv-mayday-1

İsminden de anlaşılacağı üzere Bahar Bayramı kutlamaları için hazırlıklar yapılmış kasabada Mayıs güzelinin geçeceği korteji izlemek üzere toplanmış ahalinin coşku çığlıkları kortejdeki tahtta yerini boş bırakmış Mayıs güzeli Hattie’nin son dokuz saattir ortada olmadığını öğrenmeleriyle derin bir sessizliğe gömülür. Kasaba gönüllüleri tarafından kurulan arama kurtarma ekibi karanlık ormanda iz sürmek için yola çıkarken bizlerde şüpheli hareketleriyle gerilimi arttıran birkaç ailenin evinde geçen olaylara tanık oluyoruz. Bir nevi suçlu olduğundan şüphelendiğiniz babanızı, kardeşinizi yada eşinizi korumak için ne derece olanları görmezden gelebilirsiniz bunun üzerine odaklanıyor dizi.

mayday_tom_fisher_2497421b

Aile fertlerinin dışında kimsenin şüphelenmediği şüpheliler üzerine birkaç not…

1)      Karısını nasıl olduğu anlaşılamamış bir kazada yıllar önce kaybetmiş ve sonrasında hayatına oğluyla beraber devam etmiş olan Everett Newcombe (ünlü Serçe Parmak) oldukça dağınık bir hayat yaşamaktadır. Oğlu Linus olay gününde babasının garip davranışlarından ne kadar şüphelense ve aralarında gizli bir savaş olsa da babasını kaybetmek istememektedir.

2)      Boş zamanlarını baskıcı karısının köpeğini gezdirmek ve maketler inşa ederek geçiren Malcolm Spicer ise diğer bir şüpheli. Söz konusu kayıp kızın çevreci girişimleri sonucu bir çok kayıp yaşayan adamın tavırlarından şüphelenen karısını durduran şey ise yarattığı saygınlığın yok olacağından korkmasıdır.

3)      Üç çocuğu olan eski polis memuresi Fiona ise kocasındaki gelişen ani davranış bozuklukları sonucu kafasında olayla ilgili bağlantılar kurmaya başlar. Kocasından ve aile düzeninden vazgeçmekten polis kimliğine rağmen onun içinde zordur.

4)      Kasabanın delisi diyebileceğimiz gözümde şüpheliden çok zavallı biri olan Seth’in suçlu olduğundan şüphelenen abisi Steve ise kardeşini kaybederse kimsesiz kalacağından korkmaktadır.

 m_mayday

Gizemli kasabalarda dönen dolapları severim, The Killing tadında diziler tam bana göre diyorsanız izlemenizi tavsiye ediyorum. İyi seyirler!

 

Mayday Fragman:

YouTube Preview Image