Aziz Kedi Kitabevi açıldı!

Aziz Kedi’yi tanımayanımız yoktur diye tahmin ediyorum. Lakin tanımayabilecek olanlarımız için kendisini şu şekilde özetlemek kanımca mümkün: Surete bürünmeden önce Ekşisözlük’ün pek sevilen yazarlarından biri olup, surete bürünüşünün ve isminin gerçekten de “Aziz Kedi” olduğunu açıklayışının akabinde televizyon ve yazılı basın gibi nispeten daha göz önündeki maceralarda harikalar yaratmaya devam eden, yüksek desibelli kahkahaların müsebbibi, güleryüzlü, sıcakkanlı, şukela adam. (Yeterli olmadıysa bkz. Aziz Kedi @EkşiSözlük)

İşte bu pek güzel kişi, kendi adını verdiği kitapçı dükkanı Aziz Kedi Kitabevi‘nin açılışını 20 Ekim Cumartesi gecesi yoğun insan katılımlı bir partiyle gerçekleştirdi. Yok efendim “kitap işinde çok para varmış,” ya da “benim de muhakkak dükkanım olsun” türevi niyetlerden azade biçimde, maksat sevilen simalarla iki lafın belini kırmaya, karşılıklı çay kahve içmeye vesile olsun diye açılan, büyük olasılıkla kapıdan içeri girişlerinizin %87’sinde Aziz’le bizzat karşı karşıya geleceğiniz, gelemediğiniz zamanlarda sizinle aynı kafada nice insanla tanışıp elinizde yeni kitaplar ve suratınızda salak bir mutluluk ifadesiyle ayrılacağınız bir dükkan burası. Diğer bir deyişle, kulağınızın dibinde “BARBARBAR” bağıran yazlık diskosu müzikleri eşliğinde aradığınız kitaba ulaşmaya çalıştığınız, gel gelelim olayın haleti ruhiyesinden tamamen sıyrılmanıza neden olup hadiseyi bütünüyle bir süpermarket alışverişine döndüren zincir kitapçı anlayışından tamamen uzak, bununla birlikte aradıklarınız kadar aramadığınız kitapları da bulabileceğinizi garanti eden bir huzur merkezi. İstiklal Caddesi’nin göbeğinde olmasına rağmen sanki hiç de öyle değilmiş gibi davranan muhiti, fantastik kurgu kitaplarından fırlamışçasına orijinal dükkan tabelası ve “Bu Kafa Ne Kafası” skeçlerindeki gibi ha babam belgesel döndüren televizyonu da cabası.

Açılış gecesi her ne kadar kalabalıktan nefes alınamamış olsa da, ilerleyen günlerde raflar arasında daha rahat dolaşacağımız günler garanti. Uzun lafın kısası İstiklal’e bir dahaki gidişinizde muhakkak uğrayın. Buyrun bu da adresi: Tosbağa Sokak, No:11a, Galatasaray. Aziz Kedi’nin deyişiyle de “Hiç bulamazsanız GS lisesi’nin oraya gelip etrafa sorun.”

Hayırlara vesile olsun.