Hüzünlü Bir Aşk Hikayesi: ”Laurence Anyways”

156233_445021915514187_361463324_n

If Film festivali kapsamında bu yıl ülkemizde gösterime giren ve bir Xavier Dolan şaheseri olan Fransız yapımı Laurence Anyways, son zamanlarda güzel film izlemek isteyenler için önereceğim filmlerden birisi.

Laurence 30 yaşında,  üniversitede öğretmenlik yapan başarılı bir adamdır.Yaklaşık 2 yıldır mutlu mesut bir hayat yaşadığı sevgilisi Fred’e, bir gün 30 yıldır kendi içerisinde yaşadığı sırrı açıklamaya karar verir. Laurence, yıllardır erkek bedenine hapsolmuş, kadın olma arzusunu taşıyan bir bireydir.Fakat artık hayatına bu şekilde devam edemeyeceğini ve kadın bedenine geçmek istediğini anlatır Fred’e. Fred’in ise bu durum karşısında olan tepkisini, ilişkiye yön verişini, 10 yıl süre zarfında ikilinin ilişkisinin iniş ve çıkışlarını izliyoruz 168 dakika boyunca. Bir yandan da hem Fred’in hem de Laurence’in toplumda var olabilme savaşı, çevresindeki insanlara kendilerini anlatabilme, kabullendirebilme çabalarını izliyoruz.Flashback’lerle, bir dış sesin anlatımı ile geçiyor bu 168 dakika.Evet film biraz uzun.Evde izliyorsanız zaman zaman hikayeden kopabiliyorsunuz.Filme ait tek olumsuz eleştirim bu oldu.Bu kadar uzun olmasa, izleyiciyi kendine daha kolay bağlayabilirdi Dolan.

url-2

Filme dair bahsetmek istediğim bir çok olumlu nokta var esasında.Bunların başında harika oyunculuklar geliyor elbet.Özellikle Fransız aktör Melvil Poupaud ki kendisinin hayranıyım ve Suzanne Clement’i de tebrik etmek lazım.Mükemmel bir ikili olmuşlar ve o kadar gerçekçi oyunuyorlar ki, filmin hiç bitmemesini istiyorsunuz.Filmi izliyorken aralarındaki diyaloglara mutlaka dikkat edin.Xavier muhteşem yazmış.

d1bc7e8461163f457e350eebd41b7a3a217fb87b-700

Film de kullanılan kostümler, oluşturulan sahne geçişleri ve özellikle sahnelerde kullanılan müzikler harika.Müzikler ağırlıklı olarak 80’ler ve 90’lar zamanında popüler olan gruplara ait.Zaten filmin hikayesi de bu dönemde geçiyor.O yüzden kullanılan kostümler, müzikler, karakterlerdeki alışkanlıklar tam olarak o dönemi yansıtıyor.Xavier’e burada büyük bir alkış.Dönemi mükemmel yansıtmış.Film sonrasında soundtrack albümünü günlerce dinleyebilirsiniz. Depeche Mode, Tindersticks, The Cure, Duran Duran, Craig Armstrong ve Celine Dion gibi isimler mevcut soundtrack’te.

imageBu arada yönetmenden biraz bahsetmek istiyorum. Xavier Dolan henüz 24 yaşında olmasına rağmen yazıp yönettiği 3 filmi, oyuncu olarak oynadığı bir çok film mevcut.Özellikle Heartbeats filmi ile çıkış yapan Dolan, Laurence Anyways ile geçtiğimiz yıl kendisinden epeyce söz ettirmeyi başardı.Cannes’tan 2 ödülle birlikte döndü bu arada.Her ne kadar kendisine ”sinema dehası” gibi bir etiket yapıştırılmış olsa da bunun için henüz erken olduğunu düşünmekteyim.Ama gerçekten sinemaya karşı farklı bir bakış açısı mevcut.Bunu Laurence Anyways ile de kanıtlamış.Giderek çıtasını yükselten bir adam.Diğer iki filminde bizzat başrolde oynamasına rağmen, bu filmde yalnızca 5 sn. görebiliyoruz kendisini.

 

Filmin değinmek istediği noktaya tekrar gelirsek, Aşkın beden ve cinsiyete bağlı kalmayacağını, transseksüelliğin toplumda nasıl karşılandığını, bu bağlamda kişinin, kişilerin yaşadığı zorlukları, geçirdiği evreleri çok güzel şekilde izleyiciye aktarıyor bu film.168 dakikanız kesinlikle boşa gitmeyecektir, emin olabilirsiniz.

İyi Seyirler.

YouTube Preview Image

Filmin muhteşem bir sahnesi;

YouTube Preview Image