Arabada Yalnız Var

Vitesi beşe, kafayı sana taktım.

Karayollarında değil, beyaz kollarında ölmek isterim.

Aşkın bana hız verir, yağmur çamur vız gelir.

Rampada geçme beni, inişte üzerim seni.

Duanla mı yaşadım ki, bedduan ile öleceğim.

Hatalıysam aramızda kalsın.

Hostes aranıyor.

Eğer bu yazıyı okuyabiliyorsan çok yaklaşmışsın demektir.

Menfaat yolunda edinilen dostluk, çile yokuşunda son bulurmuş.

Ölüme gidelim dedin de mazot mu yok dedik.

Hatalıysam “HATA” yaz XXXX’e gönder. “Hatasız Kul Olmaz” melodisi cebine gelsin.

Sağlam şoför kalmaz rampada, Müslüm Baba sığmaz i-Pod’a.

 

Yukarıdaki yazıları hatırladınız mı? Evet bu edebi metinler meşhur kamyon arkası yazıları. Özellikle uzun yol için trafiğe çıktığınız zaman bu yazılardan birine mutlaka rastlamışsınızdır. 1 Temmuz 2012 tarihinde AB uyum yasaları çerçevesinde Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikler ile artık kamyon arkası yazılar trafikte kazalara neden oluyor gerekçesiyle yasaklandı. Aslında yasaklanan sadece yazılar değil; izin alınmaksızın, araçların üzerinde bulunması gereken zorunlu işaretlerin dışında, reklam, yazı, işaret, resim, şekil, sembol, ilan, flama, bayrak ve benzerleri, takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanımlar bulundurmak tamamen yasak. Anlayacağınız bir devir daha sona erdi. Oysaki 2007 yılında bir lojistik firması düzenlediği bir yarışmayla 2000’li yılların yeni kamyon arkası yazılarını seçmişti. 5 bin 750 başvuru arasından dereceye giren yazılar şu şekildeydi:

 

Birinci : “Kamyon çeker 10-20 ton, gönlüm çeker Paris Hilton”

İkinci : “Hayatımı yazsam, Duble Yol olur…”

Üçüncü : “Araman için illa hata mı yapmam gerekir?”

Mansiyon 1 : “Küresel ısınmaya karşı su tankerlerine geçiş üstünlüğü verilsin”

Mansiyon 2 : “İyi mazot selülit yapmaz”

Mansiyon 3 : “Gazla uçabilirsin, ama frenle konamazsın…!”

Mansiyon 4 : “Bas gaza, frene, debriyaja… Götür ver parayı vergiye, stopaja”

Mansiyon 5 : “Ne Müslüm’den ne de Orhan’dan, sevdiğim tek parça “Yedek Parça”

Jüri özel ödülü: “Arabada yalnız var!”

Bu yasaklar konusunda BirinciBlog olarak görüşlerini aldığımız yılların emektar kamyon şoförü D.K, kamyon yazılarından vazgeçmeyeceğini söyleyerek; “Kamyoncunun edebiyat defteri böyle kolay kapanamaz” diyerek isyanını dile getirdi. Yine görüşlerine başvurduğumuz henüz 1 yıllık toy kamyoncu arkadaşımız H.A, farklı platformlarda haklı mücadelesine devam edeceğini, gerekirse kendini graffiti sanatına adayacağını açıkladı. BirinciBlog olarak sorumlu habercilik anlayışı çerçevesinde konudan haberdar olun istedik. Biz sadece bir elçiyiz ve elbette elçiye zeval olmaz diyerek konuya son noktayı koyalım.

Ve son olarak: Dünya’nın bütün meşhurları BirinciBlog seviyor: İngiltere Kralı, rahmetli başkan Kenedi, taçsız kral Pele, Bakenbauer, kaleci Mayer, Nadya Komanaçi, Brijit Bardot, Fenerbahçeli Cemil… Sizde sevin sevdirin. Çünkü bu sitede Hayat Var…