Ava gidip avlanan güzel: Hunted

Grey’s Anatomy’nin geçtiğimiz sezonlarından birinde bir süre görünmüş olan Melissa George o dönem sadece dudaklarının yarattığı seksapel ile dikkatimi çekmişti. Şimdi de  başrolünü üstlendiği yeni dizi Hunted’da güzelliği ve oyunculuğuyla göz dolduruyor.

BBC ve Cinemax’in ortak yapımcılığının ürünü olan Hunted X-Files dizisinin hem yaratıcısı hem de senaristi olan Frank Spotnitz tarafından hayata geçiriliyor. Bir casusluk dizisi olan Hunted’ı beklediğimden daha iyi bulduğumu söylemek istiyorum. Sanırım ilk sezonun 8 bölümle kapatılacak olması  senaryo ve hikaye akışına ciddi artılar sağlamış. Görsel olarak da her bölüm sinema filmi tadında ilerliyor. Bu da normal dizilerden farklı bir yere taşıyor diziyi.

Hikaye kısaca şöyle;

İlk sahnesi bir Ortadoğu ülkesinde açılan dizinin arka planında egzotik doğu manzarası olsa da ön planda yine Melissa’nın dudakları. Bunu belirtmeden edemiyorum, gerçekten dikkat çekici. Lakin etkisi bir iki dakika sürüyor çünkü dizi daha ilk on dakikasında göründüğünden farklı bir şekle bürünüp izleyiciyi ters köşeye yatırmayı başarıyor.

Byzantium adında özel bir istihbarat örgütüne bağlı olarak çalışan ajan Samantha’nın görevi zorla alı konulan bir profesörün yerini tespit edip onu kurtarmaktır. Son anda bazı aksilikler olsa da görevini başarıyla yerine getirir. Daha sonra ekibinin de bir üyesi olan sevgilisiyle buluşmak için randevulaşıp yola çıkar. Randevu saati geldiğinde mekanda baskına uğrar, vurulur  ve neye uğradığını şaşırır…

Bir yıl boyunca ortadan kaybolan Samantha kendisini bir dağ evine kapatıp hem fiziksel hem de ruhsal olarak gireceği yeni mücadeleye hazırlanır. Uğradığı suikasti kimlerin düzenlediğini öğrenip intikam peşine düşmesi kaçınılmazdır. Özellikle ilk hedefi bağlı olduğu örgüt Byzantium ve çalışma arkadaşları olacaktır. Ama intikam soğuk yenen bir yemek olduğundan Samantha ekibinin arasına yine bir ajan olarak katılır. Bu süreç içerisin de hem verilen görevleri yerine getirecek hem de ona tuzak kuranların kimler olduğunu tespit edecektir. (Bu arada bizlerde Samantha’nın vurulduğu halde nasıl hayatta kaldığını flashback sahneler sayesinde öğreniyoruz.)

İlk bakışta casus dizilerinin klasik özelliklerini barındırıyor gibi dursa da Hunted’ın garip karanlık bir atmosferi var. Sinema filmlerine yakın bir kaliteye ve anlatıma sahip olan dizi sarkmıyor, sıkmıyor heyecanla izlenebiliyor. Bu ay başlayan diziler arasından kolaylıkla sıyrılacak bir yapım bence.

Dizide yer alacak diğer oyunculardan birkaçı ise Game of Thrones’ta Stannis Baratheon karakterini canlandıran Stephen Dillane, yine Game of Thrones’ta Balon Greyjoy rolündeki Patrick Malahide, LOST’un Mr. Eko’su Adewale Akinnuoye-Agbaje. İmbd notu: 7.2

Fragman:

YouTube Preview Image