Ankara-Eymir yarı maratonundan izlenimler

Geçtiğimiz hafta sonu New Balance ve Yarış Takvimi’nin organize ettiği Ankara-Eymir gölü yarı maratonu ve 10 km koşusu için Ankara’daydım.
Biliyorsunuz bu tür koşu yarışlarını kaçırmıyorum. Hele New Balance ve Yarış Takvimi organizasyonu olunca yarışlar tadından yenmez oluyor ‘du’!

Evet,  daha önce katıldığım yarışlarda son derece başarılı olan organizasyon bu kez epey eleştiri alacağa benzer. Kayıtları aylar öncesinden yapıp katılım için çip ve numaramı almak için gittiğimde dekont istemelerine anlam veremedim. Sitede kayıtlı ve ücretini ödemiş görünen ben, tekrar gerisin geri dekontumu aramaya döndüm.

Neyse, Şapka minik su ve çip setinden oluşan yarış çantamla koşmaya hazırdım. Her şeyi tamamlayıp üç koşucu ve bir destek gücüyle ekip olarak Ankara’ya yola çıktık. Yarış alanı olan Eymir gölü ve etrafı gerçekten Ankara’da yaşayıp bana buradan bahsetmeyenlere sinir olmama sebep oldu. MEHMEEET !
Eymir gölü ve çevresi outdoor sporlar için çok uygun bir bölge. Mutlaka keşfedin, özellikle de bisikletle gidin derim.

Göl etrafı 10 km lik genelde düz sayılabilecek bir kaç noktası dışında güneşe korunaklı bir parkur. 10 km koşacaklar göl çevresinde bir tur , 21 km.ciler ise 2 tur atacak şekilde planlanmış. Yarış parkuru için toplanma ve park alanı çok düzensiz kurulduğundan park görevlileri tüm çabalarına rağmen karışıklıkları önleyemediler. 10 km koşusu sonrası kaçar gibi alanı terk etmek isteyen katılımcıların araçlarını parkur içine sokmaları 21 km. koşanlara zor anlar yaşattı. Park alanından çıkış yolu parkurda olmamalı veya park alanını terk etmek için zaman limiti koyulmalıydı.
Koşu sırasında piknikçi ve hafta sonu etkinlikçilerinin arabalarıyla parkura dalmaları gösterdi ki mesire yerinin özel işletmesiyle koşu organizatörleri bir iletişim kurmamıştı.

Yarış öncesi dj eşliğinde toplu bir stretching yapıldı ve tabi ki ben de keyifle katıldım. Son yazım sporda stretching daha yayına girmeden etkili olmuştu :)) Şaka bir yana sakatlıkları önlemek için bu uygulama her organizasyonda yer almalı. Organizasyonu kutlarım.
Dünyada maratonlarda çok uygulanan zaman koşucuları uygulaması Eymir koşusu için de düşünülmüştü. Bu sayede yaklaşık bitirme sürenizi biliyorsanız bitiş süresi balonu veya sırt yazısı olan koşucuları takip ederek tempo bulabiliyorsunuz. İyi bir uygulama.

21 km. koşusunu 1saat 52 dakika 45 saniyelik kendi en iyi süremde zorlanmadan tamamladım. Kendimi kasım ayında düzenlenecek olan Avrasya Maratonu öncesi çok iyi hissettim.
Bitiş çizgisini geçince ilk aradığınız şey su oluyor. Çizgiyle yekpare bir kamyonet kasasında gördüğüm sulardan istedim. Anlamsız « 1 TL vermelisiniz» lafına 2 saatlik koşu nabzımın etkisiyle verdiğim tepkiyi görmenizi istemezdim ! Ben hiç bir yarışta üzerimde parayla koşmadım ! Bu ticari mantığı anlamış değilim ! Lütfen anlayanınız varsa açıklayın. Az ileride dağıtılan promosyon suları epey sonra buldum ama neden yerleri yanlıştı ? Katıldığım sayısız ‘mükemmel’ organizasyonundan sonra organizatörlerin bu hatasını anlayabilmiş değilim !

Neyse ki koşu partnerim Filiz Şahin’in 10 km. yarışında elde ettiği birincilik sinirlerimi yatıştırdı. Ödül töreni sonrası konserlerine alıştığımız New Balance ve Yarış Takvimine tüm olanlara rağmen Atletizm sporuna katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Eminim bu aksaklıkları daha sonraki organizasyonlarda giderecekler.

Comments
 1. gülçin atay

  New Balans ın Bozcaada koşusunda da su sıkıntısı vardı ben bunu dile getirdim ve bir çok kişiden tepki aldım yetkililere de ulaşamadım ama organizasyon kötü bence…

  • Aziz Alparslan

   Gülçin Hanım şunu anlayamıyorlar: Biz eleştiriyoruz çünkü sporu ve spor yapmayı seviyoruz. Bu işi iyi yapan ülkeleri örnek alarak daha iyi organizasyonları istiyoruz. Kaygıları nedir anlamıyorum! eleştirmeyelim de gelişmeden aynı mı kalsın her şey?
   Son kararları bakış açılarını yansıttı sanırım. “Tüm organizasyonlarını bitirmiş-çekilmişler”. Elbette böyle olsun istemezdik ama demek ki yeterince motive değillermiş kalkıştıkları işe. “Düzeltelim daha iyisi olsun” yerine. “Çekilelim eleştirilmeyelim” demişler.

 2. Erol

  Aziz hocam, her sene Eymir golüme giderim. Sana soz etmedim herhalde… Su icmek istiyorsan paran olacak arkadas.. Yarış para kazandırıyorsa bizim icin önemlidir. Yoksa insanların anlamsız sekilde birbiriyle yarışması ne demek…. Neyse saka bir tarafa, Filiz hocamı şampiyon olduğu icin, seni de spora verdigin önemden dolayı kutluyorum.

  • Aziz Alparslan

   Erol Hocam; yazımdan sonra bana ulaşan arkadaşlar bu dünya harikası bölgenin imara açılacağı gibi bir şeyden söz ettiler ! Umarım bu duyduklarım yalandır. Eminim bu konuyla ilgili de bilginiz var. Var mı böyle bir durum?!

 3. yıldız

  Ciddi organizasyonlarda bu türlü aksilikler olmuyor..New Balance yarışları organizatörleri dileriz bundan sonra işe daha ciddi sarılırlar.Amaç sadece para kazanmak olmamalı !!!..Bu tarz şeyler ülkemizde spora verilen(verilmeyen)önemi bir kez daha ortaya koyuyor.Bundan sonra bu tarz sıkıntılar olmamasını,spora ve sporcuya daha saygılı olunmasını temenni ediyoruz..Sizleri de başarılarınızdan dolayı tebrik ediyoruz Aziz Bey..

 4. W.Brubaker

  Millet olarak eleştiri değil (çok afedersiniz) bok atarız… Bunu da eleştiri yaptık sayarız.. Sayın Yıldız, “amaç sadece para kazanmak olmamalı” demiş haklıdır ama bunu neya dayanarak söylemiş, hesaplarını mı incelemiş.. alınan kayıt parası üzerinden para kazandıklarını düşünmek, yapılan diğer harcamaları görmemek demektir. Bizler böyle bok atarsak, onlarda “buyur iyisini sen yap sende biraz para kazan(!)” derler… Kazanın kim olduğunu bilmemem ama kaybedenin koşu sporu ve koşan atletlerin olduğu kesin..

  • Aziz Alparslan

   New Balance’ a sanıyorum ki açtığı bu yoldan dolayı artık sadece teşekkür edebiliriz. Önümüzde bir “Nike Run İstanbul” organizasyonu var. Atletizme destek adıyla yola çıkılmış bir proje. Bence bu organizasyonu da yaşayıp yorum yapalım.

  • yıldız

   Uslubunuzu size aynen iade ediyorum.Adınızın yabancı menşeyli olması,ülkemiz insanlarına dilediğiniz şekilde hakaret edebileceğiniz hakkını size vermiyor..Bu kadar sevyesiz bir yazıyı eleştirmeyen sayın modaratöre de ayrıca teşekkür eder,saygısızlıkla devam ettirdiğiniz formunuzda sizlere başarılar dilerim.Başka yorumlarım bundan böyle olmayacak olup,son sözlerimdir..

 5. W.Brubaker

  Sayın Yıldız, ne varmış uslübumda? Şahsınıza veya bir başkasına hakaret mi ettim? Bilmeden atıp tuttuğunuzu söylemem hoşunuza gitmedi, o yüzden mi hakaret algıladınız? Siz çok kolay eleştiriyorsunuz ama sizi eleştirdiklerinde hakaret oluyor öylemi? Bok atmayı kastediyorsanız kusura bakmayın ama bunun dilimizde başka anlatımı yok.. (çamur at izi kalsın buna uymuyor)

  Eğer bir iddian varsa (para kazandıkları gibi) koyarsın ortaya belgelerini…Yoksa böylesine ortaya atılan laflar bok atmaktır.. Başka yorum yapmasanız iyi olur çünkü önce düşünüp bilgiye dayalı eleştiri yapmayı öğrenmeniz gerekir…
  Bu arada çok önemli değil ama, sizin söyleminizle ben “yabancı menşeyli” değil öz be öz Türk’üm..