Babalara küçük notlar

Anne olan kadın o sizin sevdiğiniz, aşık olduğunuz, aynı kadın değildir artık. Şimdi daha çok seveceksiniz, o kadın nasıl bir fedakarlık ve sabır abidesine dönüşecek, çıtkırıldımlıktan eser kalmayıp on kaplan gücüne ulaşacak, bir o kadar da naifleşecek, duygusallaşacak, hayretle izleyeceksiniz bu metamorfozu. Sancısız ve kolay bir dönüşüm değil elbet, aynı bebeğinizin doğumu gibi yeni bir kadın doğacak. Aslında işiniz kolay değil. Değişen sadece hayat düzeniniz değil, hayat arkadaşınız. Bebeğime mi alışayım, yeni karıma mı diyebilirsiniz.

İşte burada size düşen en önemli görev sakin olmak. Sakin ve düşünceli… Çünkü bu yeni hatun aslında size yeni bir dünya armağan ediyor. Bunun farkına varın ve tadını çıkarın. Korkmayın, en büyük hatanız korkmak olacaktır.

Anlamaya çalışın ve değişime siz de uyun. Unutmayın onun sadece çocuğuna baba olacak bir erkeğe ihtiyacı yok aynı zamanda bir sevgiliye ihtiyacı var, her şartta destek olacak, sevgisini gösterecek, ağladığında omzunu yaslayacağı, güldüğünde onunla birlikte yüzünde güller açan birine…

Bu karmaşık duygular, düşünceler, yeni dünyalar zemininde falso vermemeniz için ufak tüyolar size…

-Doğumdan itibaren çok ağlak bir dönem, sonrasında az ağlak bir dönemle karşılaşabilirsiniz, her zaman üstünüze alınmayın, anladığınızı ve yanında olduğunu hissettirin yeter.

-İlk 40 gün yani loğusalıkta kesinlikle misafir kabul etmeyin, ettirmeyin, talepleri kibarca geri çevirme/öteleme görevini üstlenin.

-Anne-anneanne-babaanne üçgeni olursa daima anneyi dinleyin ve onun istediklerinin gerçekleşmesini sağlayın, diğerlerinin de geride durması gerektiği zamanları kibarca belirtin.

-Bebeğinizden korkmayın, yani onu sevmekten, kucaklamaktan, bakımını yapmaktan korkmayın. Annesiyle birlikte yıkayın, bezini değiştirin, uyutun, emzirme seanslarında yanında olun (tabi bu izin alıp ilk günlerde evde olabilen babalar için olabilir). İşinize başladıysanız mesai biter bitmez koşarak eve gelip hayatı paylaşın.

-Bebek büyüdükçe, anne-bebek düzeni oturdukça çekirdek aile halinize dönersiniz. Çekirdek aile olunca anne rahata erdi demek değildir. Aynı yorucu, zor tempo onun için devam eder, unutmayın.

-Gece uykusuz kalan anneyi biraz dinlendirmek için sabahları biraz erken kalkarak bebekle siz ilgilenin.

-Hafta sonları çalışmadığınız tüm zamanı onlara ayırın. Benim özel zamanım olmayacak mı dediğinizi duyar gibiyim. Bebek bakan annenin (tek başına bakıyorsa) hiç özel zamanı yoktur, çoğu zaman duş almaya bile vakit bulamayabilir. O yüzden bebeğiniz bakıma muhtaç halden çıkana kadar siz de özel zamanınızı unutun, annenin yaşadığı durumu paylaşın ki onu anladığınızı anlasın. Hatta ona özel zaman yaratabilmesi için fırsatlar verin (bebeğe birkaç saat bakarak dışarı çıkmasını, istediğini yapmasını sağlayın).

-Arkadaş çevreniz değişecek, bebeği olmayan arkadaşlar sizinle görüşme sıklığını azaltırken, bebekli olanlarla görüşmeleriniz sıklaşacak ve hatta yenileri eklenecek. Neden böyle oldu demeyin, kimseyi suçlamayın, kendinizi de…

-Kilolarını veremediği için kendiyle barışık olmayan kadına, kilolarından bahsetmeyin ve hatta böyle de ne kadar güzel olduğunu, anneliğin ne kadar yakıştığını söyleyin. Böyle düşünmüyorsanız da önemli değil, beyaz yalan denen şey sevilir bazen.

-Ev işlerinde destek olun. Bir gömleğinizi ütülemeniz, bir bulaşık makinesini boşaltmanız, bir insanı ne kadar mutlu ve müteşekkir kılar görün.

-Fırsat buldukça bebeğinizin ihtiyaçlarını gidermeye devam edin/talep edin (bazen anneler eşlerinin yapamayacaklarını düşünüp izin vermek istemezler, yine de talep edin ve yapmaya çalışın). Altını değiştirin, karnını doyurun, banyosunu yaptırın. Bu sadece annenin rahatlamasına değil aynı zamanda bebeğinizin de sizinle daha yakınlaşmasına vesiledir.

-Bebekle ilgilenmek demek, televizyonda maçı açıp karşısında bebekle birlikte oturmak değildir. Bebeğinizle oyun oynayın, şarkı söyleyin, kaliteli zaman geçirin.

-Sonuncu ve en önemlisi; onu ve bebeğinizi ne kadar çok sevdiğinizi her fırsatta dile getirin. Yukarıda yazan davranışlar zaten bunu hissettirecektir ama yine de söylemenizde fayda var :-)

*Bu notlar Aydişko’nun babası referans alınarak yazılmamıştır. Çevremde gördüklerim, duyduklarım ve bloglarda okuduklarım çerçevesinde bu yazıyı kaleme aldım. Lütfen kocam hakkında yanlış izlenimlere kapılmayın, o bir melektir, okumuyor ama yine de yazayım, çok severim kendisini :)

 

Comments
 1. Esra

  Böyle bi ‘baba’ nın var olabileceği düşüncesi bıle ütopya 😀 En azından Türkiye sınırları ıçinde…
  Bulursanız bana da gönderin 😛

 2. seyhan

  Esra ütopya değil bende bundan bir tane var. Onun için ikinciyi yaotım zaten
  Ama göndermem :)

 3. Evrimiseri

  Perihancim çok güzel bie yazı olmuş :) ben sansliyim ki benim esim bunların Buyuk cogunlugunu yapıyor. Benim yeni anne adaylarına tavsiyem daha hamilelikte eslerine onların desteklerine ne kadar ihtiyac olacaklarını sürekli anlatmalilar. Annelik bebeğiniz içinizde var olduğu anda başlıyor babalık ise genellikle doğumlu başlıyor bu süreçte onlara da yardımcı olup cocukla bağlarını kurmalarına yardımcı olunmalı. Eşinize güvenip cocuğunuzu bırakmamazsanız aman şimdi o yapamaz diyerek her şeyi kendiniz yapmaya kalkarsanız çok Buyuk bir hata yapmış olursunuz.

 4. Melis

  Yazı çok güzel olmuş. Ama yorumlar çok komik ve harika :)) Bir ilave yapabilirim belki. Özellikle Loğusalıkta; Annenin negatif ruh hali hoş görülmeli o dönemde. Çünkü sadece kendisinden meshul olmaya alışkın bir kadın bir anda bütün zamanını bir bebeğe veriyor. Canından bir parçada olsa kendi canınını hiçe sayarak, uykusuz kalarak, fiziksel ruhsal hiçbir ihtiyacını gideremeyerek yapıyor bunu. Tek dayanağı baba! Tek desteği baba. Huzurlu hissedebileceği tek yer baba’nın ona güzel sözleri, bakışları, tavırları. Anneye mola alacağı zamanı yaratabilmeli baba. Sevgilerimle…

 5. Başak

  Doğuma 2.5 ay kala bile bu anlattıklarının bir kısmını görüyorum eşimde. Çok duygulandım sabah sabah. Eline diline sağlık.

 6. filiz morkoç

  Valla bende de var bir tane ve ben de ikinciyi yaptım…

 7. çiğdem

  Yazıyı okuduktan sonra bir kez daha emin oldum-HARİKA BİR HAYAT ARKADAŞIM VAR…

 8. erol

  Çok ilginç bütün yorumlar kadınlardan. Erkekler bu yazıdan bize pay düşer korkusuyla hissetmiş gibi yokları oynuyorlar. Tüm erkeklerin çok duyarsız olmadığını göstermek bana düştü. Aslında bazıları iyi kalplidir. Eşi ve çocukları için her türlü fedakarlığı yaparlar. diğerlerine karışmam… İnsanı duygusal boyutuyla etkileyen bir yazı.. Okuyan mutlaka kendisine bir pay çıkaracaktır. Her şeyin başı sevgidir.