Anathema kaldığı yerden devam ediyor

2003 Kasım’ında lise son sınıftaydım, üniversiteye hazırlanıyordum. Üniversiteye Anathema’nın A Natural Disaster’ı ile hazırlanmış ve kazanmıştım. İzmir’de beş yıl okul okudum. Üniversiteyi bir şekilde bitirdim, ama Anathema bu zaman içinde albüm çıkartmadı. Bu durum düşündükçe hala üzer beni. Grubun, A Natural Disaster’dan sonraki albümleri We Are Here Because We Are Here’a ulaşmak içinse 6,5 yıl beklememiz gerekecekti. Bu yüzden yüksek lisans yapmadığıma sevinirim..

Üç gece önce facebook’ta dünyayı kurtarırken, üyesi olduğum official Anathema sayfasında bir gönderi paylaşıldı. ‘New Tune’ yazıyordu. Ve altında bir ibare: ‘Nisan 24’te Anathema’nın yeni albümü ‘Weather Systems’ raflarda.. Hak verirsiniz ki, iki albüm arasında 6,5 yıl bekledikten sonra yeni albümün iki yıl bile dolmadan yayınlanıyor olması, bende hem şaşkınlık hem de feryat figan bir sevinç yarattı.
Her neyse.. Elim bir ara bu yeni şarkıyı indirme linkine gitmedi. Bilmem sizde de oluyor mu, ilk üçümdeki gruplar yeni şarkı ya da albüm/ep/single yayınlayınca elim hemen o şeyi indirme linkine varmıyor. Bu biraz şey gibi, yaptığınız yemeği hemen sofraya koymadan, onu biraz dinlenmeye bırakarak tadının oturmasını beklemek. Evet, tam da bu.. Bunda biraz merak duygusunun tavan yapmasını sağlamak da var, biraz endişenin yanında. Öyle ya; ya umduğun kadar iyi bir şarkı değilse?.

Umduğumdan da iyi bir şarkı The Beginning and the End.. A Fine Day to Exit ile başlayan o deneysel melankolik rock, bu şarkıda maksimize oluyor. Fakat garip olan şey şu: şarkı tek riff’ten müteşekkil. Tek bir riff, nasıl oluyor da bayma ya kasma hissi vermeden dinlettirebiliyor kendini?  Şarkıyı başlatan ve sonuna kadar aynı akorda giden piyanonun üzerine bol feedback’li, bol reverb’lü gitarlar ve Vincent’in Allah vergisi muhteşem vokali.. Kalitenin ve melankolinin; iki gitar, bir davul, bir bas, bir piyano ve bir sese bürünerek 4 dakika ve 53 saniyeliğine kulaklarınıza ulaşmasının özeti The Beginning and the End.. Bu arada antrparantez, şarkının kaydı Steven Wilson tarafından yapılmış.
Çok sert şeyler dinleyebilirsiniz, çok yumuşak şeyler de dinleyebilirsiniz; Anathema’yı hiç dinlememiş ya da Anathema’ya ön yargıyla da yaklaşıyor olabilirsiniz. Fakat size naçizane önerim, kendinize bir 4 dakika 53 saniye ayırmanız. Düşününce çok da uzun bir zaman değil. Şarkıyı beğenmezseniz en fazla beş dakikanız boşa gitmiş olur. Ama severseniz, bu beş dakika size bambaşka bir dünyanın eşiğini sunabilir. Daha fazla uzatmadan, yazıyı sevdiğim bir yazarın sözüyle kapamak güzel gidecek diye düşünüyorum: ‘Ben sevdim eller alsın.’

Anathema – The Beginning and the End:

YouTube Preview Image

 

No Responses