Audrey ile Roma Tatili

title roman holiday se

Audrey Hepburn’ü prenses rolünde izlemek… Ve hem de henüz kariyerinin başında, 24 yaşındayken. 1953 yapımı William Wyler klasiği Roma Tatili (Roman Holiday) her şeyiyle tam bir Hollywood klasiği. Audrey Hepburn’le birlikte Gregory Peck’in başrolleri paylaştığı filmi; Avrupa başkentlerine diplomatik ziyaretlerde bulunan Prenses Anne’in, Roma ziyareti sırasında yaşadığı prenses hayatından sıkılarak odasından kaçmasıyla birlikte, Roma’da başından geçenler (öykünün merkezinde Joe Bradley (Gregory Peck) adlı magazin gazetecisi ile yaşadığı aşkın hikayesi) olarak özetleyebiliriz.

1953 yılı Akademi Ödülleri’nde tam 10 dalda aday gösterilen Roma Tatili, ilk başrolünde ve ilk Oscar adaylığında Audrey Hepburn’e de bir Oscar kazandırmıştır. Senarist Dalton Trombo da akademi tarafından Oscar’a layık görülmüştür.

Audrey Hepburn’ün tüm zarifliğiyle, ihtişamıyla elmas gibi parıldadığı filmde Gregory Peck de tüm asilliği ve yakışıklığıyla ona ayak uyduruyor. Tamamı İtalya’da çekilen ilk Hollywood olma yapımı özelliği de taşıyan film, Wyler tarafından bilinçli olarak siyah beyaz çekilmiştir.

Roman-Holiday-006

Filmin çekildiği dönemde, bir komedi filmi çekme arayışında olduğunu söyleyen Gregory Peck o dönem çekilen tüm komedi filmlerinde Cary Grant’in parmak izlerinin olduğunu söylemiştir.

Roman-Holiday-audrey-hepburn-824591_640_480

Klasik bir külkedisi hikayesi gibi gözükse de başarılı oyunculukları ve William Wyler’ın çok özel yönetmenliğiyle öne çıkan Roma Tatili, dönem melodramlarından çok daha farklı bir finale sahiptir.

Eğer Romantik Komedi’leri seviyorsanız ya da ölümüne bir Audrey Hepburn fanı iseniz ve Roma Tatili’ni henüz hala izlemediyseniz, DVD ya da Blu-ray’ini ilk fırsatta edinmeli, bu Hollywood klasiğine bir şans tanımalısınız.

 

Roma Tatili (1953)

YouTube Preview Image