Analog Deneyler – 1: Film Çorbası

kapak

Analog fotoğrafçılığın en güzel yanı deneyselliğe açık olması ve sizi her zaman şaşırtabilmesi. Filmin tab edilmesini beklerkenki o güzel karın ağrısı, sürprizlerle dolu sonuçlar, analog fotoğrafçılığa olan merakın asla sönmemesinin en önemli nedenlerinden elbette. Bu sürprizleri hazırlayan pek çok bileşen var: filmin özellikleri, son kullanma tarihine ne kadar kaldığı(ya da o tarihi ne kadar geçmiş olduğu), banyo edildiği kimyasalın niteliği, ortamdaki ışık, makinenizin ışık almasına neden olan farketmediğiniz minik bir delik… En güzeli ise oldukça geniş bir yelpazede ve sadece hayal gücünüzü kullanarak yapabildiğiniz eğlenceli deneyler…

İlk deneyimiz bizi mutfağa sokacak: Film Çorbası yapacağız. Korkmayın, bunun için “hamarat” denilen seviyede yemek yapmayı biliyor olmaya gerek yok. Yapımı oldukça kolay ve sonuçları da bir o kadar eğlenceli…

İlk olarak internette gördüğüm bu uygulamayı kendim de denedim ve sonuçlarından oldukça memnun kaldım. Eğer fotoğraflarınıza Instagram’dan efektler eklemekten daha eğlenceli ve gizemli yollarla renk katmak istiyorsanız, film çorbası tam size göre!

 

İhtiyacımız olan malzemeler:

– 1 adet 35 mm film (İşte bildiğimiz, standart fotoğraf filmi. Yaptığım deneyde ben Fuji 200 Asa kullandım.)

– Karışımı yapmak için bir adet kap (İçine gıda malzemesi koymak için kullanmadığınız bir kap olmalı. Ben biten konserve salça kutusunu kullandım.)

– Karıştırmak için bir çubuk

– Çeşitli sıvılar (Burası aslında biraz da hayalgücünüze kalmış. Çok da abartmadan aklınıza gelen malzemeleri eklemeyi deneyebilirsiniz. Örneğin votka gibi alkollü içecekler de katılabiliyor fakat ben kullanmadım. Aşağıda kendi kullandığım malzemeleri yazıyorum.)

– Sirke

– Limon suyu

– Bulaşık deterjanı ya da sıvı sabun

– Sıcak su

 

Yapılışı:

Aslında oldukça basit. Çorba yapmaktan daha basit hatta. Sıcak suyu kaba koyuyorsunuz. İçine sirke, limon suyu ve biraz da sıvı sabunu ekliyor ve filminizi bu acayip sıvıda yüzmeye bırakıyorsunuz! 10 dakikada bir çubukla şöyle bir döndürerek 1 saat kadar filmi bu sıvının içinde bekletiyorsunuz.

Bir saatin sonunda kaptan çıkarıp kurumaya bırakıyorsunuz. Makinemin içine yapışmaması için ben filmi sıvıdan çıkardıktan sonra dışını hafifçe sudan geçirdim. Filmin dışarda kalan tırtıklı ucunu da hafifçe çekip oynatarak yapışıp katılaşmadığından emin oldum.

Sonrasında ise zaten işin size düşen kısmı bitiyor ve görevi güneş devralıyor. Filminizi güneş gören bir pencere önüne koyup bir hafta-on gün kadar kurumasını bekliyor ve makinenize takıp çekiyorsunuz. İşte bu kadar! Sıcak havada kuruması da daha kısa sürecektir.

Bu arada eğer aceleniz varsa ve bir an önce çekmeye başlamak istiyorsanız; bir karanlık oda ya da hiç ışık almayan bir yerde filmi kutusundan çekip çıkararak saç kurutma makinesinin çok da sıcak olmayan bir ayarıyla kurutup yeniden kutusuna sarabilirsiniz. Ben garanti olsun diye ve acelem de olmadığı için iki hafta kadar bekledim.

Sonuçlar ise aşağıdaki gibi oldu. İlk fotoğraf, internette görüp etkilenerek bu deneyi yapmama neden olan fotoğraftır(http://www.lomography.com/homes/pam_/albums/1885349-lemon-vinegar-and-soap). Ardından gelenler ise benim denemelerim. Farklı filmlerden farklı sonuçlar alacağınızı da hatırlatalım. Şimdi bir sonraki deney için sabırsızlanma vakti!

0102

03 04 0506