Banshee’yi es geçmeyin

Yabancı dizilerin sıkı takipçisi olanların gözünden kaçmamış olduğuna eminim. Ancak genelde arkadaş tavsiyeleriyle daha popüler dizilere yönelenlerin gözünden kaçmış olma ihtimali yüksek bir dizi var. Ortalıkta pek reklamı geçmiyor, açıkçası etrafımdaki arkadaşlarımdan da pek haberi olana rastlamadım. Banshee adını hiç duydunuz mu? True Blood dizisinin yaratıcılarından, ilk sezonu geçen sene yayınlanan bu sıkı aksiyon,suç ve drama içeren dizinin yeni sezonunun iki bölümü de geçti bile.

Dışarıdan bakıldığında Pensilvanya eyaletinde sakin bir “Amish” kasabası gibi görünen Banshee aslında bir sürü karanlık sırrı içinde barındıran ve kanlı geçmişi olan bir yerdir. Nasıl ama tam bir film eleştirmeni tadında başladım dimi? Ne yazık ki öyle devam etmeyeceğim çünkü hiç beceremem o tarz yazıları. 15 yılını hapiste geçirdikten sonra yolu Banshee kasabasına düşen Lucas Hood daha dakika bir gol bir dercesine girdiği barda öldürülen kasabaya yeni atanmış şerifin yerine geçer. Eski bir suçlu olmanın verdiği muazzam adam dövme ve suçu çok iyi tanıma yeteneğiyle şeriflik görevinin hakkını verir. Ancak geçmişi sürekli onu takip etmektedir ve eski suç ortağı da aynı kasabada bir adamla evlenip başka bir isimle yepyeni bir hayat kurmuştur.

banshee_1

Kasabadaki amish’ler, kumarhane sahibi Kızılderililer, cirit atan federaller ve tabii ki eski suç ortağının Rus mafyası babası arasında bir de “Önce vur soruları sonra sor” tarzında icra ettiği şeriflik Lucas’ın tüm mesaisini almaktadır. Mesaiden kastım bolca dayak ve kasabadaki hanımlar ile inceden münasebetler tabii.

Bir yandan eski suçlu bir yandan sahte şerif olmanın ağırlığını son derece detaylı bir şekilde anlatan dizi konu olarak da gerçekten son derece güzel işlenmiş. Geçmişe sürekli flashback yapan ve boşlukları yavaş yavaş dolduran senaryosuyla Banshee gerçekten de bu tarzı sevenler için izlemeye değer bir dizi.  Hazır Breaking Bad bitti diye üzülüyorken ve Game of Thrones’un başlamasına daha varken birkaç hafta sonunuzu dizinin birinci sezonuna ayırıp izlemenizde büyük fayda görüyorum. Naçizane önerimdir. Şimdiden iyi seyirler.

P.S: Dizinin IMDB notunun bence fazlasıyla hakkedilmiş bir 8.1 olduğunu da hatırlatma gereği duyuyorum

Dizinin en az kendisi kadar başarılı introsunu da buradan izleyebilirsiniz.

YouTube Preview Image