Bakalım Vialand nasıl olacak?

Bu memleketin önemli eksikliklerinden biri de iyi bir eğlence parkının olmamasıdır. Malum, lunapark işletmeciliği zaten öldü. Hayatta kalmaya çalışanlar ise ne yazık ki kalite anlamında çok gerilerde. Böyle olunca da, benim gibi birçok kişi eğlenecek bir yer bulamıyor. Halbuki İstanbul’da iyi bir Roller Coaster olsa baya iyi iş yapar gibi geliyor bana. Mutlaka duymuşsunuzdur, İstanbul’a şu sıralar büyük bir “temalı park” inşa ediliyor. Projenin ismi Vialand. “Nedir bu Vialand, nasıl bir şey olacak?” derseniz işte bilgiler:

İstanbul’u Ortadoğu ve Balkanlar’ın eğlence merkezi haline getirmeyi hedefleyen Vialand, 23 Nisan 2013’te açılacak. Projeyi Kurtköy’deki Viaport AVM’nin mimarı Via Grup üstleniyor.

Park, 7’den 70’e ziyaretçilere hitap edebilecek şekilde farklı bölgelere ayrılarak, ziyaretçilerin park içinde istedikleri eğlenceye kolay bir şekilde ulaşmalarını sağlayacak biçimde planlanıyor.

Vialand’ın büyüklüğü tam 600 bin metrekare. Yaklaşık 100 futbol sahası büyüklüğündeki proje Gaziosmanpaşa’da gerçekleştirilecek. Eyüp ve Gaziosmanpaşa Belediyesi sınırları içerisinde bulunan proje arazisinin, kuzeyinde TEM Otoyolu ve güneyinde ise E5 Karayolu yer alıyor.

Projenin yeri ilk başta garip gelse de, aslında hiç fena bir yerde değil. Zira ziyaretçilere büyük kolaylık sağlayacak olan bu ulaşım avantajı, dünyadaki çok az eğlence merkezinde bulunuyor. Birçok eğlence parkı genellikle şehir merkezine 20 km, 50 km, hatta 100 km uzaklıkta yer alırken, Vialand’in şehrin göbeğinde olduğunu söyleyemek mümkün.

Gelelim Vialand’te bizi nelerin beklediğine… 3 saniyede 110 km’yi aşan hıza sahip Roller Coaster projenin en önemli ayağı. Yine hızlı akarsuda rafting tecrübesinin ailece yaşanabileceği Rapid Ride, doğal şelalelerin Roller Coaster coşkusuyla bütünleştiği Splash Coaster ve Family Coaster Vialand’in ağır topları olacak. Ayrıca efsane karakteri içeren bir King Kong köyü de olacak. Fatih Dark Ride eğlence ünitesinde ise ziyaretçiler, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethine tanıklık edecek.

Vialand projesi sadece eğlence merkezinden oluşmuyor. Projenin bir diğer özelliği de bu eğlence kültürünü 115 farklı cephe ve 250 farklı mağazadan oluşan Alışveriş Caddeleri’ne yayacak olması. Ayrıca, alışveriş caddeleriyle birlikte açık konser alanı, biyolojik gölet ve yürüyüş yollarını da içeren 100 dönümlük şehir parkı da olacak.

Benim gibi birçok kişi bu projeyi merakla bekliyor. Şunun şurasında sadece beş aylık bir süre kaldı!

Comments
  1. Esra

    Yeri itibari ile epey uzak olsa da, burası açıldıktan sonra beni buradan çıkaramazsınız arkadaş! 😀 Bütün maaşımı yatırabilirim 😛