Bas gitar dünyasından…

Merhaba. Hep solo ya da ritm gitaristlerden söz edecek değiliz ya! Üstünde vızır vızır solo gitarların uçuştuğu deli parçaların alt yapılarını oluşturan temel öğelerinden de bahsetmemiz ve bu usta basçıları da arada bir hatırlamamız gerekir diye düşünüyorum. İşte size ufak çapta bir araştırma ve yıllarca takip ettiğim bir küçük bas gitarist listesi;738617_0_original

Tony Franklin ‘The Fretless Monster’  (Blue Murder, David Gilmour, Whitesnake) ; Her derde deva, her grupta olması gereken kimsenin hayır diyemeyeceği bir perdesiz bas gitar üstadı. Whitesnake, Jimi Page, Kenny Wayne Sheperd, Quiet Riot, Doug Aldrich,Frankie Banali, Terry Ilous, Kelly Keeling, Derek Sherinian, John Sykes, Carmine Appice  gibi müzisyenlerle çalışmış İngiliz basçı onlarca albümde ustaca çalmış. Mutlaka takip edilmesi ve müziğin içindeki kompozisyonlarının dinlenilmesi gerek bir basçı.

Michael Manring (Attention Deficit) ; Yıllarca akustik gitaristlerin en önemli isimlerinden Michael Alden Hedges (December 31, 1953 – December 2, 1997) ile çalışmış. Bu arada yeri gelmişken Michael Heges’in 1994 yılı “Aerial Boundaries” adlı albümü en iyi akustik albüm sıralamasında hala ilk onda. Alex Skolnick, Jeff Loomis, Cyril Achard gibi usta gitaristlerin albümlerinde çalmış Amerikalı bir bas gitarist. Attention Deficit’de Alex ile baraber yaptıklara ünisonlara mutlaka dikkat edilmesi gereken tehlikeli bir müzisyen.

Stuart Hamm ; Solo kariyerinde de 6 albüme imza atmış kariyerli bir bas gitarist. Yine gitarist albümlerinin aranılan önemli ismi. Daha çok onun adını Joe Satriani albümlerinden hatırlayabiliriz. En son olarak da Guthrie Govan, Atma Anur ile beraber “Jason Becker’s Not Dead Yet” festivalinde dinlemiştik kendisini. Frank Gambale, Steve Smith, Eric Johnson, Steve Vai, Richie Kotzen, Michael Schenker, George Lynch, Adrian Legg gibi müzisyenlerle çalışmış önemli bir bas gitarist gerçekten ve bir taping ustası.

Dave LaRue (Dixie Dregs) ; Steve Morse’ un kader arkadaşı 1988 Dixie Dregs yıllarından beri usta çalış stiliyle de birçok grup ve müzisyenle çalıştı. Dream Theater elemanlarına olan yakınlığıyla da bilinir. John Petrucci, Mike Portnoy, Derek Sherinian, Jordan Rudess bu gruptan çalıştığı isimler. Bunların yanı sıra Vinnie Moore ve Joe Satriani ile albümlerine imza attı. En son olarak yine eski rakadaşı Steve Morse ile beraber “Flying Colors” adlı proje grubunda.

Victor Wooten ; Kendine has teknikleriyle ün salmış, binlerce bas gitaristin takdir ve saygısını kazanmış çok değerli bir bas gitar vitüözü desek yanlış olmaz sanırım. Stanley Clarke, Marcus Miller gibi ustlarla  beraber çalışmış ve bu mükemmel 3’lü “Thunder” (2008)isimli bir de albüm piyasaya sürmü. Kariyerinde 9 solo albümü olmakla beraber. Vital Tech Tones ile beraber çıkardığı iki albüm gerçekten olağanüstü. Vital Tech Tones; Steve Smith davul, Scot Henderson gitar ve Victor Wooten bas.