Ballıkayalar yok olmasın

1Son zamanlarda çevre ile ilgili eylemleri çok duyar olduk. Tüm bu tepkilerin yoğunlaşmasındaki sebeplerden biri betonlar arasına gittikçe sıkışmaya başlamamız olmalı. Büyük şehirler beton çölüne dönmeye başladı. Şehircilik adına yapılanlar yaşamımızı daha keyifsiz getirirken dünyanın sonu senaryolu bilim kurgu filmlerine çeviriyor. Olumsuz gidiş o kadar hızlı ilerliyor ki bir yıl önce yazdığım koşu parkurlarının sayısında bile azalma var ( bu konuya bir başka yazımda değineceğim ). Parklar, bahçeler, insan eliyle yapılmış güzellikler yok olmaya devam ederken tabiatın bizlere ödülü olan doğal güzelliklere de göz dikenler var. Bu nadir tabiat harikalarından biri olan ve İstanbul çevresinin en güzel köşesi Ballıkayalar vadisi uzun süredir yaşadığı tehdit ve tahribatın en kapsamlısıyla karşı karşıya! Ballıkayalar Gebze’nin tavşanlı bölgesinde bulunan eşsiz bir kanyon. Gelişmiş bir ülkede olsa adım atarken ayakkabınızın altı bile kontrol edilebilecek kadar narin bir güzelliğe “sahipti” İstanbul’da doğal kaya tırmanışı yapılabilecek tek yer diyebileceğim bu alanı tanımam yine bu spor dalı sayesinde olmuştu. İlk kez 90’lı yılların sonunda gittiğim Ballıkayalar’ da kaynaklardan su içilebilir, gidebilmek için özel bir işletmeye para ödenmez, en yakın yerleşim çok uzakta olduğu için her hangi bir fabrika site gürültüsü veya kirliliğine rastlanmazdı. Doğa sporlarını sevip öğrenen ve şu anda çevre bilincine sahip binlerce birey burada yetişmiştir. Onlarca kulüp ve grup düzenli olarak eğitimlerini burada yapmış, şenlikler düzenlemiş, dostluklar kurulmuş, insanlık dersleri alınmış, aşık olunmuştu. Sayısız spor tırmanış rotası açılmış, binlerce sporcu yetişmişti.ballikaya3

Ne yazık ki Ballıkayalar ciddi bir yapılaşma tehdidi ile karşı karşıya. İşletmesi Kocaeli Büyükşehir belediyesi’ ne verildiğini duyduğumuz tabiat harikası ölçüm biçimlerle bilinmeyen projelere hazırlanıyor. 24 Kasım günü ölçüm yapıldığını duyan bir çok doğa sever belediye’ye yazılı dilekçe ile başvurmuş ve her hangi bir yapılaşma olmayacağına dair geri bildirim almış ama biz daha önce bu tür açıklamaları çok duymuştuk.

Sürpriz bir sonuçla karşılaşmamak için çevreci ve doğa severler 8 Aralık pazar günü, Ballıkaya’ ları koruma konusundaki kararlılıklarını göstermek amacıyla orada olacaklar. Tüm İstanbul’lu tırmanıcıların katılması beklenen kararlılık gününü biz de takip edeceğiz. Umarım son nehir kurumadan, son ağaç kesilmeden ve yarattığımız çöplükte boğulmadan manasız uykumuzdan uyanacağız!

Comments
  1. Erol

    Aziz kardeşimin dikkat çektiği her konu gibi çok önemli başka bir konuyu gündeme getirmiş… İstanbul gibi bir metropole yakın yeşil alanlar tehlike altında…Buraları korumayı düşünmeyen yetkililerin vicdanlarını çok merak ediyorum.. Bu durum karşısında yüreği sızlamayan insanların, insanlığı nerede?….