Anime’yi gerçek yapan Anastasiya Shpagina

Aslında çok makyaj meraklısı bir insan değilimdir. Biraz allık, rimel ve parlatıcı günümü kurtarır çoğunlukla. Bundan birkaç yıl önce Youtube’da Bad Romance klibinde ki Lady Gaga’nın baby-doll makyajını neredeyse Lady Gaga’dan daha başarılı bir şekilde yapan Michelle Phan ile tanışınca kendisinin müdavimi olmuştum. Avatar’dan Tim Burton karakterlerine, Vampir görünümünden Orman Perisine bir çok fantastik kahramana nasıl dönüşülür (?) sorularını cevaplamakla kalmıyor, sıcaktan mayışınca sürülmesi işkence haline gelen ruj kırılırsa nasıl onarılır, kedi kumundan yüz maskesi yapılır mı, akla hayale gelmeyecek malzemelerle cilt temizlenir mi, kağıttan bigudi anı kurtarır mı gibi soruların da cevabını  veriyordu videolarında. Büyük ihtimalle hayatım boyunca hiç kullanmayacağım birçok tüyoyu uygulamalı olarak bilinçaltıma zerk etmiştir. Son zamanlarda işi ciddi ciddi ticarete döküp kendi adına kurulmuş internet sitesinde de hizmet vermeye başlamış. Sanırım ‘moda’ başlığı altında ayrıca yazılmayı hak ediyor. Fakat benim amacım konuyu Anastasiya’ya getirmek.

Michelle Phan’ın Youtube’da oldukça yüksek takipçi sayısına ulaşması makyaj yapabildiğini sanan herkesin çekip videolarını yüklemesine sebep olmuştu. Böylelikle geçtiğimiz haftalarda tesadüfen Anastasiya Shpagina’nın neredeyse çizgi filmden fırlamışçasına gerçekçi görünen anime makyaj uygulamasını seyretmiştim. Ben durumu  sadece bir makyaj uygulaması, yaptığını da sanat olarak algılıyorken bugün sosyal ortamlardan birinde fark ettim ki durum göründüğü gibi değilmiş.

Facebook’da 10.000’in üzerinde hayranı ve takipçisi olan Ukraynalı Anastasiya’nın Anime karakterlerine duyduğu hayranlık öyle bir boyuta gelmiş ki 1.58 boyunda ki genç kız vücut ölçülerini animelere benzetebilmek için 40 kiloya kadar inmiş. Ardından bir dizi operasyon geçiren genç kız istediği görünüme kavuşmak için önce porselen bebekleri andıracak bir cilt makyajı ardından her biri yarım saat süren (sanırım abartılıyor) göz makyajı ile kendisini güne hazırlıyormuş. Bir de Fukkacumi anime ismi edinmiş olan Anastasiya en kısa zamanda gözlerini daha büyük gösterecek bir operasyon geçirmeye niyetliymiş.

Her ne kadar hayal kahramanı Animelerin gerçeğe dönüşmüş hali gibi görünse de kendi dünyasında gerçekliği çoktan yitirmiş olan 19 yaşındaki kızın durumu hayret vermekten öte üzücü. Fanatizmin her türlüsüne karşı olmamın dışında bu psikolojiyle bir Bulimi Hastasından farkı olmadığını düşünüyorum. Nasıl Bulimi sorunu yaşayan birisi aynada hala şişman bir insan görüyorsa Anastasiya’nın da hayatı boyunca görünüşünden memnun olamayacağı düşüncesindeyim. Bir çift mavi cam parçası yerleştirilmiş gibi duran gözlerinde ki hüznü hangi makyaj yada operasyon kapatabilir bilemedim…

Anastasiya’nın katıldığı bir TV Show:

YouTube Preview Image

Anime Makyajı Videosu:

YouTube Preview Image
Comments
 1. Demir Yalman

  ürkütücü.

  ayrıca tehlikeli de, bu görüntüye iyi niyetle bakmayacak fantazileri olan erkek çoktur her yerde.

 2. hmm

  ANİMELERE BAYILIRIM O MAKYAJA 100.000 $ VERMEYE HAZIRIM

 3. regusia

  lady gaga makyajı deyince anastasiadan bahsettin sandım çünkü anastasianın lady gaga makyajı öyle böyle değil sokağa o makyajla çıksa lady gaga zannedip üstüne atlarım o derece iyi ayrıcada makyajsız halide güzel makyajlı inanılmaz megan fox makyajı ve rihanna makyajı gibi birçok makyajı var ve tıpatıp aynısı oluyor ben bu kızı 1-2 yıldır takip ediyorum iyi bir sanatçı kızda dehşet güzel aslında