Anneee çişim geldi!

Çocuğu olanlar için ne kadar tanıdık bir cümle değil mi? Günde kimbilir kaç kere duyuyoruz bu cümleyi?  Tabii bunun bir de anneee –ya da bizdeki gibi- babaaa kakam geldi 2.0 sürümü vardır ki tadından yenmez. Ne hikmetse (aslında doğal olarak ufaklıkların metabolizmaları bizden hızlı çalışıyor) tam yemeğinizin son lokmasını ağzınıza atmışsınızdır ya da atmak üzeresinizdir ki bu malum ve yıkıcı nidayı işitirsiniz. Ve ardından kaçınılmaz son gelir: İki büküm bir şekilde ve mideniz ağzınızda haylazın popişi temizlemek…

Ya daha öncesi bez dönemine ne demeli? Çişten patlayacak hale gelmiş, geç fark edilen bezin dayanılmaz ağırlığı ve size pişik olarak dönen faturası… Ya da 2.0 sürümün kıvamına göre paçalardan fışkırmış içerik karşısındaki çaresizlik hissi… Kızımın böyle bir macerası sonrasında eşim makasla body’i kesip direkt çöpe atarak yavruyu malum içerikten kurtarmıştı!

Bu bez hadisesinden kurtulmak için bir masal yaratıp bezden lazımlığa yumuşak bir geçiş yapmışlığımız da vardır. Süper bir masaldır ama noter onayı henüz yapılmadığından burada paylaşamıyorum sizlerle. Çünkü sitemizden içerikler doğrudan kopyalanıp başka yerlerde kullanılmaya başlanmış. Kaynak dahi gösterilmeden yapılan alıntıyı uyardık da kaynağını yazdı arkadaş. Gurur da duyduk üzüldük de bu işe o da ayrı bir mesele. Neyse belki yayınlarız masalı ileride güzel resimleyecek bir arkadaş bulursak, o kadar iyidir.

Neyse bu kakadan muhabbeti tadında kesip niye buralara geldiğimize bir bakalım. Hep film, gitarist, rock müzik, lanetli gemiler ve uğursuz vampirlerden falan bahsettim size bu güne dek ama bilenler bilir benim asıl işim yayıncılık ve eşim Deniz Ermiş Meriç ile beraber Gün Yayıncılık’ın sahibiyim. 2007 yılından beri de -kızım Lara Nur’un doğumuyla beraber- anne-bebek ve çocuk bakımı ve sağlığı üzerine uzman bir yayınevi olma yolunda yavaş ama emin olduğunu sandığımız adımlarla ilerliyoruz.  Az ama öz kitap basmaya ve bastığımız işlerin de her şekilde arkasında durmaya gayret gösteriyoruz.

İyi çevirmenlerle çalışmaya ve gelen çevirileri konunun uzmanı kişilerin elinden geçirmeye ayrı bir özen gösteriyoruz. Örneğin Çocuklarla El Ele Ebeveynlik (Connection Parenting-Pam Leo) kitabımızı konunun Türkiye’deki lisanslı eğitmeni Sedef Örsel Özçelik, kendi kurslarında anlattığı ve Türkiye’ye uyarlanmış şekline göre revize etmişti. Şu sıralar gündemde olan –gerçi biraz talihsiz bir şekilde, zoru seven bir milletiz biliyorsunuz- doğal doğum konusu üzerine alanının en yetkin kaynaklarından biri olan Marry Mongan’ın  Hypnobirthing adlı eserini de Doğal Doğum Akademisi’nin kurucularından Dr.Hakan Çoker ile birlikte yayına hazırlıyoruz.

Bir de kızımın doğduğu günden beri doktoru olan sevgili dostum Dr.Gökhan Mamur ile yılan hikâyesine dönen bir projemiz var. Yoğun çalışma temposu, televizyon programları ve yeni başladığı eğitimcilik kariyerinden fırsat bulabilirse tamamlayacak inşallah projeyi. Sevgili Gökhan, duy buradan sesimi!

Bu arada yine Gökhan’ın uzman olarak dokunuşundan geçen The Philophical Baby adında ilginç bir kitap da yolda. Adından da anlaşılacağı üzere bebek milleti ne düşünür, kafasından neler geçer onun peşine düşen ve Berkeley Üniversitesi’nde psikoloji profesörü olarak çalışan Alison Gopnik’in yazdığı enteresan bir kitap.

Efendim şimdi malumunuz havaların ısınmasıyla vakti gelen yavrulara tuvalet eğitimi verme konusunda ebeveynlerde bir kıpırdanma başladı. Gerçi Mayıs ayıyla başlar bu aktivite ama bir acayip geçen kış mevsiminin ardından Mayıs da bahar ayı olduğunu unuttu bu yıl ve tuvalet eğitimi hazirana ötelendi çoğu ailede. Anne-bebek ve çocuk bakımı kitapları yayımlamaya başladığımızdan beri hemen her yıl bir tuvalet eğitimi kitabı çıkarır olduk. Bu yıl iki ürün birden denk geldi. Birinci kitap Stressiz Tuvalet Eğitimi. Çok kısaca içeriğinden bahsetmek gerekirse, çocuğunuzun karakterine göre tuvalet eğitimi için hangi yöntemleri seçmek gerektiğini gösteren pratik bir rehber kitap.

Diğeri ise bizce çok önemli bir iş: Tuvalet Eğitimi ve Özbakım Kartları. Aslında bu yazıyı yazma sebebim onu biraz daha bilinir kılmak. Çünkü bazı eserleri ticari kaygıdan çok biraz da toplumsal sorumluluk projesi kapsamında ele alıyoruz. Bu da öyle bir proje… 78 adet kart ve kullanım kitapçığından oluşan özel kutusundaki bu eser, gerçekçi çizimlerle hem normal gelişim gösteren hem de zihinsel özürlü çocuklarımıza giyinme, soyunma, dişini fırçalama, saçını tarama, tuvaletini yapma v.b. konuları öğretmeyi kolaylaştırıcı görsel bir rehber. Kartları bir deftere, banyonuza, çocuğunuzun dolabına yapıştırarak vermek istediğiniz eğitime göre işinizi kolaylaştırmanız da mümkün.

Eserin içeriği sevgili dostumuz uzman psikolog Aysun Bal Ömeroğlu’nun onayından geçti ve kitapçığın içeriği de onun danışmanlığında eşim tarafından kaleme alındı.  Alanında bir ilk olan bu çalışmanın ihtiyaç duyan ailelere bir nebze de olsa yardımcı olabilmesi en büyük dileğimiz.

 

Bizden haberler şimdilik bu kadar. Daha detaylı bilgi için:

www.gunyayincilik.com

www.facebook.com/gunyayincilik