American Horror Story: Asylum korkutacak

American Horror Story Nip/Tuck ve Glee’nin yaratıcıları Ryan Murphy ve Brad Falchuk ortaklığının yeni ürünü tarz sahibi bir korku-drama dizisi… Başlangıçta Murphy ve Falchuk, her sezonun farklı bir öyküyü ele almasını planlamışlar. İlk sezonun finalinin yayınlanmasından sonra Murphy, ikinci sezon için oyuncu kadrosu ile mekânın değişmesi hakkındaki planları dile getirmiş. Ayrıca ilk sezonda yer almış bazı oyuncuların, ikinci sezonda tekrar yer alacağını belirtmiş.

Yazının kalanında “AHS” diye geçmesinde fayda gördüğüm dizi, 2012 Emmy Ödülleri’nde 17 dalda adaylık alarak en çok adaylığa sahip dizi oldu. İlk sezonda neler olmuştu kısaca hatırlarsak:

Öykü, 2011 yılında geçmekte ve Harmon ailesinin yaşadıklarını anlatmaktadır: psikiyatrist Ben (Dylan McDermott), karısı Vivien (Connie Britton) ve ergen kızları Violet (Taissa Farmiga), Vivien’ın düşük yapmasından ve Ben’in bir ilişkisi olması sebebiyle Boston’dan Los Angeles’a taşınırlar. Harmon ailesi, restore edilmiş bir konak satın alarak buraya yerleşirve kısa bir süre sonra evin eski sakinleri olan Langdon’lar ile karşılaşırlar: Constance Langdon (Jessica Lange), iki çocuğu Tate (Evan Peters) ile Addie (Jamie Brewer) ve sakat Larry Harvey (Denis O’Hare).

Ben ile Vivien, ilişkileri yeniden alevlendirmek için çalışırlar; depresyonda olan Violet, kendini Tate ile rahat hisseder. Langdon ailesi ile Larry, sık sık Harmon ailesinin hayatlarını etkiler. Harmon ailesi, evin eski sakinlerinin hayaletleriyle kuşatıldıklarını fark ederler.

Yeni sezonuyla AHS: Asylum jenerasyonunun en iyi oyuncuları arasında gösterilen Akademi ödüllü Jessica Lange’in başrolünde olduğu bir dizi. Hikayesiyle olduğu kadar kadrosuyla da hedefi tam on ikiden vuruyor AHS. Jessica Lange bu dizideki performansıyla 2012 Altın Küre ve 2012 Emmy Ödüllerinde Mini Dizi Dalında “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu. Bu yıl oyuncu kadrosu daha da güçlenen diziye Chloe Sevigny, Adam Levine, Zachary Quinto ve Joseph Fiennes de katılıyor.

AHS: Asylum’un konusu ne derseniz öykü, 1964 yılında geçmektedir ve doktorlar, hastalar ile cezai ehliyeti olmayanlar için bir tesis kiralayan rahibelerin yaşadıklarını anlatmaktadır. Tesis, tedavi uygulamak ve cezai ehliyeti olmayanlar için kurulur. Geçmişi şaibeli katı Rahibe Jude (Jessica Lange), Jude’ın emrindeki Rahibe Mary Eunice (Lily Rabe) ile tesisin kurucusu Monsenyör Timothy Howard (Joseph Fiennes), tesisi yönetmektedir.

Psikiyatrist Dr Oliver Thredson (Zachary Quinto) ve sadist bilim adamı Dr Arthur Arden (James Cromwell) dahil olmak üzere akıl hastanesindeki hastaların tedavisinden ötürü doktorlar ve kalan ekip suçlanmaktadır.

Özetle Nazilerden, seri katillere ve uzaylılara kadar hiç kimse bu dört duvar arasında güvende olmayacak gibi görünüyor Asylum’da…

American Horror Story Asylum 11 Kasım Pazar saat 23:15’te FX ekranlarında başlıyor!

American Horror Story: Asylum Fragman

Comments
 1. elif sarıoğlu

  nasıl oldu da kimse bu diziyi yazmamış derken süper oldu yoksa ben yazacaktım, benim en sevdiğim dizilerden biridir!

  • Orhan Meriç

   Beğenmene çok sevindim Elif yazıyı :-) Tam tarzım arızalı bir dizi AHS Asylum.

 2. elif sarıoğlu

  Rica ederim, duygulara tercüman olmuşsun :) ya bu arada bir şey soracağım Asylum’un ilk bölümünü online izledim ben ama diğer bölümlerini bulamıyorum sende link var mıdır?

  • Orhan Meriç

   http://www.fxtv.com.tr a girip bir kurcala istersen. Eski şirketi FX benim arkadaşlara bir yolu var mıdır soracağım ben de :-)

 3. Enis Hazan

  Orhancım sağolasın sayende bu diziyle tanıştım dün akşam seyrettim ilk bölümü “oyyy anam oyyyy”

  • Orhan Meriç

   Nasıl sakat ve arızalı değil mi Enis? Jenerik de harikaydı.

 4. İpek Süer

  İlk sezonunu adından pek medet ummadan izlediğim dizinin, feci hastası olmuştum. Jessica Lange neden JEssica Lange’miş anca bu yaşta anlamanın pişmanlığını yaşıyorum. İlk sezon gercekten oyunculuklar ve senaryo 4 dörtlüktü.
  Çok uzun bekledik yine 2. Sezonu. Yönetmenlerin konuşmalarından ilk sezonun oyuncuları birebir yer alacaklar farklı bir hikayede sanmıştım. Şu an 4. Bölüme geldim, henüz ısınma aşamasındayım, hangi karakter daha sakat çözmeye çalışıyorum
  Eline sağlık, acık zaman geçsin, devamını bekleriz 😉

  • Orhan Meriç

   Beğenmene sevindim İpek. Yaratıcı ekip çok yetenekli her şeyden önce. Nip/Tuck gibi bir başyapıtın ardından ne işler karıştıracaklarını merakla bekliyordu herkes. Jessica Lange gerçekten döktürüyor oyunculuk olarak ona da katılıyorum. Bakalım dediğin gibi bir yazı daha çıkar belki, aklımda var bir şeyler :-)