Arrow 12’den vurmaya aday

Dc Comics’in zengin ve züppe imajının altında süper gücü olmadan yaşadığı şehri kötülerden kurtarmaya adanmış alt kimliğe sahip bir diğer karakteri Oliver Quenn nam-ı diğer Green Arrow geçtiğimiz hafta dizi olarak yayınlanmaya başladı. Önce film daha sonra da dizi olarak bir şekilde hayata geçirileceği haberleri yayınlandığı günden bu yana özellikle Çizgi Roman fanatikleri tarafından merakla bekleniyordu  ‘Arrow’. Şahsen benim fazla ilgimi çekmemişti ama geçtiğimiz hafta öylesine bir bakayım diye izlemeye başladığım dizinin ikinci bölümünü sabırsızlıkla bekledim ve sanırım beklediğime de değdi.

Öncelikle karakterin çizgi dünyasında ki geçmişine fazla değinmek istemiyorum çünkü sıkı  takipçisi değilim. Yarattığı imaj ile Bruce Wayne’in Star City şubesi gibi durduğunu düşünmüştüm lakin küçük araştırmam sonucu anladım ki Green Arrow – Batman’den önce yaratılmış bir DC karakteri. Gelelim dizinin hikayesine..

Oliver Queen yaşadığı kentin ileri gelen zenginlerinden Quenn’lerin biricik serseri oğludur. Tek işi o parti senin bu kız benim şeklinde gününü gün etmektir. Babası, birkaç yakını ve sevgilisi Laurel’ın kız kardeşi Sarah’ı da alarak bir yat gezisine çıkarlar. Ne amaçla nereye gitmişlerdir henüz bilemesem de bir fırtınaya yakalanan yat alabora olur. Yatın parçalanmasıyla Sarah sulara karışıp kaybolur, baba oğul ve bir yabancı daha şişme bota sığınırlar. İçlerinden ancak birisi sağ olarak yakınlardaki bir adaya sığınabilecektir.

Beş yıl sonra adanın yakınlardan geçmekte olan balıkçı teknesinin dikkatini işaret ateşi yakarak çeken Oliver şehrine geri dönmenin yolunu bulmuştur. Ölü olan geri gelmiştir basın, ailesi herkes peşindedir artık fakat o kimseye bir şey söylemese de bugüne kadar tek bir amaç için yaşamıştır. Babasının ona anlattığı ama bizim bilemediğimiz sebeplerden dolayı şehri lekeleyenlerden öcünü alacaktır. İsim listesi de hayli kalabalıktır. Geçen beş yıl boyunca kendisini tehlikeli bir silaha döndürmüş olan Oliver’ın yaşadığı eğitim sürecini sanırım ileriki bölümlerde flashback şeklinde göreceğiz.

Oliver Queen – Green Arrow’a dönüşürken

YouTube Preview Image

İlk bakışta zenginliği ve babasına karşı duyduğu sorumlulukla Bruce Wayne’i anımsatan Oliver büründüğü Green Arrow kimliğinin kostümü ve zenginden alıp fakire verme misyonuyla  Robin Hood’a öykünüyor. Bir yandan da geçen beş yılın ardından döndüğü evde annesini şirketin mali işlerinden sorumlu ismi Walter’la evli olduğunu görmesi onu bir nevi modern Hamlet’e dönüştürüyor. Bilinçli bir şekilde karakterinin hiç değişmediğine dair göstermelik serseri tavırlar sergileyen Oliver kendine bir nevi Batcave inşa edip geceleri şehre adalet getirmek için çalışmalarını burada sürdürüyor. Tabii bir de yat gezisine götürerek ölümüne sebep olduğu Sarah’ın ablası Laurel’la olan ilişkileri var. Yat kazası sonucu Oliver ve kız kardeşi tarafından boynuzlandığını öğrenen genç kadın şehirde hukuksal olarak adalet arayışını sürdüren avukatlardan biri. Çizgi roman serisinde Laurel – Black Canary adında ayrı bir süper kahraman. Bu dizide de ilerisi için onun üzerinden bir aksiyon olur mu adaleti kendi imkanlarıyla sağlamaya çalışır mı tam olarak bilemiyorum ama Oliver ile aralarında kopmayacak bir bağ olacağı kesin.

Geçtiğimiz sene Spartacus dizinin ölen başrol oyuncusu Andy  Whitfield’ın yerine geçme olasılıyla adından söz ettiren Stephen Amell  rolü Liam McIntyre’a kaptırmıştı. İyi de olmuş Arrow dizisiyle yaptığı taze başlangıç oldukça etkileyici. Kadroda  Katie Cassidy (Laurel Lance), Paul Blackthorne (Dedektif Lance), Susanna Thompson (Moure Queen) gibi isimlerde var. Son olarak süper gücü olmasa da DC’nin süper kahramanı olan Green ‘Arrow’ yeni başlayan diziler arasında mutlaka takip edeceklerimin arasına girdi. Tavsiyemdir iyi seyirler!( imdb notu: 8.6)

Arrow Fragman:

YouTube Preview Image