Alternatif Yılbaşı Ağacı Rehberi

KAPAK

Yeni başlangıçlar hep umudu simgelemiştir insanoğlu için. Yeni bir ev, yeni bir yaş, yeni bir yıl… Bu yeni dönem, hayatta ters giden ne varsa hepsinin düzeleceği umudunu da barındırır içinde. Bu nedenle de yeni başlangıçları çoğu zaman neşeyle ve zaman içinde ilk amacını yitirerek sembolikleşmiş bazı ritüellerle karşılarız. Bu yazıda da, malum önümüz yılbaşı olduğu için, yeni bir yılı kutlamanın en önemli simgelerinden biri olan yılbaşı ağaçlarına değineceğiz.

İlk kez kullanılışı 15. yüzyılın ortalarına dayanan bu gelenekte, önceleri gerçek ağaçlar elma ve ceviz gibi bazı gıda maddeleriyle süsleniyordu. Sonra mumlar kullanılmaya başlandı. Günümüzde ise -neyse ki- artık çoğunlukla gerçek ağaçlar yerine plastik kopyaları tercih ediliyor ve çeşit çeşit toplarla, ışıklarla, süslerle giydirilerek dibine hediyeler diziliyor ve yeni yılda odamızı şenlendiren detaylardan biri haline geliyor.

 

Peki bunlara alternatif olarak neler yapılabilir? Biraz hayalgücü ve biraz da soyutlama ile gerçekten çok yaratıcı ve eğlenceli alternatifler türetmek mümkün.

Not: Fotoğrafların büyük hallerini görmek için üstlerine tıklayabilirsiniz.

 

1. Öncelikle ilk akla gelen seçenekten başlayalım: Karton ya da ahşap levhalardan ağaçlar yapmak. Öyle çok ince ince uğraşmaya da gerek yok aslında, gördüğünüz gibi birbirine dik iki üçgen de gayet güzel iş görüyor.

01

 

2. Yine kağıt, ahşap ya da beyaz ambalaj köpüğü(strafor) gibi basit malzemelerle yapılmış ama biraz daha yaratıcı bir kaç örnek:

02

 

3. Biraz tel kullanarak da çok yaratıcı ve sevimli bir yılbaşı ağacı yapabilirsiniz. Nereden bulacağım teli derseniz, evinizde en azından askı vardır herhalde!

03

 

4. Recycle/upcyle konusunu es geçmeyecektik tabii ki! Evde bir kenarda duran eşyalara yeni bir şans verip geri dönüştürerek bir taşla iki kuş vurabilirsiniz. Bu bir tırmık da olabilir, yumurta kutuları(ya da benzeri ambalaj kutuları) da olabilir, şişe mantarları ya da teneke kutular da…

04

 

5. Geri dönüşüme devam… İlla üçgen bir forma da ihtiyacınız yok. Eski boş bir çerçeve, yılbaşınızı şenlendirecek sembolik bir ağaca dönüşebilir. Her derde deva eski kasalar, hediyeleri içine koyabilmeniz açısından da çok işlevsel bir yılbaşı ağacı olabilir. Bir süngere monte ettiğiniz renkli düğmeler masanızı da renklendirirken, üst üste piramit olarak yığabildiğiniz her şey aslında bir yılbaşı ağacına dönüşebilir. Eski ampüller ve temizlik eldivenleri bile!

05

 

6. Kesin bir şeyler yapılır bunla dediğiniz tuvalet kağıdı ruloları ya da evde biriken şişeler de kullanılabilecek malzemelerden… WWF’in o çirkin yeşil pet şişeleri kullanarak ve oldukça basit bir yöntemle meydana getirdiği ağaç da takdire şayan.

06

 

7. Ve kitaplar… Üstüste dizip ışıklandırdığınızda benzersiz bir yılbaşı ağacınız olabilir. Ya da onları kitaplığınızdan çıkarmadan da, renklerine göre dizerek çok güzel soyut bir yılbaşı ağacı elde edebilirsiniz. Sadece kitaplar değil, evde bulunan ve çeşitli büyüklüklere sahip ne varsa üst üste dizip ışıklandırdığınızda mis gibi bir yılbaşı ağacınız olacaktır; fotoğraftaki davul seti parçaları gibi…

07

 

8. Geometrisi itibariyle bir ağacı andıran iki eşya var ki, benim favorilerimden: Merdiven ve tripod. Aynı mantıkla evde gözünüze kestirdiğiniz her eşyayı aynı amaçla kullanabilirsiniz; çamaşır kurutmalık, askılık, vantilatör, vb… Tabii bunun sonu yok, bir süre sonra evdeki herşeye aynı gözle bakıp da ev arkadaşınızı ışıklarla süslemeye geçmeden durmakta fayda var! :)

08

 

9. İlla doğal malzemeler olsun derseniz, bahçede bulacağınız bir dal ya da kozalak da minik bir ağaç yapmanıza yardımcı olacaktır. Pek favori bir sebze olmayan brokoliyi herkesin seveceği bir şeye dönüştürmek ve yılbaşı sofranızın en güzel parçası haline getirmek de mümkün.

09

 

10. Son olarak benim favorim: İki boyutlu(2D) yılbaşı ağaçları! Boş bir duvar ya da kapı arkasını kullanabileceğiniz bu yöntemde her şey sizin hayalgücünüze kalmış. Duvara “Yılbaşı ağacı” da yazabilirsiniz, kalem, tebeşir ya da boyalarla bir şeyler de çizebilirsiniz. Hali hazırda duvarınızda bulunan rafları kullanabilir ya da biraz ip ve minik süsler ile sadece yılbaşında değil, tüm yıl boyunca duvardan kaldırmak istemeyeceğiniz bir ağaç yaratabilirsiniz.

10